Czy warto wykupować ubezpieczenie NNW?

Polisa NNW najczęściej wchodzi w skład pakietu ubezpieczeniowego pojazdu. Fot. Fotolia
Ubezpieczenie OC lub AC to chętnie wybierane przez kierowców polisy. Często dokupują oni w pakiecie również ubezpieczenie NNW, nie wiedząc tak naprawdę w jakich sytuacjach się ono sprawdza. Jakie jest jego zakres?

Dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie NNW?

Nieszczęśliwe wypadki mogą przydarzyć się na każdym kroku i często w najmniej oczekiwanym momencie. Skradziony bagaż podczas długo wyczekiwanego urlopu, kontuzja w trakcie uprawiania sportu, czy wypadek w pracy. Nie możemy uniknąć tych sytuacji, ale warto ubezpieczyć się od ich przykrych następstw. Ekspert towarzystwa ubezpieczeniowego Compensa – Andrzej Paduszyński radzi, jak najlepiej dopasować zakres ubezpieczenia NNW tak, by zyskać maksymalną ochronę
i poczucie bezpieczeństwa np. podczas wakacji.

Do najczęstszych wypadków, które są odnotowywane przez ubezpieczycieli należą urazy kończyn górnych, dolnych oraz urazy głowy i twarzy. Nie trzeba uprawiać ekstremalnych sportów – wystarczą codzienne prace domowe, jak wieszanie firanek. Podczas tej prozaicznej czynności bardzo łatwo można np. złamać obie ręce i być wyłączonym z aktywnego życia przez kilka tygodni. Wypłacone świadczenie w postaci kilku tysięcy złotych tylko lekko uśmierzy ból, ale dodatkowe środki pomogą
w rehabilitacji i uzupełnieniu domowego budżetu. Zdarzają się jednak groźniejsze sytuacje powodujące nie tylko trwały uszczerbek na zdrowiu. W Polsce, według  statystyk Policji Państwowej,
w 2014 roku w drogowych wypadkach zginęły 3202 osoby, a ponad 42,5 tysiąca osób zostało rannych.

Dla kogo przeznaczone jest ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie NNW jest polisą dobrowolną i uzupełniającą. Powinien mieć ją każdy, gdyż jej zakres nie sprowadza się wyłącznie do zabezpieczenia w razie doznanego urazu. Polisa stanowi także ochronę dla osób najbliższych. Jeśli ubezpieczony dozna nieszczęśliwego wypadku, w wyniku którego będzie potrzebował stałej opieki, wówczas może otrzymać świadczenie pokrywające koszty leczenia
i rehabilitacji. Natomiast w przypadku śmierci poszkodowanego, wykupiona polisa zabezpieczy przyszłość najbliższych. W tragicznym wypadku na placu budowy, w którym zginął pracownik, jego rodzina otrzymała świadczenie w wysokości 200 000 zł. Wystarczyło ono na spłatę kredytu mieszkaniowego, a dzieci mogły dokończyć edukację. Ubezpieczenie NNW to konieczne zabezpieczenie dla wszystkich – dla osób pracujących w domu czy w biurze. Jednak przede wszystkim dla tych, którzy prowadzą różnego rodzaju przedsięwzięcia –  od e-biznesu po zarządzanie firmami budowlanymi.

Zakres ochrony NNW

Istotną kwestią przy wyborze ubezpieczenia NNW jest zakres ochrony oferowany przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Warto upewnić się, czy można go kształtować wedle własnych potrzeb. Należy dowiedzieć się także, jakie sumy ubezpieczenia gwarantuje nam towarzystwo. Warto również zorientować się, jakie wyłączenia odpowiedzialności zawarte są w umowie – na przykład jeśli ubezpieczony prowadzi aktywny tryb życia, powinien upewnić się, czy towarzystwo obejmuje ochroną sporty amatorskie, które być może wymagają dodatkowej opłaty. To samo dotyczy sportu wyczynowego. Zazwyczaj nie jest on objęty ochroną, ale  można go włączyć do zakresu polisy, opłacając dodatkową składkę. Warto również sprawdzić, jak kształtuje się wysokość świadczenia gwarantowanego przez ubezpieczyciela. Przykładowo Compensa oferuje odrębne sumy ubezpieczenia na każde ryzyko. Oznacza to, że każde wypłacone świadczenie może maksymalnie wynosić tyle, ile  suma ubezpieczenia ustalona dla tego ryzyka. Niektóre towarzystwa zakładają jednak limity w ramach głównej sumy ubezpieczenia.

Zakres polisy kształtowany jest zazwyczaj zgodnie z indywidualnymi potrzebami klienta. Compensa posiada szeroką i przede wszystkim elastyczną ofertę ubezpieczenia NNW – można ubezpieczyć się zarówno od trwałego uszczerbku na zdrowiu, jak również od śmierci w skutek nieszczęśliwego wypadku. Ponadto klient ma do wyboru szereg dodatkowych opcji, do których zaliczają się między innymi zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, nabycia środków specjalnych takich jak wózek inwalidzki czy kule.  Klienci mogą także otrzymać dziennie świadczenie za minimum 5-dniowy pobyt w szpitalu. Istotnym rozszerzeniem, które warto dokupić zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, jest ubezpieczenie od kradzieży bagażu lub jego zaginięcia (pod warunkiem, że został powierzony profesjonalnemu przewoźnikowi). Oferujemy również unikalną na rynku klauzulę polegającą na dostosowaniu mieszkania do potrzeb osoby, która w wyniku wypadku doznała trwałego inwalidztwa. Należy jednak pamiętać, że na każde rozszerzenie kształtowana jest odrębna suma ubezpieczenia.

Wysokość składki w przypadku polisy NNW

Wysokość składki uzależniona jest od wielu czynników, jak na przykład okres ubezpieczenia, zakres ochrony, czy rodzaj wykonywanej pracy. Zdefiniowane są trzy klasy ryzyka zawodowego – do pierwszej zalicza się prace umysłowe i biurowe. Druga klasa to prace lekko fizyczne typu fryzjer, kelner czy kucharz. Trzecia natomiast obejmuje zawody niebezpieczne, wymagające dużego wysiłku fizycznego jak na przykład praca w kopalni czy przy wycince drzew. Wykonywanie zawodu przynależnego do trzeciej grupy ma największy wpływ na wysokość składki. Zależna jest ona także od sumy ubezpieczenia na poszczególne ryzyka oraz klauzule, a także ewentualne dodatkowe rozszerzenia. Nie bez znaczenia jest też wiek klienta.

Najważniejsze zalety ubezpieczenia NNW

  1. Nieszczęśliwy wypadek może zdarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie, a jego następstwa są niekiedy wyjątkowo uciążliwe.
  2. Ubezpieczenie NNW przeznaczone jest dla wszystkich – niezależnie od wieku, czy rodzaju wykonywanej pracy.
  3. Już niewielka składka gwarantuje szeroką ochronę.
  4. Ubezpieczenie zapewnia ochronę  finansową członkom rodziny.
  5. Ubezpieczenie gwarantuje ochronę nie tylko w pracy, ale również w życiu prywatnym.

Źródło: materiały prasowe Compensa

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...