O co zapytać przy wyborze AC?

O co zapytać przy wyborze AC? / Fotolia
Oferta ubezpieczeń komunikacyjnych jest obszerna. Jednym z popularniejszych jest AC. Na co zwrócić uwagę, o co pytać podczas zakupu Auto Casco?

Na polskim rynku coraz bardziej popularne stają się tzw. polisy elastyczne. Tym bardziej, że coraz częściej możemy wybierać zakres, który nas interesuje według zasady, by płacić tylko za taką ochronę, której potrzebujemy.

- O jakości ubezpieczenia AC decyduje jego zakres i dopasowanie do oczekiwań danego kierowcy. Dlatego zamiast porównywać ceny, sprawdźmy, co za nią dostajemy. Czyli od jakich zdarzeń chroni nas dana polisa, a jakie zdarzenia wyłącza z ochrony. W jaki sposób wyliczane jest odszkodowanie i wartość szkody. Czy i jakie mamy udziały własne. Najważniejsze jednak jest to, byśmy mieli wpływ na poszczególne parametry polisy i mogli dopasować jej zakres do swoich oczekiwań – mówi Krzysztof Michałek, ekspert z Liberty Direct.

Od czego chroni ubezpieczenie AC?

Najważniejszą cechą polisy AC jest jej zakres, czyli zbiór sytuacji, w których chroniony jest właściciel samochodu. Ubezpieczenie to może zapewnić kierowcy wypłatę odszkodowania, gdy samochód zostanie uszkodzony w wypadku lub kolizji spowodowanej przez ubezpieczonego oraz skradziony lub zniszczony w wyniku różnego rodzaju zdarzeń losowych.

Informacje o tym, w jakich przypadkach będzie działać wybrane AC, znajdziemy w OWU (czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Przy okazji warto też sprawdzić wyłączenia. Nie ma chyba nic gorszego niż zakup ubezpieczenia i stwierdzenie dopiero po fakcie, że np. w przypadku określonego naruszenia przepisów drogowych nie dostaniemy odszkodowania.

Zobacz też: Zasady przyznawania zniżek przy ubezpieczeniu AC

Zwróćmy też uwagę, czy wybrane AC obowiązuje tylko w Polsce, czy też w innych krajach europejskich. W tej drugiej opcji, upewnijmy się, o jakie państwa chodzi.

Jak wysokie jest odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia AC?

Kolejną ważną rzeczą jest suma ubezpieczenia – czy jest zmienna czy stała. Od tego czynnika zależy bowiem, jak będzie liczona wartość szkody. Przy stałej sumie ubezpieczyciel weźmie pod uwagę wartość samochodu w dniu zawarcia ubezpieczenia. Przy zmiennej – decydująca będzie wartość z dnia wystąpienia szkody. W OWU znajdziesz informację, w jaki sposób jest obliczana wartość samochodu i części zamiennych. Ważne, by były to ogólnie akceptowane systemy, na przykład Audatex czy katalogi PZMot.

Zobacz też: Jeden komplet kluczyków a polisa Autocasco

Czy i jakie są udziały własne w ubezpieczeniu AC?

Na potencjalne odszkodowanie mają wpływ także udziały własne. Czyli określona wartość szkody (kwotowo lub procentowo), którą będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Zazwyczaj możemy określać wysokość udziałów lub je wyzerować. Pamiętajmy jednak, że im mniejszy udział własny tym wyższa składka za polisę.

Podobnym mechanizmem są franszyze: redukcyjna i integralna, które mogą nam obniżyć składkę, ale wpływają na wysokość odszkodowania. Franszyza integralna określa kwotę poniżej, której odszkodowanie nie będzie wypłacane. Natomiast redukcyjna, określa wysokość potrąceń odszkodowania.

Zobacz też: Franszyza w Autocasco

Na jakich zasadach wyceniania jest szkoda w ubezpieczeniu AC?

Sprawdźmy też, jakie sposoby rozliczania szkody dopuszcza towarzystwo. Wybór mamy pomiędzy opcją gotówkową (kosztorysową) oraz bezgotówkową (serwisową lub tzw. na warsztat). W przypadku pierwszej, odszkodowanie wypłacane jest bezpośrednio właścicielowi, do którego należy decyzja, czy i gdzie będzie naprawiał samochód. Z kolei w przypadku rozliczenia bezgotówkowego auto naprawiane jest w warsztacie, autoryzowanym serwisie lub współpracującym z towarzystwem warsztatem partnerskim, który bezpośrednio rozlicza się z ubezpieczycielem.

Zobacz też: Odwołanie od decyzji zakładu ubezpieczeń

W obu przypadkach wyceny napraw opierają się na normach czasowych oraz cenach części i materiałów ujętych w systemach Audatex lub Eurotax. Oraz na stawce za roboczogodzinę obowiązującą w danym regionie.

Źródło: Materiały prasowe Liberty Direct

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...