Odszkodowanie od zarządcy drogi

Za fatalny stan drogi odpowiada jej zarządca.
Brak odpowiedniego oznakowania lub też fatalny stan nawierzchni są częstymi przyczynami wypadków komunikacyjnych oraz szkód uczestników ruchu drogowego. Odpowiedzialność za uszkodzenie samochodu, który wpadł w dziurę, będzie ponosił zarządca drogi. Jak jednak określić do kogo zwrócić się z roszczeniem?

Ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za skutki szkód będzie wiązało się z ustaleniem statusu drogi, jak również z ustaleniem zakresu obowiązków zarządcy takiej drogi. Co do zasady w przypadku dróg publicznych mamy do czynienia z czterema kategoriami dróg. Ustawa o drogach publicznych dzieli drogi na cztery rodzaje: są to drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia komunikacyjne

Na podstawie przepisów ustawy o drogach publicznych zarządcami dróg są:

  • Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad – drogi krajowe,
  • Zarząd Województwa – drogi wojewódzkie,
  • Zarząd Powiatu – drogi powiatowe,
  • Wójt (Burmistrz, Prezydent Miasta) – drogi gminne.

Jeżeli do zdarzenia szkodzącego doszło na drodze gminnej, odpowiedzialność cywilnoprawną będzie ponosił Wójt, Burmistrz lub Prezydenta Miasta. W przypadku dróg powiatowych odpowiedzialny będzie zarząd powiatu.

Niezależnie od tego, kto jest zarządcą drogi, obowiązki są w zasadzie identyczne. Zgodnie z art. 20 ustawy o drogach publicznych, zarządca danej drogi ma m.in. obowiązek utrzymania nawierzchni drogi, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą.

Jak dochodzić odszkodowania?

Sam fakt, że doszło do określonej szkody nie oznacza od razu, że uzyskamy odszkodowanie. Aby tak się stało konieczne jest również podjęcie określonych czynności. Należy pamiętać zwłaszcza o zebraniu materiału dowodowego, z racji tego, iż w przypadku procesu to nas będzie ciążył obowiązek udowodnienia okoliczności uzasadniających roszczenie.

W związku z powyższym należy przede wszystkim udokumentować fakt zdarzenia, m.in. poprzez zrobienie zdjęć uszkodzonego pojazdu, jak również przyczyny tego stanu (np. dziury w drodze). W sytuacji wjechania w dziurę nie ma co prawda obowiązku wzywania policji, jednakże taki krok może być pomocny przy dochodzeniu odszkodowania. Z naprawą samochodu należałoby również wstrzymać się do czasu oszacowania szkody przez rzeczoznawcę.

Zarządca drogi ponosi odpowiedzialność nie tylko za nienależyty stan drogi (dziury) lecz również za prawidłowe jej oznakowanie.

Zobacz serwis: Prawo na drodze

Droga prywatna

W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, że z roszczeniami do jednostek samorządu terytorialnego lub Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych, możemy wystąpić, jeżeli do zdarzenia doszło na drodze publicznej. W przypadku dróg prywatnych roszczenia odszkodowawcze należy kierować do właściciela drogi.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...