Kto odpowiada za kolizję z dzikiem?

Za zderzenia z dzikimi zwierzętami często odpowiedzialność ponoszą zarządcy dróg /Fot. Fotolia
Odpowiedzialność za zderzenie z dzikiem, czy jeleniem może spoczywać na zarządcy drogi lub też zarządcy okręgu łowieckiego. W określonych sytuacjach możemy jednak za nasze szkody płacić z własnej kieszeni.

Zgodnie z art. 11 ust. 2 pkt 8 prawa łowieckiego jednym z obowiązków zarządcy lub dzierżawcy okręgu łownego jest ochrona zwierzyny przed zagrożeniem, wynikającym z ruchu pojazdów. Uczynienie zadość takiemu obowiązkowi będzie się wiązało m.in. z dbaniem o właściwe oznakowanie dróg znakami ostrzegawczymi w miejscach, w których szlaki wędrowne zwierząt przecinają się z drogami. Oprócz tego do obowiązków należy również zaliczyć uniemożliwienie lub ograniczenie migracji zwierząt.

Obowiązki te, zwłaszcza wiążące się z prawidłowym oznakowaniem szlaków komunikacyjnych, powinny być spełniane we współdziałaniu z zarządcami konkretnych dróg.

Zobacz serwis: Auto i prawo

Odpowiedzialność obwodu łownego

Niedopełnienie tych obowiązków może powodować, że roszczenia odszkodowawcze wynikające z wypadków komunikacyjnych z udziałem dzikich zwierząt będą kierowane właśnie do zarządcy lub dzierżawcy okręgu łownego.

W takiej sytuacji konieczne będzie ustalenie przede wszystkim tego, czy na odcinku drogi, na którym doszło do wypadku, była właściwa informacja ostrzegająca przed zwierzętami łownymi. Zarządca lub dzierżawca okręgu łownego będzie ponosił odpowiedzialność w sytuacji, gdy stwierdzone zostanie, iż obowiązek ten został zaniedbany (niewłaściwe oznakowanie) lub w ogóle zaniechany (brak oznakowania).

Drugim zarzutem, który może być kierowany jest nieprawidłowe wykonywanie obowiązków przez dopuszczenie do migracji zwierząt w sposób, który spowodował zajście wypadku komunikacyjnego. Wynika to z podstawowej reguły, zgodnie z którą zobowiązany do kompensacji strat, będzie podmiot dopuszczający się zaniedbań.

Po ustaleniu podmiotu, obowiązanego do kompensacji strat, ze stosownymi roszczeniami można się zwrócić do bezpośredniego do niego lub też do jego ubezpieczyciela, u którego to owy podmiot ubezpieczył się od odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli dany podmiot, jak też ubezpieczyciel, odmawiają uznania odpowiedzialności, można wystąpić ze stosownymi roszczeniami na drogę sądową.

Zobacz serwis: W sądzie

Zarządca drogi

Podmiot ten będzie jednak zwolniony z odpowiedzialności, jeżeli ustalone zostanie, iż wykonał swoje obowiązki, a zaniedbanie powstały po stronie innego organu.

Zarządca okręgu łownego przekazał zarządcy dróg informacje, iż na dany odcinek trasy przecinają szlaki wędrówek zwierząt. Mimo wszystko trasa nie została prawidłowo oznakowana. W takiej sytuacji odpowiedzialność będzie spoczywać na zarządcy drogi.

Zobacz serwis: Prawo na drodze

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...