Polityka zdrowotna w UE

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
fot. mototarget
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bardzo przydatna podczas przebywania za granią. Dzięki niej leczymy się za darmo w krajach Unii Europejskiej, na warunkach określonych przez państwo w którym przebywamy.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia podstawowe usługi medyczne wszystkim obywatelom państw UE podczas pobytu czasowego. Gwarantuje ona darmową opiekę medyczną w zakresie pewnych usług określonych prawnie.

Ponadto opieką objęte są też państwa należące do EOG: Norwegia, Szwajcaria , Islandia, Lichtensteinu.

Posiadanie karty Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia taki sam dostęp do usług medycznych w danym kraju, jaki mają jego rdzenni obywatele. Jeśli w określonym kraju dostęp do opieki medycznej jest płatny, to wówczas koszty leczenia zostaną nam zwrócone po powrocie do ojczyzny w ramach posiadania karty.

Zobacz również: Uczysz się za granicą - postaraj się o EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest przydatna podczas urlopów, wyjazdów służbowych czy też krótkich pobytów na terenie państw UE. Dzięki usługom zagwarantowanym przez kartę, nie mamy przymusu powrotu do kraju w razie poważniejszego uszczerbku na zdrowiu. Jesteśmy wówczas objęci leczeniem na miejscu.
Leczenie objęte programem nie obejmuje choroby lub rany nabytej przed rozpoczęciem podróży. W tym przypadku tzw. „turystyka zdrowotna” nie wchodzi w grę. Karta pokrywa również tylko i wyłącznie leczenie w przychodniach publicznych.

Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego otrzymujemy za darmo jako obywatele UE i możemy ją wyrobić w lokalnych instytucjach zajmujących się ochroną zdrowia.
Podczas leczenia szpitalnego odbywanego w obcym kraju możemy liczyć na zwrot kosztów po powrocie do Polski tudzież na bezpośrednie pokrycie leczenia na miejscu z funduszu. Wszystko zależy od wewnętrznych przepisów prawnych w państwie, w którym przebywamy.

Jeśli chodzi o leczenie pozaszpitalne to możemy ubiegać się o zgodę przed wyjazdem lub nie czynić tego i po zakończeniu leczenia w danym kraju wnioskować o zwrot kosztów.

Przed podróżą musimy zaczerpnąć informacji dotyczącej jakiego typu leczenie i usługi medyczne są refundowane w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w danym kraju.

Każdy kraj posiada inną listę przypadków medycznych i chorób, które objęte są tym programem leczenia. Niektóre usługi tj. kuracje w centrach odnowy biologicznej mogą być refundowane np. w Szwajcarii, a nie będą objęte darmowym leczeniem np. na Ukrainie. Wszystko zależy od państwowych przepisów prawnych i regulacji.

Zobacz również: Pamiętaj o ubezpieczeniu

Jeżeli będziemy musieli czekać na zwrot kosztów leczenia po powrocie do kraju to ubezpieczenie pokryje koszty leczenia na zasadach kraju , w którym leczenie było przeprowadzane. Tego typu możliwość nie sprawdza się na przykład w Szwajcarii.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...