Czy można odliczać 100% VAT po wprowadzeniu samochodu do ewidencji środków trwałych

vat
Jak odliczać podatek VAT od samochodu po wprowadzeniu go do ewidencji środków trwałych? Czy mogę odliczać cały VAT zarówno od paliwa, jak napraw i innych wydatków związanych z tym samochodem? Czy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu i jak ona wpływa na kwoty VAT, które można odliczać?

Moje pytania dotyczą samochodu osobowego w działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym.

Jeśli nie wprowadzę samochodu osobowego do ewidencji środków trwałych:

  • czy muszę prowadzić ewidencję przebiegu tego pojazdu i jaką kwotę VAT odliczać od napraw tego pojazdu?
  • czy mogę odliczać VAT od paliwa - jeśli tak, to w jakiej wysokości i czy muszę to odliczenie w jakiś inny sposób limitować (czy „kilometrówka" w jakiś sposób wpływa na to odliczenie)?

Jeśli wprowadzę samochód do ewidencji środków trwałych swojej jednoosobowej firmy:

  • czy, gdy złożę VAT-26, mogę odliczać cały VAT zarówno od paliwa, jak napraw i innych wydatków związanych z tym samochodem?
  • czy muszę prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu i jak ona wpływa na kwoty VAT, które można odliczać?

Czy w każdym z tych przypadków konieczne jest złożenie w urzędzie skarbowym druku VAT-26?

Fakt wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych zgodnie z przepisami o podatku do­chodowym nie decyduje o tym, czy samochód (do 3,5 tony) jest wykorzystywany wyłącznie do działal­ności w sposób, o którym mowa w ustawie o VAT. Wprowadzenie samochodu do ewidencji środków trwałych nie oznacza zatem automatycznie, że samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności i można odliczać 100% VAT naliczonego od wydatków z nim związanych. O tym, jakie wymogi powinny być spełnione, aby samochód można było uznać za wykorzystywany wyłącznie do działalności decydują przepisy VAT. W przypadku samochodów osobowych niezbędne jest:

  • złożenie informacji VAT-26 o wykorzystywaniu tego samochodu wyłącznie do działalności,
  • wprowadzenie zasad wykorzystywania tego samochodu (wraz z systemem kontroli) wskazujących na możliwość wykorzystywania tego samochodu wyłącznie do działalności oraz
  • prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu.

Zobacz też: Czy od 1 kwietnia 2014 r., kupując samochód osobowy bez homologacji, można odliczyć 50% VAT naliczonego od zakupu?

Dopiero, gdy wszystkie te warunki zostaną spełnione, podatnik może odliczać 100% VAT od wszyst­kich wydatków związanych z samochodem osobowym (w tym od wydatków na paliwo). Natomiast w przy­padku, gdy podatnik wykorzystuje samochód do celów „mieszanych", albo rezygnuje z pełnego odlicze­nia, ponieważ nie chce prowadzić tak szczegółowej dokumentacji, może odliczać 50% VAT naliczonego od wydatków związanych z samochodem osobowym (z wyjątkiem wydatków na paliwo do samochodów osobowych, w stosunku do których do 30 czerwca 2015 r. obowiązuje zakaz odliczania VAT naliczonego).

Opisane zasady obowiązują w przypadku wszystkich samochodów osobowych używanych w działal­ności, niezależnie od tego, czy zostały one wykazane w ewidencji środków trwałych (zgodnie przepisami o podatku dochodowym), czy też nie zostały do niej wprowadzone.

W broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi Ministerstwo Finansów w następujący sposób wypowiedziało się na temat warunku wprowadzenia zasad wykorzystywania samochodu:

Przepisy ustawy nie określają, w jaki sposób podatnik ma zapewnić w przedsiębiorstwie wyelimi­nowanie użytku prywatnego używanych w nim pojazdów samochodowych dla celów pełnego odliczenia podatku naliczonego. Przykładowo może tego dokonać za pomocą wprowadzonych regulaminów, umów, zarządzeń wraz z podjęciem dodatkowych działań zabezpieczających ich

wykonanie. Działania te muszą być dostosowane do specyfiki działalności przedsiębiorstwa i sposobu używania dla jego celów pojazdów. Określone przez podatnika zasady używania pojazdów muszą obiek­tywnie potwierdzać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej i nie ma moż­liwości prywatnego użytku tych pojazdów np. przez pracowników (przykładowo celem dojazdu do swo­jego miejsca zamieszkania).

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86a ust. 4 pkt 1 i ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 12 ust. 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Moto
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację
03 wrz 2024

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa
03 wrz 2024

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]
02 wrz 2024

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu
01 wrz 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?
30 sie 2024

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok
29 sie 2024

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek
28 sie 2024

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
28 sie 2024
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.
10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy
28 sie 2024

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy
29 sie 2024

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

pokaż więcej
Proszę czekać...