Kiedy stracisz gwarancję na samochód?

Adam Kret
rozwiń więcej
Wszystko o gwarancji na samochód. Fot. Fotolia
Gwarancja producenta – czyli zapewnienie, że samochód będzie sprawny przez określony czas od daty zakupu (nowego) pojazdu, może wygasnąć przed upływem przewidzianego czasu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby nie stracić gwarancji na auto.

Gwarancja – w skrócie

Wydając gwarancję na samochód, producent zobowiązuje się do tego, że przez okres w niej przewidziany samochód będzie sprawny technicznie. Wiąże się to z tym, że w przypadku awarii odpowiedni element zostaje wymieniony na jego koszt (naprawa gwarancyjna). Czas trwania gwarancji na pojazd jest ustalany przez producenta, nie może być jednak krótszy niż 2 lata (przy sprzedaży konsumenckiej). Niejednokrotnie jednak można spotkać się z ofertami wydłużania okresu gwarancyjnego – co jednak obwarowane jest wieloma ograniczeniami (często nie tak oczywistymi jakby się zdawało).  

Zobacz też: Karta parkingowa – komu przysługuje, jakie są ułatwienia?

Kiedy wygasa gwarancja

W pierwszej kolejności – gwarancja wygasa… z upływem czasu na jaki została udzielona- w pewnych sytuacjach ulega ona wydłużeniu:

- o czas awarii (tj. okres, w którym z uwagi na usterkę, z pojazdu nie można było korzystać)

lub wręcz biegnie na nowo:

- w stosunku do części wymienionej na nową (np. w sytuacji wadliwego rozrusznika i jego wymiany w ramach gwarancji, jej okres w stosunku do samego rozrusznika zaczyna biec od nowa).

Zobacz też: Jakie pojazdy można prowadzić pod wpływem alkoholu?

Jednak, wygaśnięcie gwarancji może nastąpić także z przyczyn leżących po naszej stronie. Po pierwsze musimy pamiętać o tym, że naprawy gwarancyjne dotyczą wyłącznie wad znajdujących się już w produkcie (wady fabryczne) tj. takich, które od początku miały usterkę (np. ukrytą) co spowodowało ich niewłaściwe zachowanie przy normalnej eksploatacji. Gwarancja obejmuje co do zasady wszystkie elementy samochodu (choć tu należy zwrócić uwagę na niektóre wyłączenia, które mogą stosować producenci) – także np. lakier czy szyby – przy czym, nie zawsze łatwo wykazać, że uszkodzenie niektórych elementów nastąpiło

Zepsucie elementu, które nastąpi z naszej winy (błędna eksploatacja) nie będzie objęta gwarancją, tak samo wymianie nie będzie podlegał element, którego jakość pogorszyła się w zakresie normalnym dla zwykłej eksploatacji (np. ścieranie klocków hamulcowych).  

Zobacz też: Jak przewozić ładunki samochodem?

Przy czym, za błędną eksploatację mogą (i prawdopodobnie będą) uznane wszystkie działania nie odpowiadające zaleceniom producenta dla danego modelu samochodu (np. w zakresie częstotliwości przeglądów, wymiany oleju itp.) zawarte np. w instrukcji obsługi, czy samych warunkach gwarancji.

Oczywiście naprawom gwarancyjnym nie będą podlegały uszkodzenia wynikłe z kolizji czy innych uszkodzeń mechanicznych nie wynikających z normalnej eksploatacji pojazdu.

Zobacz też: Kup auto i je ubezpiecz - Ubezpieczenie GAP

Problemy z wydłużoną gwarancją

Jednym z elementów zachęcających do nabycia samochodu danej marki (oprócz sentymentu) są wydłużone gwarancje (np. do 7-u lat). Tu jednak czeka na nas wiele potencjalnych „niespodzianek”, które mogą sprawić, że przedłużenie gwarancji nie będzie w cale takie opłacalne jak mogłoby się wydawać.

Do najczęstszych „haczyków” wydłużonych umów gwarancyjnych należą:

  • ograniczenie czasu gwarancji przebiegiem samochodu (np. 3 lata ale nie więcej niż 50.000 km)
  • wyłączenie z gwarancji elementów najbardziej podatnych na uszkodzenie (np. elementów zawieszenia) lub najbardziej kosztownych w naprawie.
  • obowiązek serwisowania w ASO
  • obowiązek okresowych (dosyć częstych) przeglądów w ASO

Wszystkie warunki wydłużonej gwarancji powinny znaleźć albo w samym dokumencie gwarancji – albo w ogólnych warunkach dostępnych np. na stronie internetowej producenta.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...