Nowe urzędy skarbowe właściwe dla branży spedycyjnej?

Nowe urzędy skarbowe właściwe dla wyspecjalizowanych grup podatników / ShutterStock
Podatnicy osiągający przychody powyżej 50 mln euro objęci właściwością nowego wyspecjalizowanego urzędu skarbowego.

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie określenia kategorii podatników i płatników obsługiwanych przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwego miejscowo, z 15.09.2015 r. (zwany dalej Rozporządzeniem), wprowadza nowe urzędy skarbowe właściwe  dla wyspecjalizowanych grup podatników. Stosownie do § 6 pkt 1 projektu tego Rozporządzenia, właściwym do obsługi podatników i płatników, o których mowa w § 2 pkt 9 (osoby fizyczne, z wyłączeniem podatników podatku od spadków i darowizn, oraz osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej), którzy w ostatnim roku podatkowym osiągnęli przychód netto (ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług)  o równowartości w walucie polskiej co najmniej 50 mln euro będzie Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie (tzw. Krajowy Wyspecjalizowany Urząd Skarbowy). Powyższe Rozporządzenie prawdopodobnie wejdzie w życie z dniem 1.01.2016 r. Należy zaznaczyć, iż zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego nastąpi w tym samym terminie – jednak co istotne - na podstawie danych za 2014 r., a w przypadku gdy rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym na podstawie danych za rok podatkowy, który zakończył się w 2014 r. (§ 12 Rozporządzenia).

Zobacz też: Czy limit 50% odliczenia VAT dotyczy usługi oklejenia samochodów firmowych?

Ponadto warto wskazać, iż odnośnie podatników, którzy przekroczą limit 50 mln euro w następnych latach, zastosowanie znajdzie § 9 Rozporządzenia, w myśl którego, zmiana właściwości z dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego na Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, następuje z dniem 1 stycznia drugiego roku następującego po zakończeniu roku podatkowego, w którym osiągnięto przychód netto o równowartości w walucie polskiej co najmniej 50 mln euro. W takim przypadku, podatnicy będą zobowiązani zawiadomić o zmianie właściwości dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia 15 października roku poprzedzającego rok, od którego nastąpi zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego (§ 10 Rozporządzenia).

Zobacz też: Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla klientów?

Przepis § 13 zawiera natomiast regulację w zakresie obowiązku zgłoszenia w przypadku zmian następujących z dniem 1.01.2016 r. Zgodnie z tym przepisem, zmiana naczelnika urzędu skarbowego powstała w wyniku zmiany warunków zaliczania podmiotów do odpowiedniej kategorii podatników i płatników obsługiwanych przez innego niż właściwy miejscowo naczelnik urzędu skarbowego nie będzie wymagała dokonania przez podatnika zgłoszenia aktualizacyjnego, o którym mowa w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Z powyższego przepisu nie wynika jednak jednoznacznie, czy podatnik, który dotychczas podlegał pod wyspecjalizowany urząd skarbowy, przechodząc pod właściwość Krajowego Wyspecjalizowanego Urzędu Skarbowego będzie miał obowiązek zgłoszenia tego faktu. Jednakże jak wskazuje uzasadnienie do projektu Rozporządzenia,
ww. przepis odnosi się do zmian związanych z wejściem w życie Rozporządzenia
w zakresie § 6 i § 12 (tj. obejmie wprowadzenie Krajowego Wyspecjalizowanego Urzędu Skarbowego). Nadto w uzasadnieniu wskazano, iż zmiany związane z aktualizacją nastąpią bez udziału podatników i płatników.

Należy wskazać, iż projekt Rozporządzenia znajduje się obecnie na etapie konsultacji.


W związku z zastrzeżeniami zgłaszanymi do treści § 13 - dotyczącego obowiązków zgłoszeniowych (m.in. przez Konfederację Lewiatan), przepis ten może otrzymać ostatecznie odmienne brzmienie. Podsumowując, projekt Rozporządzenia w obecnym brzmieniu nie przewiduje obowiązku zgłoszenia zmiany naczelnika urzędu skarbowego od dnia 1.01.2016 r. w związku z wprowadzeniem z tym dniem tzw. Krajowego Wyspecjalizowanego Urzędu Skarbowego, jednakże należy mieć na uwadze, iż wskazane regulacje stanowią jedynie projekt, który może ulec zmianom.

Tekst: Tomasz Pastuszka, Konsultant Podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...