Czy po przeróbce w samochodzie dwóch rzędów siedzeń na jeden można odliczać 100% VAT?

Czy po przeróbce w samochodzie dwóch rzędów siedzeń na jeden można odliczać 100% VAT?
Czy od momentu dokonania przeróbki samochodu na jeden rząd siedzeń będzie można odliczać 100% VAT? Czy należy uzyskać nowe zaświadczenie na stacji kontroli pojazdów?

Czy po przeróbce w samochodzie dwóch rzędów siedzeń na jeden można odliczać 100% VAT?

Samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej 3200 kg jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. W 2013 r. uzyskaliśmy dla tego samochodu zaświadczenie VAT-1. Obecnie samochód ma 5 miejsc siedzących w dwóch rzędach. Nie prowadzę ewidencji przebiegu tego pojazdu, odliczam tylko 50% VAT od wydatków z nim związanych. Czy od momentu dokonania przeróbki samochodu na jeden rząd siedzeń będzie można odliczać 100% VAT? Czy należy uzyskać nowe zaświadczenie na stacji kontroli pojazdów?

Zobacz też: Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wydatek na zakup CB radia?

Zmieniając cechy konstrukcyjne pojazdu, w sposób powodujący możliwość uznania go za pojazd, o któ­rym mowa w z art. 86a ust. 9 pkt 1 lub 2 ustawy o VAT, uzyskają Państwo możliwość pełnego odliczenia podatku naliczonego od wszelkich wydatków związanych z użytkowaniem samochodu, w tym także od paliwa. Zmiana cech konstrukcyjnych pojazdu musi zostać potwierdzona zaświadczeniem wydanym przez okręgową stację kontroli pojazdów oraz adnotacją w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Dopiero od tego momentu istnieje możliwość pełnego odliczania VAT.

Pełne odliczenie VAT przysługuje od wydatków związanych z samochodami o konstrukcji technicznej wskazanej w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT. Istotne jest jednak, że konstrukcję pojazdu powinno potwierdzać badanie okręgowej stacji kontroli pojazdów poświadczone w jego dowodzie rejestracyjnym (art. 86a ust. 10 ustawy o VAT).

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów zakup urządzeń GPS do samochodów wykorzystywanych przez pracowników?

Z pytania wynika, że posiadali Państwo takie zaświadczenie oraz wpis, ale wydane na podstawie przepi­sów obowiązujących przed 1 kwietnia 2014 r. Podkreślenia wymaga fakt, iż samochody, traktowane według przepisów obowiązujących przed 1 kwietnia 2014 r. jako dające prawo do pełnego odliczenia VAT, straciły zasadniczo taką cechę, nawet jeśli wcześniej wydano zaświadczenia potwierdzające ich specjalistyczny charakter. Dodatkowo, konstrukcja Państwa pojazdu nie spełnia wymogów określonych w przepisach obo­wiązujących od 1 kwietnia 2014 r. Pojazd ma bowiem dwa rzędy siedzeń, podczas gdy obowiązujący od 1 kwietnia 2014 r. art. 86a ust. 9 wymienia pojazdy z jednym rzędem siedzeń. Dlatego też postępują Państwo prawidłowo, odliczając obecnie 50% VAT naliczonego od wydatków samochodowych. Aby uzyskać prawo do pełnych odliczeń, planują Państwo dokonać przeróbki samochodu na jeden rząd siedzeń. Powoduje to wątpliwości co do wymogów, które muszą zostać spełnione w celu uzyskania prawa do pełnego odliczenia VAT, bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na kursy nauki jazdy dla pracowników?

Biorąc pod uwagę treść art. 86a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, należy uznać, że po dokonaniu zmian kon­strukcyjnych w posiadanym pojeździe, dla możliwości odliczenia 100% VAT od wydatków związanych z jego eksploatacją, konieczne będzie uzyskanie zaświadczenia potwierdzającego te zmiany (zob. interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 25 sierpnia 2014 r., sygn. ITPP2/443-736/14/AK). Z powołanego przepisu wynika bowiem, że spełnienie wymagań konstrukcyjnych pojazdu, o których mowa w art. 86a ust. 9 pkt 1 i 2 ustawy o VAT, stwierdza się na podstawie:

  • dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, po­twierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz
  • dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań. Po dokonaniu zmian konstrukcyjnych w pojeździe w taki sposób, że będzie on mógł zostać zakwali­fikowany do pojazdów wymienionych w art. 86a ust. 9 pkt 1 i 2 ustawy o VAT, będzie Państwu przysługi­wało prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z użytkowaniem tego pojazdu - także w zakresie nabywanego paliwa. Odliczenie będzie możliwe od momentu wskazanego na zaświadczeniu z okręgowej stacji kontroli pojazdów, które będzie potwierdzone odpowiednią adnotacją w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, w zakresie powstania zmian konstrukcyjnych umożliwiających pełne odliczenie.

Zobacz też: Czy można odliczać 100% VAT od wydatków związanych z quadami?

PODSTAWA PRAWNA: art. 86a ust. 9 i 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...