W jakim terminie należy złożyć VAT-26 w przypadku wpłaty zaliczki na samochód?

Termin złożenia VAT-26 przy wpłacie zaliczki na samochód fot. Fotolia
Wpłaciłem zaliczkę na samochód w lutym 2015 r., ale samochód ostatecznie kupiłem (został mi wy­dany) w marcu 2015 r. W jakim terminie powinienem złożyć VAT-26? Czy 7 dni od wpłaty zaliczki, czy 7 dni od dnia otrzymania samochodu? Co w przypadku, gdy złożę VAT-26 po terminie?

Termin złożenia VAT-26 przy wpłacie zaliczki na samochód

Informację VAT-26 powinien Pan złożyć w ciągu 7 dni od dnia poniesienia pierwszego wydatku związanego z pojazdem samochodowym. Pierwszy wydatek związany z samochodem, o którym mowa w pytaniu, poniósł Pan w lutym, wpłacając zaliczkę. VAT-26 powinien Pan zatem złożyć w ciągu 7 dni od dnia wpłaty zaliczki.

Jeżeli złoży Pan VAT-26 po terminie utraci Pan prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego z faktury za­kupu tego samochodu. Wynika to z art. 86a ust. 13 ustawy o VAT, który stanowi, że w przypadku niezłożenia informacji VAT-26 w terminie uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalno­ści gospodarczej podatnika dopiero od dnia jej złożenia (art. 86a ust. 13 ustawy o VAT).

Zobacz też: W jakim terminie należy złożyć informację VAT-26?

2 lutego 2015 r. podatnik wpłacił zaliczkę na samochód, którzy zamierza wykorzystywać wyłącznie do dzia­łalności. VAT-26 powinien złożyć w terminie do 9 lutego włącznie. Jeżeli złoży VAT-26 po terminie, z faktury dokumentującej zaliczkę będzie mógł odliczyć tylko 50% VAT naliczonego. VAT naliczony w pełnej wysokości będzie mógł odliczać dopiero od dnia złożenia informacji VAT-26 (pod warunkiem, że zostaną zachowane pozostałe warunki formalne pełnego odliczenia VAT naliczonego). Dopiero po złożeniu informacji VAT-26 po­datnik będzie miał prawo dokonać korekty odliczenia VAT zwiększającej odliczenie, ale będzie to możliwe tylko w odniesieniu do wydatku na nabycie samochodu. Od pozostałych wydatków poniesionych przed dniem złożenia nieterminowej informacji VAT-26 podatnik odliczy 50% VAT naliczonego.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. „Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi":

W przypadku niezłożenia informacji w terminie, dla celów stosowania odliczenia uznaje się, że pojazd ^^ F samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej dopiero od dnia jej zło­żenia. W konsekwencji do czasu złożenia tej informacji podatnikowi przysługiwać będzie prawo tylko do ograniczonego (50%) odliczenia podatku VAT. Pełne odliczenie znajdzie zastosowanie dopiero do wydatków poniesionych od dnia jej złożenia. Jeśli zatem podatnik odliczył w całości podatek naliczony od wszystkich wydatków związanych z pojazdem, w odniesieniu do którego nie złożono w terminie informacji, będzie on zo­bowiązany do dokonania korekty wszystkich dokonanych odliczeń.

Ograniczenie w odliczaniu w przypadku nieterminowego złożenia informacji zostało jednak złago­dzone, jednakże tylko w odniesieniu do wydatków związanych z nabyciem (importem, wytworze­niem) pojazdu. Podatnik ma bowiem możliwość dokonania korekty nieodliczonego z tego tytułu podatku, przy czym wysokość korekty uzależniona będzie jednak od momentu, w którym zostanie złożona informacja.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a oraz art. 90b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...