Wyjazd autem w góry poza granice Polski

Krzysztof Jurczyk
Pasjonat motoryzacji
rozwiń więcej
Bagażnik na narty Fot. Audi
Wyjazd na narty za granicę to tylko z pozoru łatwa sprawa. Okazuje się, że w wielu państwach Europy obowiązują precyzyjne przepisy regulujące nie tylko wyposażenie pojazdu, ale i sposób transportowania nart w pojeździe.

Kiedy w Polsce obserwujemy pierwsze oznaki wiosny, a termometry pokazują temperatury powyżej 10 stopni, wielu Polaków postanawia wykorzystać kończącą się zimę i wyjechać na narty poza granice kraju, gdzie nadal można wykorzystać świetne warunki do uprawiania sportów zimowych. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym kraju obowiązują inne przepisy dotyczące wyposażenie samochodu w czasie zimy, dlatego przygotowaliśmy zestawienie krajów najczęściej wybieranych przez amatorów sportów zimowych.

Wyjazd autem na narty za granicę

Wyjeżdżając za granicę należy zwrócić uwagę na zasady ruchu drogowego oraz ograniczenia, które mogą się różnić od tych stosowanych w Polsce. Musimy jednak pamiętać także o odpowiednim wyposażeniu naszego samochodu oraz o przewożeniu nart w sposób określony w przepisach dla danego kraju. Poniżej przedstawiamy zestawienie najczęściej wybieranych krajów oraz przepisów w nich obowiązujących:

Austriasamochód poruszający się w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia zobowiązany jest do posiadania opon zimowych, których bieżnik powinien wynosić co najmniej 4mm. Natomiast łańcuchy przeciwślizgowe są obowiązkowe podczas niesprzyjających warunków zimowych oraz w miejscach oznaczonych znakami drogowymi „łańcuchy obowiązkowe”. W Austrii obowiązuje zakaz przewożenia nart we wnętrzu samochodu.

Zobacz też: Przewożenie nart samochodem

Niemcy – nowe prawo drogowe określa, że pojazd powinien być wyposażony zgodnie z warunkami atmosferycznymi. Oznacza to, że w zimie samochód powinien mieć opony zimowe oraz mrozoodporny płyn do wycieraczek. Kierowca, który prowadzi pojazd nieprzystosowany do warunków panujących na drodze, ukarany zostanie mandatem w wysokości 40 EUR, a jeżeli pojazd utrudnia ruch, mandat wzrasta do 80 Euro. O konieczności używania łańcuchów przeciwślizgowych przypominają znaki drogowe.

Szwajcaria – wyposażenie samochodu w opony zimowe nie jest obowiązkowe, jednak kiedy z powodu nieprzystosowania do warunków atmosferycznych będzie utrudniał ruch, zostanie ukarany mandatem. Łańcuchy przeciwślizgowe obowiązkowe są w rejonach oznaczonych znakami „łańcuchy obowiązkowe”. Powinny się one znajdować przynajmniej na kołach napędowych.

Słowacja – każdy samochód poruszający się w okresie od 15 listopada do 15 marca ma obowiązek używania opon zimowych. Łańcuchy przeciwślizgowe dopuszczone są jedynie w przypadku znacznego ośnieżenia lub oblodzenia dróg.

Francja – zaleca się używania opon zimowych o bieżniku min. 3.5 mm. Na terenach górskich stosowane są znaki informujące o obowiązku jazdy na oponach zimowych w danym regionie.

Łańcuchy przeciwślizgowe powinny być wożone w każdym samochodzie, aby założyć je w miejscach, gdzie nakazują znaki drogowe. Niestosowanie się do tego przepisu grozi mandatem.

Włochy – w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia istnieje obowiązek używania opon zimowych oraz wożenia w samochodzie łańcuchów przeciwślizgowych. Jedynie w regionie Val d’Aoste obowiązek ten obowiązuje od 15 października do 15 kwietnia.

Zobacz też: Wszystko o kontrolach drogowych

Zamocowanie nart w samochodzie

Zanim jednak wyruszymy na zimowy odpoczynek  do jednego z tych krajów, musimy zastanowić się w jaki sposób będziemy przewozić nasz sprzęt narciarski.

Najlepszym wyjściem będzie kupno bagażnika dachowego, w którego skład wchodzą belki bazowe, które są wyposażone w uchwyty dla 2 lub 6 par nart. Mocujemy je na dachowych relingach do krawędzi dachu lub do fabrycznych relingów (o ile samochód posiada). Dobrym rozwiązaniem będzie również zakup tzw. kufra, który oprócz nart pomieści również buty narciarskie czy kaski.

Kiedy już w naszej głowie zrodzi się pomysł wyjazdu na ferie zimowe, zadbajmy o odpowiednie przygotowanie się do podróży. Poprawnie umiejscowiony w naszym samochodzie sprzęt pozwoli bezpiecznie dowieźć na stok zarówno naszych pasażerów, jak i nasze akcesoria zimowe.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...