Jakie przepisy drogowe obowiązują w Irlandii?

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
Do dwóch tygodni możemy jeździć po Irlandii bez rejestracji pojazdu, fot. Newspress
Zielona Wyspa stała się nowym domem dla tysięcy Polaków, którzy wyjechali do Dublina w ramach emigracji zarobkowej. Jeśli wybierzemy się w celach turystycznych do Irlandii, można przepłynąć tam promem z Francji czy Wielkiej Brytanii lub po wylądowaniu na lotnisku, skorzystać z oferty wypożyczalni samochodów. W obu przypadkach musimy poznać obowiązujące na miejscu przepisy drogowe.

Podstawowe informacje i przepisy

Republika Irlandii jest częścią Unii Europejskiej od 1973 roku. Jak we wszystkich krajach wspólnoty, obowiązują w niej zasady konwencji wiedeńskiej. Często jednak jej postulaty są traktowane drugorzędnie w stosunku do prawa rodzimego. Dlatego też warto poznać obowiązujące przepisy drogowe oraz wymagane wyposażenie, aby uczestnictwo w irlandzkim ruchu drogowym obyło się bez przykrych konsekwencji prawnych.

Zobacz też: Dekalog podróżnika

Wymagane wyposażenie pojazdu różni się od obowiązującego w Polsce tylko koniecznością posiadania zapasowych żarówek. W wyposażeniu auta powinny się znaleźć: trójkąt ostrzegawczy, apteczka i gaśnica. W Irlandii obowiązuje ruch lewostronny. Ograniczenia prędkości wyrażone są w kilometrach, a nie w milach, tak jest z kolei w Irlandii Północnej. Na autostradach i drogach ekspresowych, oznaczonych niebieskimi znakami, ograniczenie wynosi 120 km/h. Z kolei zielonymi znakami oznaczone są drogi krajowe (N) z ograniczeniem 100 km/h. W terenie niezabudowanym nie można poruszać się powyżej 80 km/h, a w zabudowanym ograniczenie wynosi 50 km/h.

W Irlandii panuje bezwzględny przymus jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach samochodu. Podróż z dzieckiem w wieku do lat 12 wiąże się z koniecznością przewożenia go w foteliku lub na podwyższeniu, dopasowanym do jego rozmiarów. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,8 promila.

Autostrady

Autostrady w Irlandii są bezpłatne, ale przejazd dublińskim Port Tunelem, łączącym port z rozjazdem w Coolock, wymaga od nas opłaty. Dostępne są tam połączenia z siecią dróg krajowych. Przejazd samochodem osobowym w godzinach szczytu wynosi 12 euro, a 6 euro w pozostałych. Jeżeli kierujemy się na południe, to wówczas opłata szczytowa obejmuje godziny od 6 do 10. Podróżowanie w stronę północną wiąże się z opłatą w godzinach od 16 do 19. Samochody ciężarowe oraz autokary nie płacą za przejazd tunelem.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wielkiej Brytanii?

Na co uważać ?

Nie tylko ruch lewostronny może sprawiać początkowy dyskomfort w jeździe po „zielonej wyspie”. Pamiętajmy, że używanie sygnałów dźwiękowych od godziny 23.30 do 7.00 jest zabronione. Jazda po rondach także może wywoływać trudności u kierowcy z Polski. Zjeżdżanie z ronda musi odbywać się z lewego pasa, jeśli dotyczy to pierwszego lub drugiego wyjazdu. Trzeci zjazd (i kolejne) wymuszają od kierowcy zjeżdżania z pasa prawego. Szczególną ostrożność zachowajmy podczas zjazdów ze skrzyżowania, ponieważ irlandzcy kierowcy często zajeżdżają drogę podczas zmiany pasów ruchu.

Jeżeli podróżujemy samochodem po Irlandii w celach turystycznych, to do dwóch tygodni możemy jeździć bez konieczności rejestracji pojazdu. Dłuższy pobyt wymaga zarejestrowania auta i opłacenia podatku od rejestracji pojazdów VRT (Vehicle Registration Tax).

Informacje turystyczne

Republika Irlandii skupia 26 księstw ze stolicą w Dublinie. Sześć hrabstw wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Największymi miastami Republiki są: Dublin – stolica, Cork, Limerick, Waterford i Galway. W Dublinie jednym z największych zabytków jest Zamek Dubliński, wzniesiony na miejscu dawnej fortyfikacji wikingów przez Normanów. Warto odwiedzić też znajdującą się w bliskim sąsiedztwie katedrę Christchurch z XII wieku. W Muzeum Narodowym znajdują się nie tylko elementy sztuki wikingów, lecz również obrazy klasyków, tj. Caravaggia, Rembrandta czy Tycjana.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wielkiej Brytanii?

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...