Przepisy drogowe w Finlandii

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
W Finlandii nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy, fot. Jeep
Finlandia to państwo o umiarkowanym chłodnym klimacie, w którym zachodzi zjawisko nocy i dnia polarnego. Kraj, w którym przeważają lasy i jeziora, jest doskonały do zwiedzania go samochodem. Poznajmy podstawowe przepisy drogowe kraju św. Mikołaja.

Przepisy drogowe

W Finlandii nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Obligatoryjne jest posiadanie wszystkich dokumentów samochodu (tj. dowodu rejestracyjnego) oraz ważnego ubezpieczenia. Wszystkich pasażerów obowiązuje nakaz jazdy w pasach bezpieczeństwa. Od 1 grudnia do 1 marca mamy obowiązek jazdy na oponach zimowych. Jazda na włączonych światłach mijania wymagana jest przez cały rok. Prawo zezwala na jazdę w oponach okolcowanych.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Węgrzech?

Maksymalna prędkość osiągana na autostradach nie może przekraczać 120 km/h, a 90 km/h na drogach ekspresowych. Poza obszarem zabudowanym, maksymalna prędkość poruszania się wynosi 80 km/h,  a od 30-40 km/h w miastach. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,5 promila. Policja często przeprowadza kontrole drogowe, dlatego też miejmy się na baczności podczas beztroskich wojaży samochodowych.

Finowie dostosowują się do obowiązujących przepisów, rzadko więc zdarzają się tam korki. Szczególną uwagę należy zwrócić na zwierzynę leśną – renifery i łosie, niebezpieczne dla ruchu drogowego. Przy drogach znajdują się znaki ostrzegawcze, informujące o zagrożeniu ze strony zwierzyny leśnej. Zimą problemy sprawiają również niektóre drogi, których nawierzchnia jest śliska i oblodzona.

Warto wiedzieć, że serwisy i warsztaty samochodowe zwykle czynne są w godzinach od 7 do 21, stacje benzynowe oferują natomiast całodobową obsługę. Przed wyjazdem warto zapoznać się z kilkoma fińskimi słowami, np. stacja benzynowa, benzyna bezołowiowa – znacznie ułatwi nam to podróżowanie.

Zobacz też: O czym należy pamiętać wyjeżdżając za granicę?

Autostrady nie są płatne, lecz fińska policja potrafi karcić kierowców drakońskimi karami za przestępstwa drogowe. Finlandia jako jeden z niewielu krajów nie posiada ustalonego taryfikatora mandatów. Wysokość mandatów obliczana jest na podstawie zarobków i ilości osób na utrzymaniu kierowcy. Mimo że ta zasada nie dotyczy obcokrajowców, nakładane w Finlandii mandaty należą do najwyższych w UE.

Za nieprawidłowe parkowanie możemy dostać od 10 do 40 euro grzywny, za przekroczenie prędkości do 20 km/h – od 70 do 115 euro. Dużo większy wymiar kary nakładany jest w przypadku odholowania pojazdu. Jeśli poruszamy się dieslem po finlandzkich drogach, to nie zdziwmy się, jak odmówią nam tankowania na niektórych stacjach. Specjalnie oznaczone dystrybutory z paliwem przeznaczone są tylko dla określonej grupy społecznej, która posiada zwolnienia podatkowe.

Co warto zobaczyć?

W Helsinkach na uwagę zasługuje dzielnica Kruununhaka, można w niej podziwiać domy z XVI i XVII wieku. Do sztandarowych zabytków zalicza się Plac Senacki, Uniwersytet Yliopisto oraz siedziba rządu finlandzkiego, czyli budynek parlamentu. Warto przejść się Mostem Pikasilta, który datowany jest na 1878 rok.

Ponadto, można wybrać się do dawnej stolicy Finlandii, położonej w południowo-zachodniej części kraju – Turku. W Tampere znajduje się główna siedziba Nokii oraz średniowieczny kościół z XV wieku.

Zobacz też: Jakie leczenie pokrywa Europejska Karta Ubezpieczania Zdrowotnego - EKUZ?

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...