Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mołdawii?

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
W Mołdawii drogówka ma zwyczaj często zatrzymywać obcokrajowców do kontroli.
Podróżując po Mołdawii powinniśmy zapoznać się z podstawowymi regulacjami prawnymi i przepisami drogowymi obowiązującymi na terenie tej republiki. Pamiętajmy , że na terytorium separatystycznej Republiki Naddniestrzańskiej istnieje inne ustawodawstwo i panują zupełne inne regulacje prawne.

Najważniejsze regulacje prawne

Obywatele polscy mogą przebywać w Mołdawii bez potrzeby posiadania wizy, jeśli ich pobyt nie przekracza 90 dni. Obligatoryjne jest posiadanie paszportu z dłuższą ważnością od planowanego pobytu. Przepisy wymagają posiadania minimum 30 USD na każdy dzień przebywania w tym kraju. Jeśli będziemy przebywać na terenie Mołdawii powyżej 3 miesięcy to musimy koniecznie uzyskać pozwolenie na pobyt czasowy. Nie na wszystkich przejściach granicznych w Mołdawii jest przeprowadzana kontrola paszportowa. Kontroli paszportowej możemy spodziewać się na pewno na terytorium separatystycznego regionu tzw. Republiki Naddniestrzańskiej.

Jest to terytorium podlegające władzy prezydenta Mołdawii oraz rządu, parlamentu, sił zbrojnych i policji tego kraju. Posiada on własną walutę, flagę, hymn i godło. Mimo to nie jest uznawany przez władze mołdawskie. Na tym terenie obowiązują inne przepisy prawne. Nie sięga tam również władza Ambasady RP w Kiszyniowie.

Zobacz również: Jak zmniejszyć koszty wakacyjnego wyjazdu?

W Mołdawii nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Przy przekraczaniu granicy samochodem pobierane są specjalne opłaty. Jakość dróg i nawierzchni jest w opłakanym stanie. Ponadto tak jak to bywa w niektórych krajach bałkańskich np. w Serbii czy Czarnogórze po drogach poruszają się nieoświetlone pojazdy np. furmanki lub przechadzają się zwierzęta. Należy, więc starać się unikać jazdy nocą po terytorium Mołdawii. Ograniczenia prędkości to 60 km/h w terenie zabudowanym i 90 km/h w terenie niezabudowanym. Obowiązuje nakaz jazdy z zapiętymi pasami. Paliwo jest generalnie dobrej jakości, lecz najlepiej tankować na dużych i sprawdzonych stacjach typu: Petrom, Lukoil, Tirex. Czasami przy stacjach można zjeść coś w restauracjach i barach szybkiej obsługi. Toalety znajdują się w osobnych budynkach i są to pomieszczenia z umiejscowionymi otworami w podłodze.

Obcokrajowcy muszą być przygotowani na częste kontrole policji.

Jeśli poruszamy się pożyczonym samochodem to musimy mieć pisemne oświadczenie właściciela, które jest poświadczone notarialnie i przetłumaczone na język mołdawski lub rosyjski. Oświadczenie musi zawierać dane dot. pojazdu, specyfikacje trasy oraz dane właściciela pojazdu oraz kierowcy – imię, nazwisko, seria i nr dokumentu tożsamości, seria i nr paszportu, adres zamieszkania. Po terytorium Mołdawii możemy podróżować bez ograniczeń, jednak musimy liczyć się z brawurowo jeżdżącymi kierowcami oraz ze złym stanem dróg. Jeśli wwozimy sumę oscylującą między 10 000 euro a 50 000 euro lub równowartość tej sumy w innej walucie, wypełnienie deklaracji jest obowiązkowe. Wówczas musimy przedstawić dokumenty potwierdzające wwiezienie środków płatniczych lub autoryzację na wywóz środków pieniężnych z Mołdawii wydaną przez Narodowy Bank Mołdawii.

Zobacz również: Czym lepiej w podróż, przyczepą kempingową czy camperem?

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...