Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowacji?

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowacji?
Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowacji? Nasz południowy sąsiad – to kraj o dużym bogactwie przyrody ale słynie też z restrykcyjnych przepisów drogowych i wysokich mandatów.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowacji?

Nasi południowi sąsiedzi mają bardzo duże wymagania względem wyposażenia pojazdów.Poruszając się po terytorium Słowacji powinniśmy zabrać ze sobą koło zapasowe, linkę holowniczą, trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową.

Nierespektowanie tego przepisu grozi mandatem w wysokości 50 euro. Ponadto nasz samochód musi mieć apteczkę samochodową, zapasowe żarówki (po jednej sztuce z każdego rodzaju), klucz do demontażu kół samochodowych oraz zapasowe bezpieczniki elektryczne. Zalecamy sumienne dostosowanie się do tych wymogów mimo obowiązującej konwencji wiedeńskiej (w myśl której musimy spełnić wymogi odnośnie wyposażenia samochodu obowiązujące w kraju rejestracji), gdyż są one bardzo restrykcyjne egzekwowane przez słowacką policję. Policja podczas kontroli zwraca też szczególną uwagę na sprawność hamulców, rurę wydechową, wydzielanie spalin oraz ważność badań technicznych.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Estonii?

Kamizelka odblaskowa musi być umieszczona w kabinie pasażerskiej.

Wybierając się na Słowację musimy również sprawdzić u mechanika układ kierowniczy, ustawienie świateł i kierunkowskazów czy też stan kół samochodowych. Pamiętajmy również o amortyzacji i o przeglądzie podwozia naszego auta. Wówczas będziemy mogli ze spokojem upajać się widokami górskich szczytów Słowacji lub korzystać z kąpieli zdrowotnych w licznych basenach uzdrowiskowych rozsianych po całym kraju.

Zobacz też: Przepisy drogowe w Czechach

Do podróżowania po Słowacji wystarczy zwykle prawo jazdy – bez konieczności wyrabiania międzynarodowej wersji tego dokumentu. W Słowacji dokładnie określone są dopuszczalne wymiary pojazdów. Maksymalna wysokośc może osiągać 4,0 m, szerokość 2,5 m , długość samochodu i przyczepy może posiadać natomiast maksymalnie 18,0 m.

Dzieci poniżej 12 roku życia oraz poniżej 150 cm wzrostu nie mogą podróżować na przednim siedzeniu samochodu.

Ograniczenia prędkości w Słowacji

Po autostradach i drogach ekspresowych samochód osobowy może maksymalnie osiągać prędkość 130 km/h. W terenie niezabudowanym, na pozostałych drogach prędkość maksymalna wynosi 90 km/h. W terenie zabudowanym samochody osobowe mogą osiągać maksymalną prędkość 50 km/h. Samochody ciężarowe na autostradach i drogach ekspresowych mają ograniczenie do 90 km/h, jeśli biegną one przez teren zabudowany to maksymalna prędkość musi zostać zmniejszona o 10 km/h. Na pozostałych drogach w terenie zabudowanym ograniczenie wynosi 50 km/h a niezabudowanym 90 km/h.

Dopuszczalne prędkości w Słowacji

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Drogi Ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

90 km/h

130 km/h

130 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

90 km/h

90 km/h

90 km/h

Odwiedź nasz serwis Auto w podróży

Mandaty i kary

Dozwolona zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,00 %.

Słowacy stosują politykę „zero tolerancji” względem pijanych kierowców. To wykroczenie karane jest grzywną od 232 do 996 Euro i jest zagrożone zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 1 roku do 5 lat. Za ucieczkę z miejsca wypadku grozi mandat od 332 do 1328 Euro,a także możliwość zatrzymania prawa jazdy na okres od roku do pięciu lat. Jeżeli przekroczymy dozwoloną prędkość dostaniemy mandat w wysokości od 166 do 830 Euro. Ponadto możemy zostać pozbawieni prawa jazdy na okres do 3 lat. Kara w postaci mandatu za przeładowanie pojazdu wynosi od 166 do 830 Euro i grozi zatrzymaniem prawa jazdy na okres do 3 lat.

Zobacz również: Sprawdź czy potrzebujesz wizy

Ten przyjazny dla Polaków kraj posiada bardzo restrykcyjne przepisy. Wysokie mandaty oraz polityka „zero tolerancji” powinny zachęcać kierowców do częstego spuszczania nogi z gazu oraz do stosowania się do obowiązujących obyczajów drogowych.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...