Jakie przepisy obowiązują w Kolumbii?

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, choć duża część z nich to drogi o niedobrej nawierzchni, po których należy poruszać się bardzo ostrożnie. Fot. Fotolia
Kolumbia to kraj , w którym kierowcy jeżdżą tak, jakby nie słyszeli kiedykolwiek o przepisach drogowych. Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, choć duża część z nich to drogi o niedobrej nawierzchni, po których należy poruszać się bardzo ostrożnie. Zapoznajmy się z najważniejszymi przepisami i regulacjami prawnymi Kolumbii.

Podstawowe przepisy

Przebywanie na terytorium Kolumbii przez obywateli polskich nie wymaga posiadania wizy  jeśli wizyta nie trwa dłużej niż 90 dni, a pobyt ma charakter turystyczny, naukowy, zawodowy etc. O ostatecznej długości wizy decyduje celnik na granicy, który wbija termin ważności wizy do naszego paszportu. Informacji o wizach można zaczerpnąć w Ambasadzie Republiki Kolumbii w Warszawie. Jeżeli opuszczamy kraj drogą lotnicza to musimy uiścić opłatę lotniskową w wysokości 52 $ - można jej dokonać także w walucie miejscowej, czyli COP ( kolumbijskie peso ). Pamiętajmy, że te opłaty nie są wliczone w koszt biletów lotniczych i nie można ich dokonywać za pomocą karty kredytowej.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Armenii?

Przy wyjeździe z Kolumbii drogą lotniczą należy wnieść opłatę lotniskową w wysokości ok. 52 USD (w dolarach lub w walucie miejscowej). Nie można zrealizować tej płatności za pomocą kart kredytowych ani płatniczych. Opłaty te nie są wliczone w koszt biletu lotniczego. W określonych przypadkach można ubiegać się o 50-procentową zniżkę, która uzależniona jest od czasu pobytu w Kolumbii i kategorii posiadanej wizy.

Przepisy drogowe

Aby wypożyczyć samochód w Kolumbii, należy legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Wypożyczalnie zlokalizowane są przeważnie na międzynarodowych lotniskach bądź przy dużych hotelach. Przepisy ruchu drogowego nie odbiegają znacząco od polskich. Należy pamiętać, że Kolumbijczycy nie jeżdżą zbyt przepisowo, co rodzi wiele okazji do kolizji. Najczęściej objawia się to w nieużywaniu kierunkowskazów i nie przestrzeganiu zasady pierwszeństwa przejazdu. Ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym waha się od 30 – 60 km/h. Ogólnokrajowe ograniczenie prędkości to 80 km/h. Kraj posiada sieć dróg, którymi poprzecinane są również obszary Andów oraz te na karaibskim wybrzeżu. Porze deszczowej – od listopada do lutego , mogą pojawić się problemy na drogach w postaci osuwisk etc. Cześć dróg jest płatna i koszt przejazdu nie przekracza zwykle 3 $. W Kolumbii znajduje się tzw. „Land International” , którą można dojechać do Ekwadoru i Wenezueli. 

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Brazylii? 

Atrakcje

Największą uwagę należy skupić na stolicy – Bogocie. Koniecznie należy przejść się najstarszą dzielnicą Bogoty – La Candelaria, zobaczyć Plac Bolivara z barokową katedrą, Museo de Oro oraz Muzeum Botero. Warto wybrać się kolejką linową do Sanktuarium położonego na górze Monserrate ( 3132 m.n.p.m. ).

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...