Jakie przepisy obowiązują w Argentynie?

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
Jeżeli będziemy przekraczać granicę argentyńską samochodem, musimy znać główne przepisy celne
Argentyna posiada dwa rodzaje dróg: krajowe oraz lokalne, a także płatne autostrady, łączące najważniejsze ośrodki kraju. Buenos Aires to piękne miasto z licznymi atrakcjami, od którego powinniśmy zacząć zwiedzanie Argentyny.

Wjazd na terytorium Argentyny nie wymaga od nas posiadania wizy, jeśli nasz pobyt nie będzie przekraczał 90 dni. Kontrola graniczna może wymóc na nas obowiązek okazania biletu powrotnego, a także środków finansowych, które pokryją koszty pobytu w kraju.

Jeżeli będziemy przekraczać granicę samochodem, musimy znać główne przepisy celne, tak aby nie dostać mandatu od celników. Wwóz żywności, nasion i jedzenia dla zwierząt jest zakazany. Ponadto trzeba uważać na ograniczenia dotyczące wartości bagażu osobistego. W przypadku osoby dorosłej jego wartość nie może przekroczyć 300 $, natomiast u pasażerów poniżej 16 roku życia – 150 $. Wartość zakupionych rzeczy na terenie tego kraju w strefie wolnocłowej także nie może przekraczać 300 oraz 150 $ w przypadku osób do 16 roku życia.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Boliwii ?

Przepisy drogowe

Nie ma obowiązku legitymowania się międzynarodowym prawem jazdy, wystarczy posiadanie krajowego prawa jazdy, wydanego w miejscu stałego pobytu. Główne szlaki komunikacyjne to drogi o dobrej nawierzchni. Kraj pokryty jest siatką płatnych autostrad. Dużym problemem jest mała częstotliwość stacji benzynowych, z uwagi na to należy posiadać ze sobą zapas paliwa w kanistrach, bądź umiejętnie planować tankowania podczas wycieczek po Argentynie.

Nowością dla polskiego kierowcy będzie usytuowanie sygnalizatorów świetlnych, które na skrzyżowaniach ustawione są bezpośrednio za skrzyżowaniem – czyli za przejściem dla pieszych. Podział dróg w Argentynie przedstawia się następująco:

- drogi krajowe, tzw. Rutas Nacionales, RN

- lokalne, tzw. Rutas Provinciales – RP

Przy głównych zjazdach i wjazdach oraz w specjalnie oznaczonych punktach czekają na nas patrole policyjne. Częstotliwość kontroli nie jest może zbyt duża, lecz ich charakter jest bardzo drobiazgowy i często sprowadzają się do bardzo szczegółowej kontroli pojazdów i ich stanu technicznego. Bądźmy przygotowani na oczekiwanie łapówek, które często są jedynym wyjściem z sytuacji.

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Pakistanie?

Jeśli nie sprowadziliśmy swojego samochodu, możemy skorzystać z jednej z wypożyczalni. Bardzo duża ich liczba skoncentrowana jest w Buenos Aires, oraz innych znaczących ośrodkach miejskich. Warunkiem wypożyczenia samochodu jest ważne prawo jazdy, ukończony 25 rok życia, depozyt lub karta kredytowa w formie poręczenia. Często zakup nowego samochodu tylko na wakacyjne ekspedycje po Argentynie okazuje się dużo bardziej rentowny od skorzystania z usług wypożyczalni. Pamiętajmy o zadbaniu o notarialny dokument potwierdzający wypożyczenie, opłacenie zielonej karty oraz uiszczenie podatku drogowego.

Najważniejsze ośrodki


U ujścia La Platy, Parany i Urugwaju położone jest Buenos Aires – stolica kulturalna oraz gospodarcza kraju. Naszą uwagę przykują w nim Plaza da Mayo – najstarszy plac miasta, katedra metropolitarna, powstała w latach 1687 – 1729 , w której to znajduje się grobowiec jednego z bohaterów kraju – Jose de San Martin. Warto zatrzymać się na dłużej w Różowym Domu – czyli dostępnym dla zwiedzających Pałacu Prezydenckim oraz w Narodowym Muzeum Sztuk Pięknych, które może poszczycić się największym zbiorem dzieł sztuki w Argentynie.

Moto
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki
24 kwi 2024

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

pokaż więcej
Proszę czekać...