Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kanadzie?

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
Po niektórych drogach Kanady najlepiej jeździć jeepem, fot. Jeep
Po Kanadzie będziemy poruszać się wielopasmowymi drogami łączącymi główne punkty na mapie „klonowego liścia”. Tereny mniej zaludnione posiadają jednopasmowe autostrady oraz utwardzone drogi żwirowe, po którym najlepiej jeździ się jeepem. Przedstawiamy najważniejsze przepisy drogowe Kanady i warunki drogowe jakie tam panują.

Podstawowe przepisy

Od 2008 roku posiadacze paszportów biometrycznych są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy do Kanady. Ostateczną decyzję wydaje jednak i tak urzędnik emigracyjny, który ma prawo nie udzielić pozwolenia wjazdu osobom wcześniej deportowanym lub karanym. Maksymalny czas pobytu wynosi sześć miesięcy, o ile ten termin nie zostanie skrócony na granicy.

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Demokratycznej Republice Konga?

Przez trzy miesiące możemy prowadzić samochód na podstawie polskiego prawa jazdy, po upływie tego czasu wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Bardzo surowo karana jest jazda pod wpływem alkoholu i przekroczenie dozwolonej prędkości. W Kanadzie obowiązuje ruch prawostronny. Na terenie zabudowanym ograniczenie prędkości oscyluje w zależności od prowincji od 30-70 km/h, 60-90 km/h poza terenem zabudowanym wynosi - 100 lub 110 km/h.

W Kanadzie dalekie odległości najlepiej pokonywać za pomocą wielopasmowych autostrad. Przeważnie składają się z 6 pasów ruchu i oddzielone są środkowym pasem awaryjnym. Na mapach zaznaczone są grubą linią i symbolem w kształcie tarczy. Przez mniej uczęszczane tereny poprowadzone zostały jednopasmowe autostrady.

Północ kraju zaskoczy nas żwirowymi drogami. Przykładem może być Alaska Highway. Bardzo znaną trasą łączącą wybrzeże zachodnie ze wschodnim jest Trans – Canada Highway, którą oznacza się symbolem klonowego liścia.

Zobacz też: Kultura jazdy autostradą oraz drogą ekspresową  

Poza autostradami wyróżniamy inne kategorie dróg tj. : powiatowe, regionalne, wiejskie i leśne. Jeżeli zdecydujemy się wypożyczyć samochód, to będziemy musieli liczyć się z tankowaniem benzyny bezołowiowej, która jest powszechnie dostępna. Na głębokiej prowincji częstotliwość stacji benzynowych jest proporcjonalnie mniejsza, dlatego warto zabezpieczyć się na tę okoliczność.

Najważniejsze ośrodki

Ottawa jest stolicą Kanady położoną nad rzekami Ottawą, Rideau i Gatineau, we wschodniej części prowincji Ontario. Najważniejszymi zabytkami stolicy są National Gallery of Canada, neogotycki gmach parlamentu oraz National Research Council of Canada i Rideau Hall, wybudowane w stylu neoklasycystycznym.

W największym mieście państwa – Toronto, znajduje się wieża CN Tower. Na szczycie budowli można podziwiać przepiękny widok na Jezioro Ontario i dzielnicę finansową oraz skorzystać z usług obrotowej restauracji. W czteromilionowym molochu, będącym zlepkiem kultur, należy zobaczyć Galerię Sztuki Ontario, Królewskie Muzeum Ontario oraz Uniwersytet Toronto.

Frankofoński Montreal, drugie pod względem wielkości miasto Kanady, nazwę swą zawdzięcza wznoszącej się nad miastem górze Mont Royal. W mieście przeważają budynki sakralne, które można podziwiać na Starym Mieście. Warte uwagi jest Basilique Notre Dame - kościół katolicki czy Hôtel de Ville, miejscowy ratusz. Vancouver, które uplasowane jest nad cieśninami Johnstone i Georgia, to jedno z najpiękniej położonych miast świata. Okalane przez góry miasto, posiada w swoim wnętrzu niezliczoną ilość zabytków i nowoczesnej architektury.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...