Jakie przepisy drogowe obowiązują w Meksyku?

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
W Meksyku możemy wynająć samochód w wypożyczalni lub podróżować własnym, fot. Jeep
Podróżowanie po autostradach jest płatne. Wynajem samochodu odbywa się na podstawie polskiego prawa jazdy, lecz musimy pamiętać, że w razie wypadku należy liczyć się utrudnieniami prawnymi. Zapoznajmy się z najważniejszymi przepisami Meksyku.

Podstawowe przepisy

Na podstawie paszportu ważnego minimum 6 miesięcy jesteśmy uprawnieni do bezwizowego pobytu w Meksyku do 180 dni. Podczas podróży samolotem jesteśmy zobowiązani do wypełnienia formularza imigracyjnego FMI, który musi być popieczętowany przez urzędnika służb migracyjnych na pierwszym międzynarodowym lotnisku. Przy przelocie przez teren USA, musimy posiadać wizę tranzytową do tego kraju. Przekraczanie granicy drogą lądową wiąże się z opłatą – 25 $, morską – 5 $. Podróżowanie samolotem nie wymaga dodatkowej opłaty, jest ona wliczona w cenę biletu.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Turkmenistanie?

W Meksyku możemy wynająć samochód w jednej z wypożyczalni lub podróżować własnym sprowadzanym z Polski. Biura wypożyczalni znajdują się w hotelach 5-gwiazdkowych oraz na lotniskach. Wynajmu można dokonać na podstawie polskiego prawa jazdy, jednak bez międzynarodowej wersji dokumentu możemy mieć problemy z policją. Do wynajmu potrzebna jest karta kredytowa, która stanowi formę zabezpieczenia. Kaucje za auta wynoszą w zależności od modelu, od 500 do 1000 $. Przed wypożyczeniem należy sprawdzić czy samochód posiada odpowiednie wyposażenie.

Aby przewieźć własny samochód należy wypełnić formularz na granicy, uiszczając opłatę. Dokument można wypełnić za pośrednictwem strony internetowej : www.banjercito.com.mx lub www.aduanas.sat.gob.mx.

Drogi w Meksyku dzielą się na autostrady, drogi szybkiego ruchu oraz drogi drugorzędne. Autostrady są płatne i opłaty wynoszą od 20 do 120 pesos ( 1,7 – 10 $ ). Należy zachować potwierdzenie opłaty, które jednocześnie pełni rolę ubezpieczenia OC w razie uczestnictwa w wypadku niespowodowanego z naszej winy. W skład tego ubezpieczenia wchodzą szkody w infrastrukturze i w pojazdach oraz opieka medyczna poszkodowanych.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Liechtensteinie?

Poruszanie się meksykańskimi autostradami jest komfortowe za sprawą krótszego czasu jazdy oraz lepszych warunków drogowych. Ponadto jesteśmy pod opieką tzw. Zielonych Aniołów (Angeles Verdes), jednostki rządowej, która udziela pomocy na terytorium autostrad. Ich jurysdykcja nie obejmuje dróg szybkiego ruchu. Zagrożeniem na tychże właśnie drogach i na większości krajowych są bawiące się przy drogach dzieci oraz zwierzęta wybiegające na jezdnię. Prowadzenie nocą może być niebezpiecznie poza głównymi drogami, dlatego należy starać się prowadzić podczas dnia.

W Meksyku ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym wynosi od 30 – 70 km/h, na niezabudowanym od 80 – 110 km/h. Obowiązuje ruch prawostronny.

Atrakcje

Jedna z największych aglomeracji na świecie, jednocześnie stolica państwa to Meksyk. Przeludnione miasto jest wizytówką kraju i poza niepowtarzalnym klimatem i muzeum antropologicznym można poznać w nim latynoską kulturę. Najbogatszym miastem Meksyku jest Monterrey. Puerto Escondido to kurort, w którym panują doskonałe warunki dla surferów.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...