Jakie przepisy drogowe obowiązują w Egipcie?

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
Po pustynnych drogach najlepiej podróżować w dwa samochody, lub autem terenowym
W Egipcie odległości pomiędzy najważniejszymi ośrodkami: Kairem, Aleksandrią czy Luksorem można pokonywać samochodem, najlepiej wypożyczonym na miejscu. Jeśli będziemy chcieli przewieźć swój własny pojazd, najpierw należy zapoznać się z obostrzeniami celnymi, które mogą uniemożliwić nam wjazd do kraju.

Podstawowe przepisy

Do legalnego pobytu w Egipcie niezbędna jest nam wiza turystyczna, którą możemy wyrobić w Ambasadzie Egiptu lub na lotnisku po zapłaceniu 15 $. Ta druga możliwość skierowana jest tylko dla turystów indywidualnych i uprawnia nas do  trzydziestodniowego pobytu w tym kraju. Paszport musi być ważny przynajmniej sześć miesięcy dłużej niż planowany okres pobytu. Na podstawie wizy turystycznej możemy wystąpić o wizę umożliwiającą podjęcie nauki lub pracy.

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Mongolii?

W Egipcie obowiązkowe jest międzynarodowe prawo jazdy, a na drogach spotkamy się ruchem prawostronnym. Ograniczenie prędkości poza terenem zabudowanym wynosi 90 km/h, natomiast na drogach szybkiego ruchu i autostradach zwykle spotykamy się z ograniczeniem do 100 km/h. 47 500 km dróg w Egipcie to drogi asfaltowe, resztę – niespełna 20 000 km stanowią drogi polne, które należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Autostrady są płatne. Pomiędzy najważniejszymi ośrodkami poprowadzone są czteropasmowe drogi szybkiego ruchu – jedną z nich jest trasa łącząca Kair z Aleksandrią.

Zwyczaje drogowe

Kierowcy jeżdżą nieprzepisowo, codziennością jest zajeżdżanie drogi bez użycia kierunkowskazów. W razie wypadku samochód jadący z tyłu – czyli my, ponosi odpowiedzialność za incydent. Ponadto zagrożeniem jest bydło wybiegające na drogę oraz piesi, którzy nagminnie chodzą nawet po głównych drogach. Na drogach przeprowadzane są często kontrole policyjne. Pamiętajmy o posiadaniu przy sobie wszystkich dokumentów, których brak gwarantuje mandat w wysokości 100 $. Znaki drogowe, choć nie ma ich za dużo, są w dwóch językach.

Wynajem samochodu

Podróżowanie własnym samochodem po Egipcie wiąże się z licznymi obostrzeniami granicznymi. Władze zakazują wwozu samochodów terenowych oraz aut typu diesel. Posiadając samochód innej klasy, także nie mamy pewności czy celnik nie odprawi nas z kwitkiem. Alternatywą jest wynajem samochodu z wypożyczalni, która jest tańsza niż w krajach europejskich. Warunki jakie musimy spełnić to posiadanie międzynarodowego prawa jazdy oraz ukończenie 21 roku życia. 

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Arabii Saudyjskiej?

Warto po drogach pustynnych, mniej uczęszczanych, podróżować w dwa samochody, albo przynajmniej samochodem terenowym. Obecność kompana podróży będzie doskonałą asystą w razie awarii bądź potrzeby wyholowania pojazdu, szczególnie na odludziu. Przed wyjazdem w podróż warto zaczerpnąć informacji w Automobile Club of Egypt (02-5743348).

Najważniejsze ośrodki

Najważniejszy ośrodek to Kair, który jest nowoczesną metropolią. W jednej z jego dzielnic – Gizie, znajdują się największe zabytki Egiptu, 3 słynne piramidy : Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. Aleksandria jest drugim co do wielkości miastem Egiptu, bardzo dobrze rozwiniętym gospodarczo i posiadająca ogromnej rangi zabytki. Znana jest z Biblioteki Aleksandryjskiej, która była największym zbiorem dzieł antycznego świata oraz z latarni Faros, zniszczonej w XIV wieku. Oblegany turystycznie Luksor, usytuowany na południu Egiptu mieści zabytki rozciągnięte po obu stronach Nilu : Kolosy Memnona, Świątynia Luksorska i Hatszepsut, Dolinę Królów czy Medinet Habu.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...