Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wietnamie?

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
Wypadki drogowe są dużym zagrożeniem dla turystów w Wietnamie, fot. Hyundai
Ruch drogowy Wietnamu wypełniony jest w dużej mierze przez motocykle. Jazda samochodem po Hanoi czy Sajgonie wymaga dużej cierpliwości, ponieważ ruch spowolniają jednoślady. Przed wyjazdem do południowo-wschodniej Azji dowiedzmy się więcej o przepisach drogowych.

Podstawowe przepisy

Aby przekroczyć granice należy posiadać ważny paszport oraz mieć wizę – wielokrotną lub jednokrotną, wydawaną w urzędach konsularnych. Najdłuższy termin, jaki wiza może posiadać to 12 miesięcy i można się o nią ubiegać także na granicy państwa. Wcześniej należy załatwić promesę od biura podróży. Pozwolenia na wjazd do kraju są wydawane przez Urząd Kontroli Ruchu Granicznego.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Rodos?

Przepisy drogowe

Ruch drogowy w Wietnamie jest chaotyczny. Polskie prawo jazdy nie jest honorowane, należy wyrobić wietnamskie w odpowiednich jednostkach, w których wydawane jest na podstawie polskiego. Najczęstszymi ofiarami wypadków są motocykliści i rowerzyści. Przynajmniej 30 osób ginie każdego dnia w wypadkach drogowych, jeszcze większy procent poszkodowanych wychodzi z kolizji z poważnymi obrażeniami głowy lub ciała. Wypadki drogowe, które są poważnym zagrożeniem dla turystów to jedna z głównych bolączek, z jaką będzie musiał się zmierzyć kierowca w Wietnamie.

Obowiązuje tam ruch prawostronny, lecz należy być przygotowanym na gwałtowne zmiany pasów ruchu przez tamtejszych kierowców. Motocykliści oraz rowerzyści zupełnie legalnie jeżdżą często pod prąd. Za obrzeżami miast częstym towarzystwem pojazdów na drodze jest żywy inwentarz, na który trzeba bardzo uważać. Krajowi kierowcy nie stosują się za bardzo do podstawowych przepisów drogowych. Z każdym rokiem rośnie liczba sygnalizacji świetlnej w Hanoi czy Ho Chi Minh , jednak rzadko kiedy ktoś stoi w Wietnamie na czerwonym świetle. W terenie zabudowanym ograniczenie prędkości wynosi od 30 – 40 km/h, poza terenem zabudowanym – 40 – 60 km/h.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

Szczególną ostrożność należy zachować podczas jazdy nocnej. Nawierzchnia dróg jest w bardzo złym stanie, a do tego przy drogach nie ma zbyt dużej ilości znaków drogowych. Większość pojazdów w Wietnamie nie posiada pasów bezpieczeństwa. Jeśli wypożyczony przez nas pojazd posiada pasy bezpieczeństwa, należy ich używać, w celu zmniejszenia ryzyka wypadku. Jazda pod wpływem alkoholu bądź spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym grozi odebraniem prawa jazdy oraz osadzeniem w areszcie. Na drogach szybkiego ruchu obowiązują opłaty.

Najważniejsze ośrodki

Najważniejsze punkty na na mapie Wietnamu to Hanoi, Sapa, Sajgon, Hoi An, Hue. W Stolicy Hanoi, która uważana była kiedyś za perłę Indochin, ujrzymy dzielnice wietnamską Old Quarter. Wypełniają ja wąskie uliczki ze sklepami wyposażonymi w rękodzieła, tkaniny i odzież. Atrakcjami Hanoi są także: Mauzoleum Ho Chi Minha, teatr wodnych lalek oraz starożytny uniwersytet, którego początki sięgają 1070 roku. W Sapie – malowniczym kurorcie położonym na wysokości 1600 m. n.p.m., znajdującym się tuż przy granicy z Chinami, można zobaczyć jak na dłoni nietkniętą przez cywilizację przyrodę.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...