Jakie przepisy drogowe obowiązują w Malezji?

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
Na obszarze zabudowanym ograniczenie prędkości wynosi od 40-60 km/h, 70-90 km/h poza obszarem zabudowanym i 110 km/h na autostradach, fot. Newspress
W południowo – wschodniej Azji musimy przyzwyczaić się do ruchu lewostronnego. Sieć dróg w Malezji jest bardzo dobrze rozwinięta i jedynie północna część Borneo, należąca do państwa, może nie przedstawiać się już tak obiecująco, jak na Półwyspie Malajskim. Aby podróżować po Kuala Lumpur należy przetłumaczyć krajowe prawo jazdy na angielski lub wyrobić jego międzynarodową wersję.

Malezja to państwo położone w południowo – wschodniej Azji na Półwyspie Malajskim na południe od Wietnamu oraz obejmujące północną część wyspy Borneo. Malezja sąsiaduje z Tajlandią, Indonezją, Brunei Darussalam oraz z Wietnamem i Filipinami przez Morze Południowo-Chińskie. Wyspa położona jest w strefie równikowej, dlatego przez cały rok panują tam wysokie temperatury, przekraczające 30 stopni Celsjusza.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Filipinach?

Stolicą jest Kuala Lumpur, w obrębie 70 km od jej centrum znajduje się jeden z międzynarodowych portów lotniczych - „KLIA”. Dominującym wyznaniem w Malezji jest Islam, mniejszością są wyznawcy Buddyzmu, Chrześcijaństwa i Hinduizmu.

Przepisy drogowe

Aby legalnie przebywać na terytorium Malezji, wystarczy paszport z przynajmniej 6 miesięcznym terminem ważności. Pobyty turystyczne do 90 dni nie wymagają posiadania wizy. Władze honorują międzynarodowe i polskie prawo jazdy, które musi być przetłumaczone na język angielski.

Na obszarze zabudowanym ograniczenie prędkości wynosi od 40-60 km/h, 70-90 km/h poza obszarem zabudowanym i 110 km/h na autostradach. W państwie obowiązuje ruch lewostronny. Stan dróg szczególnie na kontynencie jest bardzo dobry; drogi charakteryzują się dobrą nawierzchnią, a kultura jazdy jest na wysokim poziomie. W dużych ośrodkach miejskich dobrym środkiem komunikacji są riksze. W kraju obowiązuje system parkometrów, brak ich respektowania spotyka się z bardzo szybkim zainteresowaniem malezyjskiej policji.

Atrakcje Malezji

Najważniejsze ośrodki Półwyspu Malajskiego to Kuala Lumpur, w której wrażenie robi wieża Twin Towers, jaskinia Batu – położona na wzgórzu o wysokości 122 m świątynia hinduistyczna oraz park Lake Gardens – kompleks z tropikalnymi roślinami i jeziorami. Miasto łączy w sobie nowoczesność wieżowców z mauretańską i kolonialną architekturą, którą najlepiej widać w chińskiej oraz malajskiej dzielnicy.

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują na Korsyce?

Innym ważnym ośrodkiem jest Malakka, położona przy cieśninie. Znaidzjemy w niej chińską świątynię Cheng Hoon Teng, ruiny wybudowanego przez Portugalczyków kościoła Św. Pawła i fortu z XVI w. oraz kościół holenderski (XVIII w.). Znajduje się tam także meczet Trangkerah (XVIII w.).

Wyspa Penang, połączona jest z kontynentem trzykilometrowym mostem. Stolicą stanu jest Georgetown – kurort z przepiękną plażą Batu, kawiarniami i restauracjami, nazwany na część króla Anglii Jerzego III.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...