Jakie przepisy drogowe obowiązują w Maroku?

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
Częste są tu kontrole drogowe - umundurowani policjanci zatrzymują auta wyrywkowo, kontrolując dokumenty (w tym i paszporty).
Maroko to kraj maghrebu, który tłumnie jest odwiedzany przez turystów z całego świata. Po wypożyczeniu samochodu będziemy mogli zwiedzać malownicze tereny, rozciągające się pomiędzy Saharą a Atlantykiem.

Podstawowe przepisy

Maroko oddzielone jest od Hiszpanii cieśniną Gibraltarską. Na Czarny Ląd można dostać się promem m.in. z Malagi do Tangeru. Aby to uczynić, należy mieć ważny paszport, uprawniający nas do 90-dniowego pobytu na terytorium tego państwa. Podczas przeprawy promem obowiązkowe jest podstemplowanie paszportu przez urzędnika, brak posiadanej pieczątki może powodować trudności podczas pobytu w tym kraju, np. przy próbie zameldowania się w hotelu. W 2005 roku zniesiono obowiązek posiadania wiz dla członków UE - jeśli pobyt nie przekracza 90 dni.

W Maroko honorowane jest polskie prawo jazdy, choć na jego międzynarodową wersję marokańskie władze patrzą bardziej przychylnym okiem. Wymagane jest posiadanie zielonej karty. Maksymalna prędkość na autostradzie wynosi 120 km/h, natomiast w terenie zabudowanym 40 km/h. Podczas poruszania się po marokańskich drogach trzeba mieć na uwadze nagminne łamanie przepisów przez rdzennych kierowców. Tradycją jest częste używanie klaksonów. Nocą zagrożeniem są nieoświetlone pojazdy, dlatego też najrozsądniej jest poruszać się tylko po autostradach.

Częste są też kontrole drogowe - umundurowani policjanci zatrzymują auta wyrywkowo, kontrolując dokumenty (w tym i paszporty).

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Senegalu?

Autostrady są płatne. Koszt przejazdu oscyluje od 10 do 60 dirhamów (MAD - lokalna waluta), w zależności od długości trasy. Do najpopularniejszych należą:
- Rabat–Casablanca–Settat
- Rabat–Larache–Tanger;
- Rabat–Meknes–Fez

Ich stan techniczny jest dobry. Porządek utrzymywany jest przez żandarmerię oraz policję. Pamiętajmy, że w środku sezonu, czyli w lipcu i sierpniu, Maroko jest zatłoczone przez emigrantów spędzających w nim wakacje. W tym okresie oczekiwanie na prom w Tangerze lub Ceucie może wydłużyć się nawet do kilkunastu godzin. Z kolei zwiedzając region Średniego i Wysokiego Atlasu w okresie od grudnia do kwietnia, spodziewajmy się opadów śniegu, które mogą spowodować trudności w komunikacji.

W Maroko pierwszeństwo przejazdu ma większy samochód. Ten drogowy zwyczaj nie ma odniesienia do europejskiego kodeksu kierowców.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mołdawii?

Wynajem samochodu w Casablance, na lotnisku Mohameda V, kosztuje od 30 euro za dzień. Wówczas wynajmiemy samochody klasy Kia Picanto czy Ford Ka. Za samochód klasy Dacia Logan, Hyuandai Accent czy Peugot 206 będziemy musieli zapłacić w granicach 50 euro za dzień.

Najważniejsze ośrodki

Państwo północno-wschodniej Afryki kryje w swoich granicach piękne miejsca. Stolica Rabat to ruiny Szella oraz Sala Colonia, niedostępne dla zwiedzających ruiny rzymskiego miasta. Trzeba koniecznie zobaczyć nekropolię Abu-al Hasana. Nad miastem góruje wieża Hasana, naprzeciwko której znajdziemy Mauzoleum Mohhameda V.

Drugim pod względem wielkości miastem tej części Afryki jest Casablanca, moloch przepełniony drapaczami chmur oraz hotelami. Przepiękny, wybudowany w drugiej połowie XX-wieku, meczet Hassana II jest jednym z bardziej spektakularnych przykładów architektury miejskiej. Do Ain Diab, uzdrowiska z plażami, prowadzi Ain Diab – Marabut Sidi er-Rahamn - urokliwy bulwar nadmorski.

Agadir jest najpopularniejszym ośrodkiem wypoczynkowym Maroka, znanym z szerokich plaż. Kurort rozciągający się pomiędzy Saharą a Atlantykiem oferuje szeroką na 100 metrów plażę oraz słoneczny klimat przez cały rok. Mówiąc o Maroko, nie można zapomnieć o Marrakeszu, jednym z 10 najsłynniejszych miast świata, nazywanego „czerwonym miastem”. Zwiedzić w nim należy liczne meczety i pałace, np. De la Bahia, Szkołę Koraniczną czy też medinę. Najsłynniejszym bazarem miejskim jest Jemna El Fna (wciągniętym na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO), na którym można targować się o najrozmaitsze towary oraz zasmakować egzotycznej kuchni. 

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...