Czad

 

Wiza, przepisy wjazdowe

Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy mogą otrzymać w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Czadu za granicą (np. w Paryżu, Moskwie). Ważność paszportu przy wjeździe musi być dłuższa niż okres ważności wizy.

Meldunek

Po przyjeździe turyści są obowiązani do dopełnienia formalności meldunkowych w ciągu 72 godzin.

Szczepienia, służba zdrowia

Występuje tu duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Przy wjeździe wymagane jest posiadanie książeczki szczepień z adnotacją o szczepieniu przeciw żółtej febrze. Zaleca się ponadto szczepienia przeciw cholerze, tyfusowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Występuje malaria, a w okresie pory deszczowej – cholera. Należy unikać spożywania jedzenia i napojów niewiadomego pochodzenia. Służba zdrowia oferuje niski poziom usług, brak infrastruktury szpitalnej.

Podróżowanie po kraju, bezpieczeństwo

Z uwagi na niestabilną sytuację wewnętrzną, akcje rebeliantów – zwłaszcza na wschodzie kraju, na granicy z Sudanem – należy w miarę możliwości unikać podróży poza stolicę. Podczas podróży po kraju trzeba zachować ostrożność. W razie wypadku samochodowego należy natychmiast opuścić miejsce zdarzenia (zagrożenie linczem) i zgłosić się na najbliższy posterunek policji. Odradza się zdecydowanie podróż nocą, gdyż zdarzają się napady uzbrojonych band. Ze względów bezpieczeństwa odradza się podróżowanie do prefektur Borkou, Ennedi i Tibesti (często dochodzi tam do walk między wojskami rządowymi a ugrupowaniami rebeliantów), a także podróże w strefy przygraniczne, zwłaszcza z Libią, Sudanem i Republiką Środkowoafrykańską. W północnej części kraju (prefektura Tibesti) znajdują się pola minowe. Zaleca się podróż w konwoju – w kilka samochodów. Organizowanie wycieczek po kraju (w tym wyjazdy indywidualne) jest możliwe po uzyskaniu zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, co zwykle trwa kilka dni. Sieć drogowa jest słabo rozwinięta, w większości są to drogi nie utwardzone, trudno przejezdne w porze deszczowej; najlepiej poruszać się pojazdami terenowymi. W zasadzie wszędzie mogą występować trudności z zaopatrzeniem w paliwo. Działa kilka prywatnych linii lotniczych utrzymujących połączenia wewnątrz kraju.

Przydatne informacje

  • Przy planowaniu podróży do Czadu należy uwzględnić trudne warunki atmosferyczne: okres gorący od kwietnia do maja (50 st. C), sezon deszczowy od lipca do października, sezon suchy i chłodniejszy od grudnia do marca. Klimat jest dość zróżnicowany (np. pora deszczowa na południu trwa od marca do października, w centrum od lipca do września).
  • Średnie temperatury miesięczne wahają się od 28 st. C do 42 st. C, w nocy temperatura spada często do 15 st. C.
  • Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Czad podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Trypolisie (Libia).

Stolica: Ndżamena
Waluta: frank Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XAF), 1 XAF = 100 centymów;
1 EUR = ok. 650 XAF
Język urzędowy: francuski, arabski

Uwaga: W związku z niebezpieczną sytuacją w Republice Czadu, wywołaną walkami wewnętrznymi pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami, MSZ zdecydowanie odradza obywatelom polskim jakiekolwiek wyjazdy do tego kraju.

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...