Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

 

Wiza, przepisy wjazdowe

Przy wjeździe na wyspy należy mieć wizę na pobyt czasowy, pobyt stały, z prawem do pracy lub tranzytową. Można ją uzyskać w ambasadach lub konsulatach tego kraju: w Lizbonie (tel. 00351 21 846 19 17), Brukseli (tel. 00322 734 89 66), a także Nowym Jorku (tel. 001 212 317 05 33), Libreville (tel. 00241 721 527) i w Luandzie (tel. 00244 222 345 677). Można też uzyskać wizę na lotnisku w So Tomé. Ważność wizy turystycznej wynosi zazwyczaj 30 dni. Paszport powinien mieć przynajmniej 3-miesięczną ważność. Przy wjeździe do kraju nie jest konieczne okazywanie biletu powrotnego ani określonej kwoty na każdy dzień pobytu.

Przepisy celne

Należy zadeklarować wwóz i wywóz pieniędzy. Nie wolno wywozić krajowej waluty. Bez zgody władz nie wolno wywozić papug, żółwi lub ich skorup ani zwierząt objętych ochroną.

Meldunek

Cudzoziemiec winien podać służbom imigracyjnym adres zamieszkania podczas pobytu. W hotelu należy wypełnić zgłoszenie meldunkowe.

Ubezpieczenie

Zalecane jest wykupienie ubezpieczeniowej polisy gwarantującej zwrot poniesionych kosztów leczenia i ewentualnej ewakuacji ratunkowej.

Szczepienia, służba zdrowia

Przy wjeździe należy okazać dowód szczepienia przeciw żółtej febrze. Zachorowalność na malarię jest wysoka. Jak wszędzie w tropikach zalecana jest daleko idąca ostrożność, jeśli chodzi o spożywanie żywności (należy unikać barów i restauracji o wątpliwym stanie higieny, a owoce i warzywa starannie myć przed spożyciem). Pić należy wyłącznie napoje butelkowane lub puszkowane albo sporządzane z wody przegotowanej. Państwowa służba zdrowia utrzymana jest na poziomie podstawowym. Zadowalający poziom reprezentują kliniki prywatne. Minimalna cena wizyty prywatnej u lekarza wynosi 20 USD.

Informacje dla kierowców

Międzynarodowe prawo jazdy honorowane jest zarówno przez policję, jak i przez firmy wypożyczające samochody przy krótkich pobytach turystycznych. Rezydenci muszą mieć miejscowe prawo jazdy. Oferty wynajmu samochodów dostępne są w internecie.

Podróżowanie po kraju

Nie ma ograniczeń. Najczęściej wykorzystywane są prywatne taksówki, mikrobusy lub samochody z wypożyczalni. Górzyste ukształtowanie obu wysp, wąskie drogi i częste deszcze utrudniają transport drogowy. Zalecana jest ostrożność przy wyborze połączenia morskiego między wyspami archipelagu.

Bezpieczeństwo

Kraj uważany jest za bezpieczny i atrakcyjny turystycznie. Kradzieże czy napady rabunkowe nie stanowią większego zagrożenia. Perspektywa inwestycji naftowych pozwala oczekiwać dalszej stabilizacji i utrzymania stanu bezpieczeństwa, ale prawdopodobnie spowoduje wzrost cen.

Przydatne informacje:

• Miejscowa baza hotelowa oferuje usługi na dobrym poziomie.

• Nie ma możliwości korzystania z bankomatów. Tylko w niektórych hotelach można wyjątkowo regulować należność kartą kredytową. Płatność gotówką jest regułą, a w obiegu płatniczym, oprócz miejscowej waluty, akceptowane mogą być euro, dolary oraz franki Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XAF). Przy wyjeździe na lotnisku w Sao Tomé pobierana jest opłata lotniskowa (20 USD).

• Rozmowy telefoniczne z zagranicą funkcjonują w systemie automatycznym, przynajmniej w stołecznych centrach obu głównych wysp. Działa telefonia komórkowa.

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej ani konsulatów honorowych RP. Ambasador RP w Angoli akredytowany jest również w Demokratycznej Republice Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. Pomocą lub radą w sytuacjach losowych może służyć obywatelom polskim sekcja konsularna Ambasady Portugalii w So Tomé jako przedstawicielstwo kraju członkowskiego Unii Europejskiej.

Stolica: Sao Tome
Waluta: dobra (STD);
1 USD = ok. 10 000 STD
Język urzędowy: portugalski

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...