Zambia

 

Wiza, przepisy wjazdowe

Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy uzyskują w punktach przekraczania granicy. Wiza jednokrotna kosztuje 25 USD, dwukrotna – 40 USD, wielokrotna – 80 USD. Okres ważności paszportu przy wjeździe powinien wynosić minimum 3 miesiące. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego (lub środków na jego zakup), dokumentów (wiz) umożliwiających dalszą lub powrotną podróż oraz środków wystarczających na pokrycie kosztów pobytu (minimalna kwota na dzień pobytu nie jest określona). Karta stałego pobytu musi być odnawiana corocznie (opłata ok. 300 USD). Przy wylocie należy wnieść opłatę lotniskową w wysokości 20 USD.

Przepisy celne i prawne

Przepisy celne są zbliżone do standardów międzynarodowych. Nie ma ograniczeń przy przewozie obcych środków płatniczych. Wywóz możliwy jest do kwoty zadeklarowanej przy wjeździe. Posiadanie i przywożenie narkotyków są karalne. Zwrot podatku VAT następuje wyłącznie w przypadku uzyskania numeru ewidencji podatkowej i książeczki zwrotu podatku.

Meldunek

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie

W Zambii nie ma agenta polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Uznawane są polisy głównych światowych towarzystw ubezpieczeniowych. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC (można wykupić krótkoterminową polisę na głównych przejściach granicznych), wskazane jest wykupienie ubezpieczeń osobowych.

Szczepienia, służba zdrowia

Szczepienia nie są wymagane, zaleca się jednak szczepienie przeciw żółtej febrze. Zagrożenie malarią występuje na całym obszarze kraju w ciągu całego roku. Polecanym lekiem profilaktycznym jest mefloquine. Bardzo wysoka jest zachorowalność na AIDS. Opieka medyczna o standardzie europejskim dostępna jest jedynie w stolicy kraju. W poważniejszych przypadkach należy przewieźć chorego do Zimbabwe lub RPA.

Informacje dla kierowców

Krajowe prawo jazdy jest ważne przez 180 dni pobytu. Należy mieć poświadczone tłumaczenie dokumentu na język angielski. Obowiązuje ruch lewostronny. Liczne są przypadki wymuszania łapówek przez funkcjonariuszy policji za wyimaginowane przewinienia drogowe.

Podróżowanie po kraju

Nie ma ograniczeń. Nie należy jednak podróżować samochodem po zmroku. Komunikacja liniami autobusowymi jest bezpieczna.

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością jest wysokie w miastach, zwłaszcza w Lusace. Służby policyjne są mało skuteczne. Zaleca się ograniczenie poruszania się pieszo po mieście.

Święta

Obchodzone są święta katolickie, muzułmańskie i lokalne.

Przydatne informacje:

  • W bankach i kantorach (centrum handlowe Manda Hill w Lusace) można wymieniać pieniądze bez ograniczeń.
  • Urzędy pracują w godzinach 8.00–16.00.
  • Sieć sklepów jest słabo rozwinięta (czynne od 8.00 do 17.00), natomiast w Lusace są dwa centra handlowe, Manda Hill i Arcadia, z dużą ofertą towarów, głównie z RPA.
  • Doba hotelowa kosztuje 100–200 USD. Miejsca nocle¬gowe o niż¬szym standardzie – ok. 40 USD.

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Republika Zambii podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Harare (Zimbabwe). W wielu miastach i wioskach Zambii działają polskie misje katolickie. W Lusace działa honorowy konsulat generalny RP.

Stolica: Lusaka
Waluta: kwacha (ZMK), 1 ZMK = 100 ngwee;
1 USD = 3500 ZMK (grudzień 2006 r.)
Język urzędowy: angielski

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...