Malawi

 

Wiza, przepisy wjazdowe

Wizy wjazdowe do Republiki Malawi wydawane są w placówkach dyplomatycznych/konsularnych Republiki Malawi i jedynie na przejściu granicznym w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kamuzu w stolicy kraju Lilongwe. Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy mogą uzyskać w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Malawi za granicą oraz w granicznych punktach kontroli (potrzebne jest kolorowe zdjęcie paszportowe). Koszt wizy tranzytowej wynosi 50 USD, jednokrotnej wjazdowej – 70 USD, wielokrotnej – 110 USD. Paszport musi być ważny dłużej niż wiza. Należy okazać bilet na dalszą podróż lub powrót oraz kwotę wystarczającą na pokrycie kosztów pobytu (minimalna kwota na dzień pobytu nie jest określona). Pobyt można przedłużyć w Centralnym Urzędzie Imigracyjnym w Lilongwe lub Blantyre. Uzyskanie zezwolenia na pobyt stały jest bardzo trudne.

Przepisy celne

Nie ma ograniczeń w przywozie obcych środków płatniczych. Wywóz możliwy jest do kwoty zadeklarowanej przy wjeździe.

Przepisy prawne

Posiadanie i wwóz narkotyków są karalne.

Meldunek

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie

W Malawi nie ma agenta polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Uznawane są polisy głównych międzynarodowych towarzystw ubezpieczeniowych.

Szczepienia, służba zdrowia

Przy wjeździe z krajów, w których zdarzają się przypadki żółtej febry lub w których jest ona endemiczna, obowiązkowe jest szczepienie przeciw tej chorobie. Zagrożenie malarią występuje na całym obszarze kraju w ciągu całego roku; rekomendowany jest lek profilaktyczny mefloquine. Odnotowuje się bardzo wysoką zachorowalność na AIDS. Występuje realne zagrożenie bilharcjozą (uwaga: do początku lat 90. jezioro Malawi było jedynym zbiornikiem słodkowodnym w Afryce, w którego obrębie nie notowano występowania bilharcjozy – do tej pory ta nieaktualna już informacja powtarzana jest przez część przewodników turystycznych). Opiekę medyczną o standardzie europejskim można uzyskać w dwóch głównych miastach: Lilongwe i Blantyre. W poważniejszych przypadkach konieczne jest przewiezienie chorego do Zimbabwe lub RPA.

Informacje dla kierowców

Podróżując samochodem, należy obowiązkowo wykupić na granicy zezwolenie czasowe, tzw. temporary permit, które uprawnia do posługiwania się krajowym prawem jazdy i zastępuje OC. Opłata wynosi ok. 100 USD. Obowiązuje ruch lewostronny.

Podróżowanie po kraju

Nie ma ograniczeń.

Bezpieczeństwo

Stan bezpieczeństwa w Malawi oceniany jest jako dobry. Nie należy jednak podróżować samochodem po zmroku.

Przydatne informacje

  • Wymiana w bankach i kantorach dokonywana jest bez ograniczeń w obie strony.
  • Większość urzędów i sklepów czynna jest w godzinach 8.00–16.00 (oprócz sobót). Sieć sklepów jest słabo rozwinięta. Ceny produktów zbliżone są do cen europejskich. W niektórych rejonach występują trudności z nabyciem niektórych towarów.
  • W Malawi jest niewiele hoteli o standardzie międzynarodowym. Cena doby hotelowej wynosi 170–190 USD.
  • Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Malawi podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Harare (Zimbabwe).

Stolica: Lilongwe
Waluta: kwacha (MWK), 1 MWK = 100 tambala;
1 USD = 120,2 MWK
Języki urzędowe: chichewa, angielski

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...