Nepal

 

Wiza, przepisy wjazdowe

Obywateli RP obejmuje obowiązek wizowy. Wizy na przejazd i pobyt można uzyskać w Ambasadzie Nepalu w Berlinie (Nepalese Embassy, Guerickestrasse 27, 2nd floor, D-10587, Berlin-Charlottenburg, tel. 0049 30 343 599 20, faks 0049 30 343 599 06, e-mail: rneberlin@t-online.de; www.nepalembassy-germany.com) i New Delhi (Nepalese Embassy in New Delhi, Barakhamba Rd., New Delhi 110001, tel. 2335 9015 (R), faks 2332 6857, 2332 9647, e-mail: ramjanki@del2.vsnl.net.in; www.nepalembassy-india.com).
Władze Nepalu przyznają następujące rodzaje wiz:
a) wizę wjazdową turystyczną: jednorazową na 60 dni (30 USD) lub wielokrotną na 60 dni (60 USD) – wiza turystyczna może być przedłużona na miejscu, maksymalnie do 150 dni, przez Departament Imigracji w Katmandu i Biuro Imigracyjne w Pokharze (opłata za przedłużenie wizy o 30 dni wynosi 1 USD za każdy dzień i systematycznie rośnie, jeśli wiza jest przedłużana na kolejne miesiące, do 2, 3 i 5 USD za każdy dodatkowy dzień);
b) wizę tranzytową na 48 godzin (należy okazać potwierdzony bilet lotniczy na dalszą podróż) – wydawana jest na lotnisku w Katmandu, koszt 5 USD;
c) wizę oficjalną, wydawaną przez MSZ członkom oficjalnych delegacji, niektórym pracownikom misji dyplomatycznych, osobom zapraszanym przez władze w Katmandu;
d) non-tourist visa, wydawaną m.in. dziennikarzom, pracownikom firm zagranicznych zatrudnionym w Nepalu, przewodnikom grup turystycznych (w sumie 9 kategorii grup) przez Departament Imigracji w Katmandu na okres do roku, z możliwością przedłużenia – opłata waha się od 10 do 100 USD za miesiąc pobytu, w zależności od kategorii grupy, do której należy aplikująca osoba;
e) wizę studencką, tzw. study visa – koszt 40 USD za każdy miesiąc;
f) wizę biznesową, wydawaną przez Departament Imigracji inwestorom zagranicznym i ich rodzinom na okres od 1 roku do 5 lat – opłata wynosi od 100 do 250 USD;
g) wizę pobytową wielokrotną, residential visa – pierwszy rok kosztuje od 200 do 700 USD, w zależności od kategorii grupy, do jakiej kwalifikuje się aplikująca osoba, następny rok od 100 do 1200 USD.
Dokumenty wymagane przy aplikowaniu o wizę turystyczną: paszport, aplikacja wizowa, 1 fotografia; w przypadku wizy biznesowej: zaproszenie od firmy miejscowej, pozostałe wymogi jak w przypadku wizy turystycznej. Wizę można uzyskać w następujących punktach granicznych: Kakarvitta, Jhapa (Wschodni Nepal); Birgunj, Parsa (Centralny Nepal); Kodari, Sindhupalchowk (Pogranicze Północne); Belahia, Bhairahawa (Rupan-dehi, Zachodni Nepal); Jamunaha, Nepal-gunj (Banke, Środkowo-Zachodni Nepal); Mohana, Dhangadhi (Kailali, Daleki Zachodni Nepal); Gadda Chauki, Mahendrana-gar (Kanchanpur, Daleki Zachodni Nepal); Tribhuvan International Airport Kathmandu.
Za pobyt w Nepalu bez ważnej wizy grozi kara grzywny lub więzienia. Paszport powinien być ważny przynajmniej na czas ważności wizy. Nie wymaga się okazania przy wjeździe biletu powrotnego ani określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu.
Uwaga: Turyści planujący wyprawę do regionu Mustang (teren wypraw himalaistycznych), tradycyjnie autonomicznego wobec władz centralnych, obowiązani są dokonać dodatkowej (i niezależnej od wizy wjazdowej do Nepalu) opłaty w wysokości nie mniej niż 700 USD od osoby za tydzień pobytu. Za pobyt w regionie Mustang bez takiej opłaty można zostać skazanym na 1 miesiąc więzienia.

Przepisy celne

Nie ma restrykcji celnych odbiegających od powszechnie przyjętych standardów. W Nepalu nie ma możliwości odzyskania podatku VAT.

Przepisy prawne

Obowiązuje zakaz przywożenia i wywożenia narkotyków – grozi za to kara grzywny i pozbawienia wolności maksymalnie do 10 lat.

Meldunek

Przebywając w Nepalu powyżej 120 dni, należy zarejestrować się w lokalnym oddziale policji.

Ubezpieczenie

Kierowcy powinni mieć wykupioną polisę ubezpieczenia komunikacyjnego. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane tylko wtedy, gdy towarzystwa te są reprezentowane przez miejscowych agentów.

Szczepienia, służba zdrowia

Nosiciele wirusa HIV mają zakaz wjazdu na terytorium Nepalu. Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, jednak zalecane jest wcześniejsze zaszczepienie się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. Koszty pobytu w szpitalach państwowych są minimalne, a w prywatnych klinikach wynoszą od 35 do 40 USD za dobę.

Informacje dla kierowców

Turyści zmotoryzowani powinni legitymować się międzynarodowym prawem jazdy.

Podróżowanie po kraju

Oficjalne ograniczenia w swobodzie podróżowania dotyczą rejonów przygranicznych.

Przydatne informacje

  • Walutę można wymieniać w oficjalnych punktach. Mając kwit transakcji, można zwrócić rupie nepalskie i odzyskać walutę.
  • Turyści uprawiający wędrówki górskie ponoszą opłaty: trekking kosztuje od 10 USD za tydzień do 70 USD za dzień, w zależności od miejsca i długości pobytu. Uprawianie turystyki górskiej w niektórych rejonach wymaga wcześniejszej zgody Departamentu Imigracji i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Nepalu.
  • Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Nepal podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w New Delhi (Indie). W Katmandu rezyduje honorowy konsul generalny RP.

Stolica: Katmandu
Waluta: rupia nepalska (NPR); 1 NPR = 100 pajs (paisa);
1 USD = 71 NPR
Język urzędowy: nepalski
Inne języki: angielski

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...