Samochodem do Anglii

Piotr Czerniakowski
rozwiń więcej
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów ulic Wielkie Brytanii są czerwone budki telefoniczne.
Anglia kojarzy się nam z wieloma rzeczami: charakterystycznymi taksówkami, czerwonymi budkami telefonicznymi, królową i narodową potrawą fish&chips (ryba z frytkami). Kierowcy przede wszystkim kojarzą Anglię z ruchem lewostronnym. Oprócz tego, którą stroną drogi należy jeździć w ojczyźnie Beatlesów, warto zapoznać się z kilkoma szczegółami dotyczącymi podróży po Anglii.

Promem

Jeśli wybieramy się do Londynu, najwygodniej będzie wybrać jeden z promów przemierzających najwęższy odcinek Morza Północnego dzielącego Wielką Brytanię od kontynentalnej Europy. Jednym z najpopularniejszych jest prom Norfolkline płynący z Dunkierki (Dunkerque) do Dover. Statek wypływa co dwie godziny, przez całą noc i dzień. Podróż trwa 1 godzinę i 45 minut i kosztuje od ok. 45 euro.  Na każdą odprawę przyjeżdżamy najpóźniej godzinę przed planowanym rozpoczęciem rejsu. Można także skorzystać z tzw. szybkiego promu, z którym podróż trwa zaledwie 55 minut. Wypływa on z francuskiego Boulogne (www.speedferries.com). Popularnym rozwiązaniem jest także prom z miasteczka Calais do Dover (www.poferries.com/tourist). Cena biletu, kupionego trzy tygodnie przed wyjazdem, wynosi ok. 44 euro. Do podanych cen trzeba doliczyć opłatę paliwową w wysokości ok. 7 euro.

Zobacz też: Samochodem do Belgii

Eurotunelem

Eurotunel ma jedną, niewątpliwą zaletę – można nim podróżować niezależnie od warunków atmosferycznych. Krótki jest także czas przejazdu, podróż trwa zaledwie 35 minut. Każdy skład jeżdżącego tunelem pociągu zabiera 120 samochodów osobowych i 12 autokarów. Pociąg kursuje co 15 minut, przez całą dobę. Ceny są bardzo wysokie, od 60 do 350 euro. Żeby dojechać do terminalu, należy kierować się na Calais-Coąuelles według znaków „Tunnel sous la Manche". Do odprawy zgłaszamy się co najmniej 30 minut przed odjazdem. Po wjechaniu na terminal , kierujemy się na peron, a następnie do wskazanego przez pracownika wagonu. Przed wjazdem do pociągu trzeba oddać do kontroli swój paszport. Ze względów bezpieczeństwa z Eurotunelu nie mogą korzystać samochody z instalacją gazową LPG.

Samochodem do Anglii - podstawowe przepisy:

- Obowiązuje ruch lewostronny.

- Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa, o ile są zamontowane.

- Obowiązek posiadania trójkąta ostrzegawczego, apteczki, gaśnicy.

-  Zakaz korzystania z telefonu komórkowego w czasie jazdy bez zestawu głośnomówiącego. Jest to traktowane na równi z prowadzeniem auta po alkoholu.

- Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu jest zabronione. Alkohol obecny w organizmie może zostać zmierzony w oddechu, krwi lub moczu. Limit zawartości alkoholu we krwi wynosi 80 mg (w przeliczeniu na 100 mililitrów krwi).

Zobacz też: Samochodem na Litwę

Dokumenty podróży: uprawniające do bezwizowego wjazdu i pobytu w Anglii do 180 dni: – paszport ważny minimum 3 miesiące ponad planowany okres pobytu, lub – dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy  

Obowiązkowe ubezpieczenie: trzeba posiadać ubezpieczenie OC, albo w formie zielonej karty (ubezpieczenie dla pojazdów mechanicznych w ruchu zagranicznym) albo z firmy ubezpieczeniowej UK. Zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczenia kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków.

Waluta angielska: 1 funt szterling (GBP) = 100 pensów.

Cena paliwa:

E95: 6.98 zł

ON: 7.40 zł

LPG: 3.90 zł

Zobacz też: Samochodem do Danii

Ograniczenia prędkości  w Anglii:

W terenie zabudowanym – 30 mph (48 km/h)
Na obrzeżach terenu zabudowanego – 40 mph (64 km/h)
Na głównych drogach – 60 mph (96 km/h)
Na autostradach – 70 mph (112 km/h)

Przykładowe kary za niektóre wykroczenia w Anglii

Prowadzenie pojazdu bez ubezpieczenia:  maksymalnie 5 tys. funtów.

Przekroczenie dozwolonej prędkości: maksymalnie 1 tys. funtów.

Nieprawidłowy przejazd przez sygnalizację świetlną: maksymalnie 1 tys. funtów.

Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa: maksymalnie 500 funtów.

Zobacz też: Samochodem na Islandię

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Anglii

47 Portland Place

Londyn W1B 1JH

Tel: + 44 (0) 207 2913 520

Fax: + 44 (0) 207 2913 575

E-mail: london@msz.gov.pl

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...