Samochodem do Rumunii

Mateusz Szymański
rozwiń więcej
Stan rumuńskich dróg, mimo że z roku na rok znacznie się poprawia, niestety nadal pozostawia wiele do życzenia Fot. Dacia
Do Rumunii wbrew pozorom nie jest daleko. Od przejścia granicznego w Koniecznej w Beskidzie Niskim do miejscowości Satu Mare jest zaledwie 290 km. Odkąd Rumunia stała się członkiem Unii Europejskiej, jest znacznie śmielej wybierana jako kierunek turystyczny. Nadal jest jednak krajem nieodkrytym i nieznanym przeciętnemu Europejczykowi, dlatego przed wyjazdem do Rumunii należy zapoznać się z przepisami drogowymi i zasadami obowiązującymi w kraju Drakuli.

Jak dojechać do Rumunii, polecane trasy:

Warszawa-Bukareszt (1200 km)
Warszawa-Lublin-Tomaszów Lubelski-przejście graniczne z Ukrainą:Jezierna-E372-E40-M12-E85-przejście graniczne Černivci-E85-Bukareszt

Fanom motoryzacji polecamy Trasę Transfogarską (Transfăgărăşan). Prowadzi ona przez środek gór Fogarskich i jest jedną z najciekawszych tras samochodowych na świecie. Została wybudowana przez dyktatora Ceauşescu na przełomie lat 60-70tych, ogromnym poświęceniem środków i ludzi. Obecnie trasa ma symbol DN7C lub po prostu droga 7C.

Podstawowe przepisy w Rumunii:

Do wjazdu na teren Rumunii uprawnia nas dowód osobisty lub paszport. Wszyscy turyści mają obowiązek zameldowania się. Obowiązującą walutą jest lej (RON): 1 lej=0,95 zł. Wystarczające jest polskie ubezpieczenie OC ale w wypadku wyjazdu do Rumunii zalecane jest dodatkowe ubezpieczenie auta, wykupienie assistance, ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW.

Zobacz też: Samochodem na Węgry

Podczas wyjazdu do Rumunii nie odzwyczaimy się od używania świateł mijania. Podobnie jak w Polsce należy mieć je włączone 24 godziny na dobę przez cały rok. Dziecko do 12 roku życia musi podróżować w foteliku. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0 promili. Łamanie przepisów może mieć przykre konsekwencje, od wysokich kar aż do zatrzymania prawa jazdy. A droga do jego odzyskania jest bardzo trudna ponieważ przechodzi ono przez wiele urzędów, m. in policję w Bukareszcie i polską ambasadę. Mandaty w Rumunii opłaca się na poczcie lub w urzędzie skarbowym.

Ograniczenia prędkości w Rumunii:

teren zabudowany: 50 km/h
autostrady: 130 km/h (100 dla pojazdów z przyczepą)
drogi ekspresowe: 110 km/h (100)
pozostałe drogi: 100 km/h (80)

Stan rumuńskich dróg, mimo że z roku na rok znacznie się poprawia, niestety nadal pozostawia wiele do życzenia. Chociaż i tak jest znacznie lepszy niż kilka lat temu, przed wejściem tego kraju do Unii Europejskiej. Wtedy przejazd przez Rumunię przypominał wyprawę w odległe zakątki, niekoniecznie cywilizowanego świata. Jadąc samochodem do Rumunii należy mieć to na uwadze i nie przesadzać z prędkościami. O ile głównym drogom można jeszcze zaufać (należy uważać na obecne w wielu miejscach głębokie wyrwy w asfalcie) o tyle boczne drogi, w trosce o stan zawieszenia, nie są polecane innym autom niż terenowe. Chociaż chcąc poznać prawdziwe uroki Rumunii musimy zjechać z głównych tras, gdzie niestety jesteśmy skazani na dziury lub ubite drogi gruntowe. Często jazda przez centrum miast jest lepszym wyborem, ponieważ na obwodnicach zazwyczaj panują znacznie gorsze warunki. Zalecamy uzbroić się w nawigację satelitarną z dobrymi mapami ponieważ oznakowanie w wielu miejscach (a w zasadzie jego brak) sprawia, że łatwo się pogubić.

Zobacz też: Samochodem do Niemiec

Przejazd autostradami i innymi drogami jest w Rumunii płatny. Opłatę uiszczamy kupując winietkę (rovignette), którą bez problemu dostaniemy na poczcie i na stacjach benzynowych koncernu Petrom. Cena winiety jest uzależniona od kilku czynników, m. in emisji spalin i czasu pobytu. Dodatkowo płatne są przejazdy przez niektóre mosty  (np. Giurgiu-Ruse na granicy z Bułgarią - 6 euro).

Ceny winiet w Rumunii:
7-dniowa: 3 euro
30-dniowa: 7 euro
mandat za brak winiety: 4500 RON

Na co zwrócić uwagę?

Należy pamiętać, że tolerancja na alkohol w Rumunii jest zerowa, dlatego wypicie jakiegokolwiek trunku wyklucza nas z prowadzenia auta. Rumuńscy policjanci są niezwykle restrykcyjni jeśli chodzi o zagarnicznych turystów, możemy również zostać zatrzymani do rutynowej kontroli. Na granicy rumuńsko-bułgarskiej nadal spędza się sporo czasu a opłaty za prom (Calafat-Vidin) są wysokie: 17 euro za samochód i 3 euro od osoby. Podczas jazdy po rumuńskich drogach należy mieć się na baczności i uważać na duże dziury, które mogą uszkodzić oponę a nawet zawieszenie. Na mniej uszczęszczanych drogach, asfalt potrafi skończyć się bez zapowiedzi, nagle przechodząc w polną drogę.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Rumunii*:

apteczka
gaśnica
trójkąt ostrzegawczy
*Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej są sygnatariuszami Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym, która jasno mówi, że policja nie ma prawa karać zagranicznych kierowców za brak wyposażenia wynikającego z Prawa o Ruchu Drogowym obowiązującym w danym kraju, jeśli pojazd wyposażony jest zgodnie z wymogami państwa, w którym został zarejestrowany

Zobacz też: Samochodem do Austrii

Ceny paliw:

95: 5,30 RON
98: 5,75 RON
ON: 5,30 RON
LPG: 2,45 RON
Obecnie z zatankowaniem LPG nie ma w Rumunii większych problemów. Gaz znajdziemy na większości markowych stacji (LUKOIL) jak również na małych prywatnych stacjach.

Przykładowa wysokość mandatów:

niezapięte pasy: 195 RON
przekroczenie prędkości: od 235 do 780 RON
przejechanie na czerwonym świetle: do 195 RON
jazda pod wpływem alkoholu: 780 RON

Telefony i adresy, które powinieneś zanotować:

numer zunifikowany: 112
policja: 955
pogotowie: 961
straż pożarna: 981
pomoc drogowa: 021 222 2222

Zobacz też: Samochodem do Grecji

Polska placówka dyplomatyczna
Ambasada RP w Rumunii
Aleea Alexandru 23, 011821 Bukareszt
tel: +40 21 308 22 00
www.bukareszt.polemb.net

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...