Samochodem na weekend: Kazimierz nad Wisłą

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
W weekend warto wybrać się np. do Kazimierza.
Kazimierz Dolny – malownicze miasta położone nad Wisłą, którego nikomu nie trzeba specjalnie przedstawiać. Znany jest z licznych festiwali i artystycznej duszy. Odwiedzimy klimatyczny Rynek ze stylowymi kamieniczkami oraz Kazimierzowski Zamek. W Wojciechowie zapoznamy się z tajnikami kowalstwa, a w Nałęczowie napijemy się źródlanej wody w pijalni, po drodze odpoczywając na ławce obok Bolesława Prusa.

Dojazd

Z Warszawy trasą E372/DK 17 zajmuje 2 godz. i 30 minut. Odległość wynosi 146 km.

Z Wrocławia trasą 8/E67 i nr 12 przez Wieluń, Piotrków Trybunalski, Radom. Odległość pomiędzy miastami równa jest 395 km.

Kazimierz Dolny - miasto artystów

Przyjeżdżając na miejsce zostawmy samochód na jednym z parkingów przy wjeździe do centrum, które ulokowane są przy ulicy Puławskiej lub Senatorskiej. „Mały Gdańsk”, bo tak nazywane jest to miasteczko, jest idealny do zwiedzania na piechotę.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Gmina Szydłowiec - poradnik

Najbardziej rozpoznawalną częścią Kazimierza jest rynek. Codziennie spacerują po nim tłumy artystów i turystów, którzy okupują skupione wokół kamienic kawiarenki i bary. Pośrodku znajduje się drewniana studnia z kołem zamachowym i daszkiem. Z Rynku rozciąga się widok na ruiny zamku i basztę Esterki.

Reprezentatywną częścią miasta jest głównie zamek Kazimierza Wielkiego. Z tarasu i okien rozciąga się piękna panorama Kazimierza i Wisły. W podziemiach działa Galeria Zamek, w której dominuje malarstwo współczesne. W sezonie zamek jest czynny od 9 do 19, a po sezonie możemy odwiedzić go w weekendy między 11-14.

Tuż przy zamku znajduje się baszta, która otwarta jest w tych samych godzinach, co i zamek. Wchodzimy do niej drewnianymi stopniami prowadzącymi sześć metrów pod ziemię, a wewnątrz drewniana klatka schodowa prowadzi na górę. Przy dobrej pogodzie zobaczymy z jej wierzchołka panoramę Gór Świętokrzyskich.

Zobacz też: Samochodem na weekend: okolice Torunia

Przy ul. Lubelskiej schodkami dojdziemy do Małego Rynku. Znajdziemy tam charakterystyczne drewniane Jatki, które są pozostałością po dawnej dzielnicy żydowskiej.

Będąc w Kazimierzu Dolnym musimy spróbować kogutów z ciasta w piekarni Cezarego Sarzyńskiego. Bez trudu odnajdziemy to miejsce, które znajduje się vis a vis kładki nad Grodarzem, która odchodzi od obu rynków.

Podróż po regionie

Wyjeżdżając z Kazimierza i kierując się drogą na Łubki, dotrzemy do wsi Wojciechów. Wieża Ariańska, pochodząca z lat 1520-1540 jest pozostałością po dawnym zamku. Wieś ta nieodłącznie związana jest z kowalstwem, w lipcu odbywają się tu warsztaty dla kowali, a w Wieży Ariańskiej uruchomione zostało muzeum tej sztuki. Muzeum Ludowej Sztuki Kowalskiej możemy odwiedzić od pon. do sob. w godzinach 10-18.

Nałęczów z koleisłynie z Parku Zdrojowego i mieszczącej się tam pijalni wód. Samochód zostawimy przy bramie głównej na rogu ul. 1 Maja i Armatniej Góry. W tym samym budynku jest także palmiarnia.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Ziemia łęczycka

Przed wejściem, przy kasie, należy kupić kubeczek za 10 groszy, jeśli nie jest się kuracjuszem. Kojącej wody obfitującej w magnez można napić się od 9.00 do 18.30. Nie tylko dla parku zdrojowego warto przyjechać do tego uzdrowiska.

Dużą wartość mają muzea: B. Prusa w pałacu Małachowskich oraz S. Żeromskiego. W obu ekspozycjach zapoznamy się z pamiątkami dotyczącymi wybitnych polskich pisarzy.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...