Jak spędzić weekend w północnej części Jury? cz.I

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
Opel Insignia, fot. Newspress
Podróżujemy po północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Z klasztoru jasnogórskiego podziwiamy okolice Częstochowy, w kaplicy kontemplujemy przy „cudownym” obrazie Czarnej Madonny. W Mstowie spacerujemy chwilę po malowniczym ryneczku. W Olsztynie warto napić się kawy u podnóża XIV-wiecznych ruin zamku.

Największą atrakcją Częstochowy jest Jasna Góra – sanktuarium maryjne, do którego co rok ściąga ok. 4 tys. pątników. Do klasztoru dojeżdżamy ulicą 7 Kamienic, przy której znajdują się sklepy z dewocjonaliami oraz kawiarnie. Samochód można zostawić na parkingu pod wzgórzem bądź w okolicy Domu Pielgrzyma. Największą atrakcją klasztoru jest obraz Czarnej Madonny, który jest odsłaniany o określonych porach. W sanktuarium warto zwiedzić Arsenał, Skarbiec NMP, Salę Rycerską i Muzeum 600-lecia. Ponadto można podziwiać panoramę Częstochowy z jasnogórskiej wieży, która jest czynna od 9.00 do 16.00. Zwiedzanie muzeów klasztornych dostępne jest za wolnymi datkami. Ok. 10 minut piechotą od klasztoru znajduje się kościół św. Barbary, przy którym tryska źródełko.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Włocławek – Płock

Do Mstowa dojeżdżamy skręcając z trasy E75 w kierunku Radomska w drogę 741, następnie kierujemy się drogą 786, w kierunku Włoszczowej. Uwagę przyciąga mały rynek, wokół którego zgromadzone są domki. Do cenniejszych zabytków zalicza się Zespół Klasztorny Kanoników Regularnych Laterańskich, który widoczny jest już ze wzgórz wsi Wancerzów.

Zobacz też: Wyjazd samochodem do Czech

Olsztyn uplasowany jest niespełna 8 kilometrów od granic Częstochowy. Na miejsce dojedziemy trasą na Kielce. Obejrzymy tam ruiny zamku kazimierzowskiego, pochodzącego z XIV wieku. Samochód można zostawić u jego podnóża, przy ul. Zamkowej. Jeżeli będziemy chcieli podziwiać olsztyńską zabudowę podczas spaceru, auto możemy zaparkować przed urzędem gminy. Polecamy wstąpienie do olsztyńskiej szopki znajdującej się przy ul. Kuhna. Ekspozycje umieszczoną w pachnącej drewnem chałupie można obejrzeć od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 18.

Dojazd

Z Warszawy Trasą 8/E67 i E75 przez Rawę Mazowiecką. Odległość wynosi 216 kilometrów. Na miejsce dojedziemy w 3,5 godziny.

Z Gdańska do Częstochowy jedzie się ok. 6 godz. i 40 minut. Trasa wiedzie odcinkiem drogi E75 oraz autostradą A1.

Ze Szczecina przez Gorzów Wielkopolski, Wrześnię, Łódź (E30). Odległość pomiędzy Szczecinem a Częstochową wynosi 683 kilometry.

Gdzie warto zjeść?

Częstochowa, Pizzeria Paradiso, ul. 7 Kamienic, 11-22. Kilkanaście rodzajów pizzy, niskie ceny. Dużym atutem jest usytuowanie w bliskiej odległości od Jasnej Góry.
Restauracja „Cleopatra”, ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 5, tel. 34 324 70 04. Dania kuchni egipskiej, potrawy z grilla, przystępne ceny. Lokal usytuowany w jednej z przecznic od al. Najświętszej Marii Panny.

Mstów, Karczma Rzym, Pl. Adama Mickiewicza 12, 698 063 809, dania kuchni polskiej. W menu takie rarytasy jak golonka karczmiana, czy też zraz wołowy zwijany.

Olsztyn, Restauracja "Spichlerz", ul. Kazimierza Wielkiego 2, czynna codziennie : od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 21.00, a w soboty i w niedziele od 10.00 do 22.00. W menu tradycyjne dania tj. golonka w chruście warzywnym, pierogi z mięsem czy pieczeń smakosza.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...