Szlak Zamków Gotyckich: Gniew - Malbork – Sztum

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
Wybierzemy się w historyczną podróż śladami krzyżackich fortyfikacji.
Podróż szlakiem samochodowym trasą Gniew – Malbork – Sztum to sposób na historyczną podróż śladami krzyżackich fortyfikacji. Cała trasa liczy niespełna 100 kilometrów i rozpoczyna się wśród malowniczego krajobrazu powiatu tczewskiego.

Jak dojechać?

Z Warszawy jedziemy przez Nowy Dwór Mazowiecki, Płońsk, Sierpc (DK10), Rypin, Brodnicę, Jabłonowo Pomorskie, Grudziądz (E75). Przejechanie trasy z Warszawy do Gniewa zajmuje około pięciu godzin.

Z Białegostoku trasą E 77 przez Łomżę, Ostrołękę, Myszyniec, Szczytno, Olsztynek, Ostródę, Elbląg i Malbork. Czas przejazdu wynosi ok. 6,5 godziny.

Przebieg trasy

Wycieczkę rozpoczynamy od Gniewa, które jest siedzibą najpotężniejszej twierdzy Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Zamek po sławnym pożarze z 1921 roku jest systematycznie odrestaurowywany. W kompleksie znajdują się warsztaty rzemieślnicze, strzelnica, katownia i karczma. Warto zatrzymać się w znajdującym się tam oddziale Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Obiekt otwarty jest dla turystów od wtorku do niedzieli, w godzinach 9-18.

Następnie, kierując się drogą E75 na północny zachód, zjedźmy na trasę nr 22, aby po 40 minutach znaleźć się w Malborku. Budowę zamku malborskiego rozpoczęto w latach 80. XIII wieku. Początkowo zamek nie wyróżniał się niczym szczególnym. Przełom nastąpił w 1309 roku, kiedy to Malbork stał się siedzibą mistrza Zakonu Krzyżackiego, który uprzednio rezydował w Ziemi Świętej. Najokazalszą częścią pałacu jest refektarz, czyli jadalnia, w której przed wiekami organizowano uczty oraz biesiady. Pod refektarzem można zobaczyć zrekonstruowany piec średniowiecznego systemu grzewczego.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Kazimierz nad Wisłą

W sezonie zimowym bilet wstępu na zamek malborski kosztuje 35 złotych, przy czym bilet ulgowy jest tańszy o 12 złotych. W ceny biletów wliczona jest usługa przewodnika. Jeśli jednak obecność tradycyjnego przewodnika nie budzi naszego zachwytu, skorzystajmy z typu audio. Cena wzrośnie wtedy o 2 złote.

Opuszczając siedzibę Mistrza Krzyżackiego kierujemy się trasą nr 55 do miejscowości Sztum. Na miejscu naszym oczom ukaże się XIV-wieczny Zamek Pokrzyżacki, który usytuowany jest na Wzgórzu Zamkowym. Przed wiekami pełnił funkcję letniej rezydencji mistrza Zakonu Krzyżackiego. Obecnie organizowane są tam turnieje rycerskie, pokazy walk, plenery oraz wystawy.

Atrakcje trzech zamków

Trasę od Gniewa, przez Malbork, aż do miejscowości Sztum, możemy przejechać w niecałe dwie godziny. Podziwiając wnętrza znajdujących się tam zamków, czas odbycia tej trasy może się przedłużyć o kilka godzin. Wystawy muzealne znajdujące się na mapie proponowanej trasy zaliczają się do największych i najbardziej okazałych w kraju.

Zobacz też: Samochodem na weekend: region Bystrzycy Kłodzkiej

26 czerwca w miejscowości Sztum odbywa się coroczna noc świętojańska. Ważnymi wydarzeniami z życia miasta są też: Dni Ziemi Sztumskiej oraz Ogólnopolski Przegląd Sztuki Więziennej. W Gniewie w okresie od 31 lipca do 1 sierpnia odbywa się Międzynarodowy Konny Turniej Rycerski Króla Jana III Sobieskiego.

Widzowie spektaklu są świadkami walk rycerskich toczonych pomiędzy zawodnikami-rycerzami Europejskiej Ligii Joustingowej. W drugiej połowie lipca (17-20) w Malborku odbywa się impreza nawiązująca do oblężenia fortecy przez wojska polsko-litewskie. Turyści mogą poczuć wtedy XV-wieczną atmosferę i przechadzać się pośród rzemieślników, dworzan oraz rycerzy. Kulminacją festynu jest inscenizacja oblężenia odgrywana pod murami twierdzy.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...