Przygotowanie do wycieczki rowerowej

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
Przygotowanie do wycieczki rowerowej
Podróżowanie rowerem to sposób na aktywny wypoczynek. Weekendowe wypady za miasto i eksploracja szlaków turystycznych to coraz częściej spotykana forma spędzania wolnego czasu. Dla amorów dłuższego wysiłku fizycznego organizowane są kilkudniowe wycieczki rowerowe po wyznaczonych szlakach turystycznych. Często aktywny wypoczynek połączony jest ze zwiedzaniem ciekawych zabytków.

Intensywny wysiłek fizyczny w połączeniu ze słabym przygotowaniem może mieć opłakane skutki. Prezentujemy porady jak przygotować się do wycieczki rowerowej.

Przed odbyciem wyprawy rowerowej przyda nam się seria treningów. Nie mogą być one zbyt eksploatujące organizm, ważne aby kierować się umiarkowanym tempem. Dystans należy zwiększać stopniowo, aby finalnie pokrywał się on z długością planowanej trasy wycieczki.

Odradzamy przystępowania do wyprawy z niedoleczoną kontuzją. Jej skutki mogą być poważniejsze w miejscach, w których nie zawsze mamy dostęp do opieki medycznej. Ponadto kontuzja może wywołać niepożądane skutki dla wszystkich uczestników wyprawy. Lepiej doleczyć kontuzje w domu i pojechać na wycieczkę w innym terminie, niż psuć wypoczynek sobie i innym.

Zobacz też: Samochodem na długi weekend

Przed każdym wyjazdem należy sprawdzić stan techniczny roweru. Dokręćmy śruby, nasmarujmy łańcuch, zatroszczmy się o stan hamulców, ogumienia i linek. Należy zabrać ze sobą zapasową dętkę, łatki i pompkę. Bez zestawu kluczy rowerowych lepiej nie wybierać się na wycieczkę. Nie ma też co liczyć na współtowarzyszy podróży. Ważnym elementem ekwipunku jest bidon, wypełniony napojem energetyzującym lub wodą.

Siodełko musi być wygodne, w końcu wygoda jest podstawą przyjemnej jazdy. Podczas spędzania kilku godzin w podróży przez kilka dni lub tygodni, trudno sobie wyobrazić jazdę na niekomfortowym siodełku.

Sakwy pomogą nam w ochronie bagaży przed czynnikami atmosferycznymi. Szczytem praktycyzmu jest torba na kierownice z mapnikiem. Dzięki niej mamy pod ręką aparat fotograficzny, telefon i dokumenty a do tego nie musimy robić ciągłych postojów na odczytywanie mapy.

Zobacz też: Wysokość mandatów dla rowerzystów

Pogoda podczas wypraw jest nieprzewidywalna – dla ochrony przed deszczem zabierzmy pelerynę przeciwdeszczową. Nie zawsze podczas jazdy jest możliwość schronienia się przed deszczem. Ponadto jazda rowerem w przemoczonym stwarza ryzyko przeziębienia. Jazda w kasku zwiększa nasze bezpieczeństwo – szczególnie podczas zagłębiania się po leśnych czy tym bardziej górskich drogach. Zgodnie z przepisami rower musi posiadać białe lub żółte światło przednie oraz tylne – czerwone. Brak respektowania tego przepisu nie dość , że jest lekkomyślny i może spowodować wypadek bądź uszczerbek na zdrowiu, to jeszcze niezgodny z prawem.
Wybór odpowiedniej żywności odgrywa duże znaczenie podczas podróży. Jedzenie powinno nadawać się do szybkiego i prostego przyrządzenia oraz nie powinno zbyt dużo ważyć. Wystrzegajmy się zabierania metalowych konserw na wyprawę, będą zbyt obciążać nasz plecak.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...