Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
Muzeum Przyrody i Techniki proponuje bardzo ciekawą ekspozycję; fot. Newspress

Gratką dla fanów motoryzacji będzie z pewnością Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach i ekspozycja ukazująca początek zakładów starachowickich. Jej drugim skrzydłem jest fabryka zbrojeniowa powstała w latach 1921-1927. Ekspozycja, która została zbudowana na gruzach dawnej fabryki samochodów, posiada w swojej kolekcji Stara 266R – uczestnika X Rajdu Paryż Dakar.

Na stałą ekspozycję muzeum składają się zakłady wielkopiecowe z połowy i końca XIX wieku, czyli pochodzący z 1899 roku Wielki Piec, muzeum paleontologiczne i Archeopark.

Do najcenniejszych eksponatów muzealnych zalicza się Star 20. Ciężarówka została oznaczona symbolem A 20 i odznacza się ładownością około trzech ton. Założenia konstrukcyjne były opracowywane w latach 1946-1947 przez różnych konstruktorów. Silnik S40, sprzęgło, skrzynia biegów, wał napędowy, jest dziełem Jana Wernera. Mieczysław Dębicki stworzył ramę, zawieszenie, układ kierowniczy. Bronisław Morozowski zaś jest autorem osi przedniej i układ hamulcowego.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Ziemia łęczycka

Następnym cennym eksponatem jest Star 660 M2 - polski papa mobile. Papieski samochód został wyprodukowany w 1979, na okoliczność pierwszej pielgrzymki papieża Polaka do Polski.

Samochód został zbudowany na bazie podwozia Stara 660M2. Pojazd mógł pomieścić 16 dostojników towarzyszących papieżowi oraz został wyposażony w nagłośnienie. Fabryka Samochodów Ciężarowych w Starachowicach stworzyła również dublera, na wypadek awarii polskiego papa mobile.

Zobacz też: Jak spędzić weekend w Sochaczewie?

Ciekawym eksponatem jest również Star 266R, uczestnik X Rajdu Paryż Dakar 1988. Podobne modele Stara mają masę 7350 kg, lecz dla potrzeb rajdowych zmniejszono jego masę o 1450 kg. Ponadto Star ma zmniejszoną skrzynię ładunkową, w której umieszczono akumulatory zapasowe. Charakteru sportowego dodają ciężarówce wygodne fotele kubełkowe, pałąki bezpieczeństwa oraz sześć dodatkowych reflektorów halogenowych.

Informacje praktyczne

Muzeum czynne jest od wtorku do piątku od 8.00 do 18.00 (1 kwietnia–31 października). W soboty i niedziele muzeum otwarte jest 11.00–18.00. Ekspozycja w okresie od 1 listopada do 31 marca czynna jest 8.00-16.00 w dni powszednie, a w soboty i niedziele możemy ją zwiedzać od 11.00 do 16.00.

Zobacz też: Jak spędzić weekend w Puszczy Białowieskiej? cz. I

Wejścia odbywają się o pełnych godzinach od ulicy Piłsudskiego. Jedna grupa nie może liczyć więcej niż 25 osób. Ostatnia grupa może wejść na teren ekspozycji najpóźniej na godzinę przed zamknięciem muzeum. Średni czas zwiedzania wynosi dwie godziny. Jeżeli mamy w planach wybrać się do muzeum grupą powyżej 15 osób, to musimy dokonać telefonicznej lub e-mailowej rezerwacji.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...