Śladami Kiperów: Gdańsk

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
fot. Newspress (MINI Countryman)

Podróż do Gdańska może wywołać pozytywne wrażenia nie tylko w związku z panującą tam morską aurą czy z dobrze rozwiniętą bazą turystyczną. Nasze wrażenia smakowe również zostaną pobudzone za sprawą regionalnego piwa. Zapraszamy na wędrówkę szlakiem gdańskich kiperów.

W Miejscowości Bielkówko, tuż na południowych obrzeżach miasta, mieści się siedziba browaru Amber. Jest to mała produkcja, która wytwarza rocznie 250 000 hektolitrów piwa, lecz coraz częściej „bursztynowe piwo” można spotkać na sklepowych półkach poza województwem (duże kampanie piwowarskie sprzedają rocznie kilkanaście milionów hektolitrów piwa). Jednak w przypadku browaru „Amber” mniejsza dystrybucja nie wyklucza dobrej jakości. Zyskuje on coraz większą rzeszę zwolenników w całym kraju. Szczególnie wysoko ocenianym gatunkiem przez kiperów jest Piwo Żywe – czyli niepasteryzowane.

Zobacz również: Pomorze zimą: Dom Sybiraka

Pamiętajmy o sprawdzeniu terminu przydatności do spożycia – ten gatunek posiada krótszą datę ważności aniżeli tradycyjne piwo.

Prawdziwi piwosze nie mogą ominąć „Degustatorni”, znajdującej się zaraz nad brzegiem Motławy. Może profesjonalni kiperzy nie odnajdą tam piwnego edenu, ale dla amatorów piwa, wybór 3 czy 4 gatunków piw z nalewaka i tak będzie błogosławieństwem. W większości polskich barów sytuacja nie przedstawia się aż tak pozytywnie. Bliżej „kiperskiej doskonałości” jest gdański „Dom Piwa”, który oferuje wybór od 10 – 11 piw lanych. Jeśli preferujemy piwa butelkowe to jest ich ok. 160 gatunków.

To pasjonujący wynik, który zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienie. Przyjemność degustacji tychże piw wyniesie nas od 7 do 12 złotych, w zależności od gatunku. Po drugiej stronie rzeki znajduje się Degustatornia, która zaprasza na ważone przez siebie piwo.

Zobacz również: Kulinarne podróże: co jada się na Kresach Wschodnich?

Oferuje zarówno piwa pszeniczne, jaki i typu lager czy pils. Za 0,5 litra pszenicznego piwa zapłacimy ok. 10 złotych. To niewysoka cena za oddanie się głębi smaku o zakończeniu „gdańskiego żurawia”.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...