Samochodem do Bawarii

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
fot. Newspress
Podróżując samochodem po Niemczech nie możemy zapomnieć o Bawarii. Jest to region o silnie zakorzenionym katolicyzmie, którego perłą jest Monachium. Na jego terenie spotkamy się ze świetną komunikacją, dużą ilością zabytków oraz ciekawym ukształtowaniem terenu.

Wartym zwiedzenia regionem Niemiec jest Bawaria, która należy do najbogatszych regionów kraju. Bardzo rozwinięty jest tam przemysł elektroniczny, czego dowodem jest fakt, iż produkowane jest tam BMW, Siemens, Audi, samochody ciężarowe MAN czy silniki lotnicze MTU. Znajdują się tam także, siedziby największych firm na świecie tj. o2 Germany – operator komórkowy, Munich RE - jedna z największych firm reasekuracyjnych na świecie, Allianz SE – grupa ubezpieczeniowa.

Zobacz również: Jakie dokumenty niezbędne są do podróży zagranicznych?

W Bawarii prym wiedzie również przemysł maszynowy, samochodowy, lotniczy, włókienniczy oraz rafineryjny. Rolnictwo także jest na wysokim poziomie. Bawarczycy odznaczają się na tle innych regionów kraju największą produkcją wyrobów mleczarskich. O dużej randze przemysłu na pewno świadczą elektrownie jądrowe znajdujące się na jej terenie. Są to Isar 1 i Isar 2, Grafenrheinfeld oraz Gundremmingen. 15 km na północ od Monachium umiejscowiony jest reaktor badawczy. Nie trzeba nikogo przekonywać, iż Bawaria jest regionem o głęboko zakorzenionym katolicyzmie. Dodatkowo Bawarczykiem jest obecny papież – Benedykt XVI.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Niemcy

W Altötting znajduje się jedno z największych sanktuariów maryjnych w Europie. Część z zabytków Bawarii to kościoły oraz miejsca kultu chrześcijańskiego. Zalicza się do nich: kościół pielgrzymkowy w Wies, który od 1981 znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO czy kościół NMP w Monachium.

Zobacz też: Samochodem na narty: Niemcy

Świeckie zabytki to barokowy pałac Nymphenburg w Monachium, zamek w Norymberdze, zamek Trausnitz w Landshut oraz zamki Ludwika II znajdujące się w Neuschwanstein, Linderhof i Herrenchiemsee. Część z zabytków Bawarii to kościoły oraz miejsca kultu chrześcijańskiego. Zalicza się do nich: kościół pielgrzymkowy w Wies, który od 1981 znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO czy kościół NMP w Monachium.

Zobacz również: Śladami sommelierów – Niemcy

Monachium – czyli perła Bawarii słynie z dobrej komunikacji, dużej ilości zabytków, oraz interesującej fauny i flory. Poza parkami miejskimi w jej skład wchodzą tzw. pasy zieleni. Są one umiejscowione na tyłach domów i kamienic, oraz wypełniają puste przestrzenie pomiędzy osiedlami. Ich rozpiętość osiągać może nawet kilometr. W samym centrum Monachium znajduje się Ogród Angielski. Jest to największy park w Europie umiejscowiony w Śródmieściu. Park podzielony jest na północną i południową część. Część północna stylizowana jest na park leśny, południowa zaś przypomina bardziej zwyczajny park miejski. Całość tworzy nietypową i oryginalną kompozycje przyrody, która zalicza się do najbardziej unikalnych na świecie.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...