Śladami sommelierów – Samochodem do Mołdawii

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
fot. Newspress
Mołdawia to biedny kraj, który nie ma za dużo zaoferowania pod względem turystycznym. Jego największym bogactwem jest kilkusetletnia tradycja produkcji win, w największych winnicach świata tj. Milesti Mici czy Cricova.

Mołdawia jest to państwo graniczące z Rumunią, które kiedyś mogło poszczycić się potęgą Hospodarstwa Mołdawskiego, dziś to zapomniany przez Boga kraj z dziurawymi drogami. Jednak ma ona do zaoferowania poza swoimi zabytkami i krajobrazami, doskonałe wino, które staje coraz bardziej popularne w całej Europie.

W Mołdawii znajdują się największe na świecie piwnice win - Cricova i Milesti Mici. Są to wielkie podziemne miasta winne o długości korytarzy sięgającej 120 km.

Druga z winnic jest, wpisana do księgi rekordów Guinessa - Milesti z długością korytarzy sięgającą 120 km. Cricova z 200 km siatką dróg pretenduje dopiero do tego. Tym bardziej, że użytkowanych jest na razie 50 km.

Po wnętrzach tych spektakularnych winnic można poruszać się autobusami oraz samochodami , co doskonale obrazuje ich rozległość. Jednak z drugiej strony pokazuje to brak budżetu na zakup elektrycznych pojazdów bądź wprowadzenia bardziej pro ekologicznej technologii, która nie miała by negatywnego wpływu na leżakowanie wina. Zwiedzając Milesti Mici na pewno nie ominie nas degustacja z uroczystą kolacją. Będziemy mogli poczuć aromat win mołdawskich, które słyną z ich produkcji od pokoleń. W Mołdawii w każdym godnym uwagi miejscu postawione są pomniki króla Stefana, który jest jej narodowym bohaterem. Ponadto kraj nie należy raczej do bardzo atrakcyjnych geograficznie – wynika to z ciągłych wojen i zmieniających się zwierzchnictw, które miały miejsce na jej terenie na przestrzeni wieków.

Zobacz również: Wszystko o podróżowaniu autem po Hiszpanii

Mołdawia zawiera na swoim terenie pełno wartych uwagi gatunków win. Jeśli będziemy mieli ochotę doświadczalnie się o tym przekonać to, aby przekroczyć granicę, wystarczy mieć paszport z datą ważności dłuższą niż planowany czas pobytu. Po upływie 90 dni do legalnego przebywania na terytorium tego kraju potrzebna jest wiza.

Między wschodnim brzegiem Dniestru a granicą Ukrainy rozciąga się terytorium tzw. Republiki Naddniestrzańskiej – separatystycznego regionu, który nie jest uznawany przez społeczność międzynarodową. Na jego terenie panuje inne ustawodawstwo i inne regulacje prawne. Będąc w Kiszyniowie warte uwagi są Stare Orheje. Znajduje się tam opactwo mnichów żyjących w zgodzie z naturą wśród malowniczej przyrody. W okolicach monastyru widoczne są skromne ruiny dawnej twierdzy tureckiej.

Zobacz również: Czym lepiej w podróż, przyczepą kempingową czy camperem?

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...