Śladami Sommelierów – Niemcy

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
Ford Probe / Czy.wieszjak.pl

Jeżeli jesteśmy koneserami niemieckich win albo chcemy poznać podstawowe gatunki wytwarzane w tym kraju to powinniśmy wybrać się na wycieczkę objazdową po różnych regionach tego kraju.


Bogata oferta turystyczna Niemiec nie musi się ograniczać tylko do zwiedzania Bawarii tudzież Monachium. Niemcy są jednym z najbardziej cenionych producentów wina i mogą poszczycić się produkcją kilku niepowtarzalnych szczepów wytwarzanych z najdorodniejszych winogron.

Podróżując samochodem po różnych regionach i winnicach naszych sąsiadów będziemy mogli zdegustować kilkadziesiąt rodzajów win i wyrobić sobie opinie na temat jakości wina naszych zachodnich sąsiadów.

Zobacz również: Śladami Sommelierów – Węgry

Niemcy specjalizują się głównie w produkcji białych win - które stanowią ok. 83 procent krajowej produkcji. Racząc się klimatem niemieckich winnic zapoznamy nasze kubki smakowe z podstawowymi gatunkami wina.

Műller-Thurgau to krzyżówka Rieslinga i Silvanera, charakteryzująca się bukietem kwiatowym. Posiada ono dużo mniejszą kwasowość niż Riesling. Jest to najbardziej szlachetny szczep niemiecki. Jego owocowy aromat stonowany jest subtelną kwasowością. W smaku jest pikantny i posiada duży potencjał starzenia.

Silvaner jest natomiast średniej jakości szczepem , który zbierany jest wcześniej niż Riesling. Inna odmiana winogron, z której produkuje się Kerner charakteryzuje się świeżością oraz lekką nutą kwasowości. Scheurebe daje wino o dobrej kwasowości, aromatyczne, pikantne oraz owocowe. Ruländer powstały ze szczepów Grauburgunder i Pinot gris to jedno z bardziej szlachetnych win tego kraju.

Wina czerwone

Niemcy mogą również poszczycić się wytwarzaniem czerwonych win. Najbardziej popularne szczepy to Spätburgunder - wino owocowe z lekko gorzkawym akcentem.
Następne z serii to wino o nazwie Portugieser - wino o jasno czerwonej barwie, lekkie.
Trollinger również cechuje się jasnoczerwoną barwą, owocowym bukietem i świeżością. Wyczuwalny jest lekki odcień goryczki.
Niemcy podzielone są na 13 obszarów winiarskich. Każdy obszar produkuje charakterystyczny dla swojego regionu rodzaj wina.

Wina markowe w Niemczech można podzielić na kilka rodzajów. Pierwszym z nich jest QbA. Do tej kategorii należy duża rzesza win wyróżniających się dużą lekkością, świeżością i nadających się do codziennej konsumpcji.

QmP to wina o najlepszym smaku i jakości. Dzielą się na podgrupy m.in. Kabinett – najlżejsze wina produkowane z pełni dojrzałych winogron.
Następna podgrupa to Spätlese – wina o intensywnym aromacie, bardziej skoncentrowane i przeznaczone do konsumpcji wraz z posiłkami o wyraźnym aromacie.

Auslese to wina również szlachetne o intensywnym bukiecie oraz smaku.
Beerenauslese są wytwarzane z przejrzałych, pojedynczych owoców. Sa to wina deserowe o zrównoważonej kwasowości. Eiswein to wina produkowane na kanwie winogron zbieranych podczas pierwszych przymrozków. Trockenbeerenauslese to wina ze specjalnie przesuszonych gron zbliżonych do rodzynek o bogatym a zarazem słodkim , wręcz miodowym aromacie.

Zobacz również: Ubezpieczenie assistance a wyjazd zagraniczny

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...