Wyjazd samochodem do Włoch

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
fot. Alfa Romeo

Droga z Polski do Włoch może wieść przez Niemcy i Austrię. Alpejskie krajobrazy i górzysty krajobraz umilą nam długie godziny podróży. Musimy pamiętać jednak o perfekcyjnym przygotowaniu naszego samochodu do tej długiej ekspedycji.

Droga do Włoch

Jedną z tras prowadzących do Włoch jest droga przez Niemcy i Austrię. Zaletami tej trasy są m.in. piękne widoki podczas podróży – szczególnie kręte górskie drogi w Austrii oraz krótszy czas podróży. Ponadto jakość niemieckich i austriackich autostrad jest fenomenalna co pozytywnie rzutuje również na standard podróży. Możliwe jest zatrzymanie się na nocleg w którymś z państw, jeśli ktoś nie chce pokonywać naraz aż takiej odległości.

Zobacz również: Jak złodzieje okradają samochody?

Aby dostać się do Niemiec granicę można przekroczyć w Kołbaskowie lub Świecku. W Niemczech autostrady są bezpłatne, zachęcamy do podróżowania przez ten kraj. W Austrii nawet za najkrótsze odcinki autostrad musimy płacić dość wygórowane sumy. Rekompensatą jednak są piękne widoki, które będziemy podziwiać podróżując krętymi górskimi drogami nad zapierającymi dech w piersiach przepaściami.

Po dotarciu do celu naszej podróży – Włoch – możemy podróżować płatnymi autostradami tudzież poruszać się bocznymi drogami bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Niestety są one często zakorkowane i musimy się przygotować na powolną i żmudną jazdę.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Włochy

Z jaką prędkością możemy maksymalnie poruszać się po drogach w poszczególnych państwach?

W Niemczech w terenie zabudowanym maksymalnie możemy prowadzić nasz samochód z prędkością 50 km/h, natomiast w niezabudowanym już jest to 100 km/h. Na autostradach ograniczenie wynosi 130 km/h. W Austrii przepisy są identyczne jak w Niemczech.

We Włoszech natomiast w terenie zabudowanym możemy jechać maksymalnie 50 km/h tak jak w dwóch poprzednich państwach, ale w terenie niezabudowanym ograniczenie wynosi od 90 – do 110 km/h.

Zobacz również: Jak omijać miejsca tworzenia się korków?

Przygotowanie auta do podróży

Z powodu dużej odległości z Polski do Włoch oraz zróżnicowania ukształtowania terenu w państwach, przez które będziemy przejeżdżać, musimy zadbać o stan techniczny naszego samochodu. Brak odpowiedniego przygotowania może skończyć się awarią samochodu.

Zobacz też: Samochodem na narty: Włochy

Ważne jest sprawdzenie stanu hamulców. Podczas podróży po górzystych terenach i podczas zjeżdżania z wzniesień i górzystych terenów, pracują one cały czas. Przed wyjazdem z Polski sprawdźmy stan klocków hamulcowych i wówczas z czystym sumieniem będziemy mogli pokonać całą trasę. Następnym ważnym elementem jest wentylator chłodnicy – podczas jazdy po Alpach czy Apeninach jego prawidłowe działanie to połowa sukcesu. Radzimy zainstalować specjalny włącznik uruchomiający wentylator bez względu na jego temperaturę.

Przy poruszaniu się po autostradach z prędkością 150-160 km/h niezbędne są dobre opony. Warto przed taką podróżą zainwestować w nowe opony dobrej marki – oszczędzi nam to przykrych postojów i zapewni dodatkowe bezpieczeństwo.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...