Jak zaplanować wycieczkę po Brodnicy i okolicach?

Rafał Skwara
rozwiń więcej
Brodnica - renesansowy Pałac Anny Wazówny, fot.wikipedia/czonek
Oto miejsce dla fanów aktywnego wypoczynku i jednocześnie dla tych, którzy lubią zwiedzanie zabytków, ruin i muzeów. Nie masz pomysłu na weekend na łonie natury? A może szukasz dobrych łowisk na urlopowe wędkowanie? Brodnica oraz tereny Pojezierza Brodnickiego mogą być tym, czego szukasz.

Samo miasto założono pod koniec XIII wieku, pierwsze wzmianki o istnieniu Brodnicy pochodzą z roku 1263. W roku 1305 okoliczne ziemie stały się własnością zakonu krzyżackiego i to właśnie im zawdzięczają brodniczanie wiele ze swoich zabytków. Miasto liczy sobie około 14 tysięcy mieszkańców i położone jest w malowniczej krainie Pojezierza Brodnickiego na pograniczu województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Dojazd i nocleg

Dojechać do Brodnicy najłatwiej jest koleją, ale warto pokusić się o przyjazd własnym samochodem, zwłaszcza jeśli chcemy skorzystać z tego, co ma nam do zaoferowania całe pojezierze. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 15 z Olsztyna do Wrocławia, która jest dość dogodną trasą dla mieszkańców Polski południowo-zachodniej oraz Warmii i Mazur. Warszawiacy powinni kierować się na Płońsk, a stamtąd na Mławę lub Sierpc. Droga z Łodzi do Brodnicy wiedzie przez Włocławek, zaś poznaniacy po drodze miną Gniezno i Toruń.

Miejsc noclegowych nie jest wiele, ale i tłoku także tu nie uświadczymy. Jest za to duży wybór. Oprócz hoteli i pensjonatów na uwagę zasługują okoliczne ośrodki wypoczynkowe, umiejscowione zwykle w sąsiedztwie jednego z tutejszych jezior. Zapewnią nam one wiele atrakcji, a także pozwolą na spokojny wypoczynek na łonie natury. W okolicy jest także kilka gospodarstw agroturystycznych, a ponadto przy chyba każdym jeziorze działa pole namiotowe lub kemping. Więcej o bazie noclegowej i nie tylko na stronie www.it.brodnica.pl

Polecamy: Jak być turystą... we własnym mieście

Atrakcje i zabytki

Jak na miasto o 700-letniej historii przystało, w Brodnicy nie brakuje zabytków. Na uwagę zasługują zwłaszcza ruiny zamku krzyżackiego z XIV wieku z królującą nad miastem wieżą z widokiem na brodnicką panoramę i piwnicami mieszczącymi interesujące muzeum. W trakcie wędrówki po mieście natkniemy się na sporo innych budynków historycznych, w tym na Bramę Chełmińską, Wieżę, Mazurską oraz pięknie położony renesansowy Pałac Anny Wazówny, mieszczący dziś bibliotekę oraz Informację Turystyczną.

Dla tych, których zabytki nie interesują, wiele atrakcji ma Pojezierze Brodnickie, reklamujące się jako raj dla wędkarzy. Wśród lasów, będących niegdyś królestwem turów, wilków i niedźwiedzi, natkniemy się na wiele ciekawych jezior (Chojno, Ciche, Wielkie Partęczyny i inne), w których sympatycy wędkarstwa łowić mogą szczupaki, leszcze, okonie i wiele innych gatunków ryb. Atrakcyjna pod kątem pieszych wycieczek jest za to przepływająca nieopodal rzeka Drwęca, wokół której utworzony strefę ochronną dla wielu gatunków ryb i ptactwa oraz ssaków ziemnowodnych.

Polecamy: Planujemy wycieczkę - Zamość

Brodnica oraz tereny otaczającego ją pojezierza to jeden z tych pięknych zakątków w Polsce, które długą historię łączą z korzyściami wypływającymi z bliskości terenów zielonych, pozwalających na odpoczynek na łonie przyrody. Czy więc chcemy zwiedzać, czy wędkować, czy też po prostu odetchnąć świeżym powietrzem, Brodnica może okazać się właśnie tym miejscem, którego szukaliśmy.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...