Jak przygotować zwykły samochód do ekstremalnej jazdy w terenie?

Zmodernizowana Fabia 1.2 ekipy The Mongolian Job Team robi wrażenie. Niskim kosztem stworzono pojazd, który spróbuje pokonać 10 000 km trudnego terenu. / quoteme.pl
Nawet zwykłe auto można niewielkimi środkami przystosować do jazdy w trudnym terenie. Uczestnicy rajdu The Mongol Rally podpowiadają co warto zmienić, aby pokonać autem wiele tysięcy kilometrów w zróżnicowanych warunkach.

W niecodziennym rajdzie, The Mongol Rally, z Czech do Ułan Bator, stolicy Mongolii wyruszyło w tym roku trzech śmiałków z Polski – Kuba, Michał i Krzysztof. Zasady wyprawy są proste - organizatorzy nie zapewniają żadnego wsparcia, a uczestnicy są zdani tylko na siebie. Z góry regulowane są jedynie zasady dotyczące tego, jakim samochodem można wyruszyć – nie ma mowy o solidnych, niezawodnych terenówkach. Samochód nie może mieć więcej niż 10 lat, ani posiadać napędu 4x4, musi być relatywnie tani, a pojemność silnika nie może przekraczać 1.2.

Zobacz też: The Mongol Rally 2013 – charytatywny rajd roku

Zmodernizowana Skoda Fabia

Ekipa The Mongolian Job Team wybrała na ten cel 9-letnią Skodę Fabia z silnikiem 1.2. Podpytaliśmy, co można zmienić, aby zrobić z tego auta samochód rajdowy. Kluczowe jest 6 kwestii, bez których nie powinno się nawet myśleć o jeździe w tak ekstremalnych warunkach.

  1. W aucie powinniśmy wzmocnić zawieszenie, które zniesie tysiące kilometrów bardzo zróżnicowanego podłoża – m.in. gór, stepów i asfaltu. Gdy podniesie się zawieszenie i wzmocni sprężyny u kowala, ważnym aspektem staje się także wymiana amortyzatorów z olejowych na gazowe.
  2. Musimy zadbać o podwozie, czyli przede zainstalować osłonę miski olejowej.
  3. Bardzo ważne jest zainstalowanie, nie gdzie indziej, a na dachu, bagażnika wyprawowego, który będzie mógł pomieścić niezbędne w trasie elementy wymienne (m.in. koła zapasowe, benzynę) oraz niezbędne do życia kanistry z wodą.
  4. Kluczowe są także halogeny na dachu, dzięki którym będziemy mogli doświetlić drogę.
  5. Do jazdy w terenie niezbędne są także nowe, mocne opony z bieżnikiem.
  6. Wśród części zapasowych, które mogą ulec awarii i możemy je naprawić sami, znajdą się na pewno klocki hamulcowe oraz filtry powietrza (które na pustyni będziemy musieli wymieniać praktycznie codziennie) – należy o nich bezwzględnie pamiętać.

Zobacz też: Jak przygotować się do podróży samochodem?

Mongol Rally 2013

Przypominamy, że wyjazd ten to misja i wparcie dla Fundacji Mam Marzenie - http://www.siepomaga.pl/r/mongolian-job. Zapraszamy również do śledzenia poczynań The Mongolian Job Team za pośrednictwem social media: https://www.facebook.com/TheMongolianJobTeam?fref=ts

Więcej informacji o rajdzie Mongol Rally 2013 znajdziecie tutaj.

Autor: The Mongolian Job Team

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...