Weekend majowy – porady na wyjazd

W trakcie urlopowego wyjazdu pamiętaj o zdrowym rozsądku i właściwym przewidywaniu zdarzeń. / Creandi.pl
Kilkudniowy urlop powinien być poprzedzony odpowiednim przygotowaniem zarówno pojazdu do długiej drogi, jak i swojego nastawienia do niej. Oto kilka spraw, o których warto pamiętać w kontekście tegorocznej majówki

O wypadek nietrudno

Statystyki są nieubłagane. W czasie zeszłorocznego weekendu majowego (27.04-06.05.2012) doszło do 938 wypadków, w których poszkodowanych zostało 1218 osób, a 65 straciło życie. Z danych zgromadzonych przez policję wynika, że paradoksalnie do zdecydowanej większości wypadków dochodzi przy dobrych warunkach atmosferycznych. Kierowcy czują się wtedy pewniej na drodze, odczuwają większy komfort jazdy i częściej zdarza im się naginać przepisy. W całym roku 2012 przy takich warunkach doszło do prawie 23 300 wypadków.

Odstaw kieliszek

Majówka sprzyja także relaksowi powiązanemu z konsumpcją alkoholu. Nadal nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak tragiczne konsekwencje może nieść ze sobą prowadzenie po kieliszku, o czym świadczy liczba nietrzeźwych kierowców zatrzymanych przez drogówkę podczas zeszłorocznej majówki. Złapano wówczas 5201 kierowców będących pod wpływem alkoholu. Należy pamiętać o tym, że nawet niewielka jego ilość znacznie obniża możliwości percepcyjne. Nietrzeźwym kierowcom grozi nie tylko kara pieniężna, ale również konfiskata prawa jazdy, a nawet kara więzienia, jeżeli spowodowali oni wypadek.

Zobacz też: Jak prawidłowo przewozić dzieci?

Uważaj na wzmożone kontrole drogowe

Tradycyjnie, jak co roku, z okazji majówki policja zintensyfikuje swoje działania w zakresie kontroli drogowych. Z badań przeprowadzonych w oparciu o analizę danych z urządzeń Yanosik, wynika, że podczas weekendu majowego liczba kontroli wzrasta o ok. 11%. Standardowo podczas takiej kontroli funkcjonariusze sprawdzą trzeźwość kierowców, zapięcie pasów i stan techniczny pojazdu. Jednak nie tylko mandaty mogą popsuć nam majówkowy nastrój, dlatego do wyjazdu trzeba się należycie przygotować.

Zobacz też: Kontrole drogowe w trakcie długich weekendów - majówka 2013'

źZadbaj o stan auta i jego wyposażenie

Warto zwrócić uwagę na wyposażenie swojego auta i czy obejmuje ono rzeczy, które są wymagane prawnie oraz te, które mogą nam się przydać w przypadku awarii. Dobrze jest też zadbać o odpowiednie zaopatrzenie apteczki samochodowej, która co prawda w Polsce nie jest obowiązkowa, ale nigdy nie wiadomo kiedy okaże się przydatna. Kierowcy wyruszający na majówkę powinni zasiąść za kierownicą wypoczęci i sprawdzić przed wyjazdem stan techniczny swojego auta, by w drodze nie spotkała ich niemiła niespodzianka.

Zobacz też: Przewóz zwierząt samochodem - mandaty, kary, porady

A jeżeli na majówkę zabieramy również swojego pupila, dobrze wiedzieć jakie warunki powinny zostać spełnione, aby podróż była bezpieczna. Może się również zdarzyć, że przytrafi nam się stłuczka, w takiej sytuacji warto jest mieć pod ręką kontakt do pomocy drogowej oraz wydrukowane oświadczenie sprawcy kolizji.  Różne porady odnośnie podróżowania autem, które mogą przydać się przed majówką można znaleźć na stronie akcji SieUpiecze.pl. Wspólnie z firmą Starter postanowiliśmy zorganizować akcję "Jedziesz na majówkę? Niech Ci się upiecze!" - mówi A. Kaźmierczak, operator systemu Yanosik – Na stronie oprócz porad publikowane będą również informacje o sytuacji na drodze. Każdy może wziąć też udział w konkursie, w którym nagrodą są roczne pakiety assistance.

Źródło: materiały prasowe Creandi.pl

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...