Przewożenie psa w samochodzie

Tomasz Korniejew
rozwiń więcej
Pies,, samochód, / Fotolia
Żeby podróżowanie samochodem z psem nie wiązało się z kłopotami kierowcy oraz stresem zwierzęcia trzeba przyzwyczajać je do tego od okresu szczenięcego. Prezentujemy, jak przewozić psa w samochodzie.

Przewożenie psa w samochodzie - przyzwyczajanie psa do podróży

Mało, który pies lubi podróżowanie samochodem sam z siebie. Czworonogi mają różne charaktery i jedne jest łatwiej przekonać do podróżowania autem,  inne mniej. Osoby, które planują zabierać na samochodowe przejażdżki swojego zwierzaka powinny zawczasu zadbać o to, by psa do transportu autem przygotować.

Najlepiej sprawić, by podróż samochodem kojarzyła się psu z czymś przyjemnym. Dlatego nie jest dobrym pomysłem zabieranie czworonoga na pierwsze przejażdżki do weterynarza. Warto ustalić harmonogram tras i zabierać psa w miejsca, gdzie może się wybiegać, pobawić, tak by podróże kojarzyły mu się zazwyczaj z czymś przyjemnym. Co ważne, najpierw zacznijmy od krótszych dystansów, stopniowo zwiększając czas podróży.

Zanim wyruszymy z psem w podróż zadbajmy o to, by był najedzony, ale nie podawajmy mu posiłku bezpośrednio przed wyjazdem.

Zobacz też: Pozostawianie psa w samochodzie

Przewożenie psa w samochodzie - sposób przewożenia psa

Priorytetem podczas przewożenia psa w samochodzie jest bezpieczeństwo i komfort zwierzęcia. Jeżeli chcemy przewieźć psa na tylnej kanapie koniecznie załóżmy mu specjalne szelki, które instalujemy w gnieździe pasów bezpieczeństwa. Jednak najwygodniejszym sposobem na przewóz psa jest przewożenie go w klatce transportowej w bagażniku samochodu typu kombi lub w przypadku auta z kratką po prostu w bagażniku z podłogą wyłożoną matą antypoślizgową. Osoby, którym klatka kojarzy się z więzieniem uspokajamy, że psy nie wartościują przedmiotów, w związku z tym nie mają poczucia zniewolenia. Wręcz przeciwnie, jeżeli na podłodze ułożymy dodatkowo ulubiony kocyk psa i dorzucimy do tego ulubione zabawki zwierze będzie się czuło bezpiecznie.

Zobacz też: Przewożenie rowerów - który sposób jest najlepszy?

Przewożenie psa w samochodzie - podróż z psem

Jeżeli wybieramy się w podróż z czworonogiem musimy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • styl jazdy - powinien być płynny, bez nagłych przyśpieszeń i hamowań oraz bez szaleńczej jazdy po zakrętach. Ważne, by co jakiś czas przewietrzyć wnętrze, ale nie tak by narażać zwierzęcia na przeciąg. Ta sama uwaga dotyczy używania klimatyzacji - nie wolno kierować nawiewu chłodnego powietrza na psa.
  • postoje - nie rzadziej niż, co dwie godziny. Przy czym bardzo istotny jest wybór miejsca postoju. Najlepiej wybrać taki parking, na którym zwierzak będzie mógł pobiegać. Dobrze, gdy poświęcimy mu czas na zabawę.
  • zapas wody i smakołyki - to bardzo ważne, odpowiedni zapas wody dla zwierzęcia jest tak samo ważny, jak dla człowieka. Dobrze mieć też pod ręka na przykład suchą karmę.
  • Zabezpieczenie przed słońcem - podróż z psem przypomina w niektórych aspektach podróż z dzieckiem. Gdy podróżujemy samochodem w słoneczne dni należy zadbać o to, by promienie nie świeciły bezpośrednio na psa, co będzie wzmagało dyskomfort zwierzęcia.

Zobacz też: Wspólny przejazd to paliwo za 2 zł/litr

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...