Jak podróżować bezpiecznie? Ekspert TomTom radzi

TomTom
Założona w 1991 firma TomTom (AEX:TOM2) jest wiodącym na świecie dostawcą produktów i usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych ukierunkowanym na dostarczenie wszystkim kierowcom najlepszych na świecie rozwiązań nawigacyjnych.
rozwiń więcej
Nawigacja samochodowa nie tylko doprowadzi nas do celu podróży ale także pomoże w sytuacji awaryjnej. Fot. Fotolia
Zbliża się okres podróży i wakacyjnych wycieczek. Część z nas wybierze wypady za miasto, a niektórzy dalekie eskapady na drugi koniec Europy. Niezależnie od tego, gdzie jedziemy, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które poprawią bezpieczeństwo naszej podróży. Ekspert TomTom radzi o czym należ pamiętać, aby podróż przebiegła bezpiecznie.

Według badań przeprowadzonych dwa lata temu przez TNS/OBOP wynika, że prowadzenie samochodu sprawia przyjemność ośmiu na dziesięciu kierowcom. Aż 90% badanych uważa się za jeżdżących rozważnie. Jednocześnie niemal tyle samo respondentów (87%) uważa się za kierowców kulturalnych, przewidujących, jeżdżących pewnie i zdecydowanie. Prawie tyle samo badanych (86%) deklaruje, że dobrze zna przepisy ruchu drogowego i nigdy nie spowodowało poważnego wypadku. Trudno więc powiedzieć, jak to jest, że Polska wiedzie prym w wypadkach śmiertelnych w krajach Unii Europejskiej, a jazda po takich miastach jak Warszawa u niejednego kierowcy wywołuje przerażenie.

Zobacz też: Planowanie większego wyjazdu

Mając więc na uwadze zarówno samoocenę polskich kierowców, jak i statystyki policyjne, wyruszając w wakacyjne podróże, warto pamiętać o kilku zasadach:

  1. Wypoczęty kierowca to lepszy kierowca – zmęczenie działa jak alkohol – opóźnia reakcję  i dekoncentruje.
  2. Kierowca w fotelu – warto poświęcić czas na prawidłowe ustawienie fotela tak, by cała sylwetka do niego przylegała i jednocześnie była możliwość swobodnego operowania kierownicą i pedałami. Ważne jest by zagłówek był trochę wyżej niż koniec głowy.
  3. Kierowca trzeźwy to bezpieczna podróż – w krajach europejskich dopuszczalne są różne limity zawartości alkoholu we krwi, ale to nie znaczy, że powinniśmy sprawdzać ich górne pułapy.
  4. Pełna informacja o podróży – przed wyjazdem sprawdź trasę i przewidywany czas dojazdu, by móc spieszyć się powoli; a wyjeżdżając za granicę zanotuj ograniczenia prędkości i specyficzne wymagania wobec kierowców (np. czy nawigacja może być zamocowana po lewej stronie czy na środku szyby, czy może należy ją na czas podróży przekazać w ręce współpasażera).
  5. Nawigacja – przed podróżą warto zaktualizować naszą mapę i oprogramowanie, co pozwoli nam na nam bezpieczne i bezstresowe trafienie do celu. Urządzenia TomTom z funkcją Map Share oferują codzienną aktualizację map, dokonywaną i weryfikowaną przez ponad 21 milionów użytkowników na całym świecie.
  6. Sterowanie nawigacją – najlepsze jest to głosowe, które nie tylko umożliwia nam podawanie głosowe adresów, ale również zarządzanie urządzeniem i innymi komendami (np. funkcja Search&Go w TomTom Via 130/135 – ponad 1000 komend głosowych i ich synonimów). Dzięki temu kierowca nie musi odrywać rąk od kierownicy i może się skupić na drodze.
  7. Zapinanie pasów to nie kara – warto zwrócić uwagę, jak je zapinamy – powinny być mocno naciągnięte, przebiegać po barku, a nie po szyi, a w przypadku pań, pas górny powinien być umiejscowiony pomiędzy piersiami, by w razie wypadku dobrze chronił przed utratą zdrowia, ale jednocześnie nie uszkodził biustu.
  8. Dziecko w foteliku to jak dla dorosłych zapięcie pasów bezpieczeństwa – warto sprawdzić, czy fotelik jest zamontowany zgodnie z instrukcją obsługi, a nie zgodnie z naszym pomysłem.
  9. Rozmowy przez telefon tylko przez zestaw słuchawkowy, a lepiej przez głośnomówiący – jeśli nie mamy wbudowanego systemu Bluetooth® w samochodzie, można telefon podłączyć do nawigacji (np. TomTom Via) lub do zewnętrznego systemu integrującego się z radiem.
  10. Sytuacje awaryjne – w samochodzie obowiązkowo powinniśmy mieć trójkąt awaryjny oraz kamizelkę odblaskową. W awaryjnej sytuacji może przyjść nam z pomocą nawigacja, np. cała seria TomTom Via, która ma Menu Pomocy! – w razie jakiegokolwiek zdarzenia, kolizji czy wypadku na drodze, nawigacja pokieruje nas i/lub poinformuje o numerze telefonu do najbliższego szpitala, lekarza, policji, warsztatu a także pomoże ustalić nasze dokładne położenie.
  11. Przepisy drogowe – obowiązują nas na każdym kroku. Nie zwalnia nas to jednak z zachowania zdrowego rozsądku i dopasowania sposobu jazdy do panujących warunkówE.
Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...