Planowanie większego wyjazdu

Jakub Witanowski
rozwiń więcej
Aby nie popsuć wymarzonych wakacji warto wcześniej zaplanować podróż. Od naszych planów i perspektyw zależy jak wypadnie podróż.
Podróż samochodem dostarcza niesamowitych wrażeń, daje wolność. Aby nic nam tej przyjemności nie popsuło warto odpowiednio zaplanować wyjazd, zmniejszymy w ten sposób ryzyko popsucia urlopu.

Czas, cel, pieniądze

Podróż wymaga określenia w czasie. Początkowy odcinek trasy najlepiej pokonać w nocy, ponieważ później gdy jest się zmęczonym prowadzi się auto w lepszych warunkach. Warto ustalić cel podróży oraz fundusze, jakie chcemy przeznaczyć. Jest to bardzo ważne, jadąc własnym samochodem trzeba wszystko skrupulatnie liczyć. Udając się w podróż po Europie musimy liczyć się z wydatkami od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wyliczanie należy zacząć od kosztów paliwa oraz noclegu. Noclegi najlepiej zarezerwować wcześniej, zaoszczędzi nam to dużo czasu oraz nerwów.

Zobacz też: Jak przygotować samochód do dłuższej trasy?

Droga

Najlepiej będzie wybrać drogę, którą się zna. W innym przypadku, należy tak zaplanować podróż by odbywała się po autostradach i drogach głównych. Nie powinniśmy wybierać bocznych dróg, gdyż często są one źle oznakowane i w przypadku zgubienia się lub remontu drogi możemy stracić dużo czasu. Na postój najlepiej wybrać miejsce, w których jest dużo ludzi (stacje benzynowe). Warto także sprawdzić opłaty za autostrady, promy przejazd przez tunele.

Co chcemy zwiedzić?

To kolejny etap planowania podróży, dzięki Internetowi możemy zobaczyć wszystkie interesujące nas zabytki w danym mieście. Bezproblemowe dotarcie zapewni nam nawigacja czy mapy google. Warto też odwiedzić rożne fora, popytać ludzi gdzie warto się udać. Możemy w ten sposób zwiedzić miejsca o których mało kto słyszał.

Zobacz też: Jak korzystać z pokładowych źródeł energii elektrycznej na biwaku?

Przygotowanie samochodu

Posiadając wysłużone auto warto je gruntownie sprawdzić przed długim wyjazdem. Warto odwiedzić mechanika, sprawdzi on wszystkie elementy które mogą nam się popsuć podczas podróży. Na dłuższych trasach szczególnie awaryjne są silniki benzynowe, które o wiele łatwiej i szybciej się grzeją. Przed wyjazdem należy sprawdzić działanie wentylatorów chłodnicy. Także fotele są bardzo istotne podczas długiej podróży, jeżeli nasze auto nie jest wyposażone w wygodne fotele warto dokupić sobie odpowiednio profilowane maty.

Samochód należy wyposażyć także w : zasłonki przeciwsłoneczne, siatki na bagaże, w miarę możliwości szyby okleić folią anty UV.

Zobacz też: Carpooling – sposób na drogie paliwo

Przydatne wskazówki w czasie podróży :

  • Wykup polisę samochodową która umożliwia Pomoc drogową w nagłych przypadkach. Polisa powinna obowiązywania na całej trasie twojego przejazdu, np. we wszystkich krajach Europy.
  • Umyj samochód przed podróżą. Także po sezonie zimowym w celu usunięcia soli która w znacznym stopniu wpływa na korozje elementów samochodu.
  • Rozmieść równomiernie bagaż i zabezpiecz przed przemieszczaniem. Wewnątrz samochodu powinno znajdować się jak najmniej przedmiotów które w czasie wypadków mogą uderzyć w kierowcę i pasażerów.
  • Podczas jazdy słuchaj stacji które nadają informacje o bieżącym lokalnym stanie ruchu drogowym. Przydatne informacje o pogodzie w warunkach zimowych mogą pomóc w uniknięciu w korku lub innego poważnego niebezpieczeństwa. Oglądaj przewidzianą prognozę pogody przed udaniem się w podróż.
  • Powiadom znajomych o trasie swojej podróży i zmianach w jej trakcie. W razie jakiegokolwiek wypadku twoja rodzina lub przyjaciele wiedzą odkąd maja rozpocząć poszukiwania lub pomoc.
  • Podróżując zima zwróć szczególną uwagę na swoją prędkość przy wyjeździe na mosty, wiadukty oraz wyjazdach na otwarte przestrzenie. Para wodna i szron zamarza najszybciej w pobliżu tych miejscach.
  • Włączaj zawsze światła podróżując w niesprzyjających warunkach pogodowych lub w porze zmierzchu.
  • Koncentruj uwagę do końca podróży. Najwięcej wypadków jest przy końcu podróży gdy kierowca pozwala sobie na relaks.
Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...