Czy polskie ubezpieczenie OC będzie ważne za granica? Jakie ubezpieczenie wykupić przed wyjazdem za granice?

Max Trela
rozwiń więcej
Czy polskie ubezpieczenie OC będzie ważne za granica? Jakie ubezpieczenie wykupić przed wyjazdem za granice? fot. Fotolia
Niemal we wszystkich krajach Europy obowiązkowe jest posiadanie polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego, z pieczątką potwierdzającą ważne badania techniczne. To oznacza, że polskie OC to wszystko czego potrzebujemy. Są jednak wyjątki - a im dalej na wschód tym możemy mieć więcej problemów...

Jeśli wyruszamy na zagraniczny urlop samochodem, warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie auta. Oprócz sprawdzenia stanu technicznego auta, warto zadbać o ubezpieczenie.

Podstawowa sprawa to obowiązkowe ubezpieczenie OC. Warto wiedzieć, że niemal we wszystkich krajach Europy, należących do Europejskiego Porozumienia Gospodarczego (EPG), obowiązkowe jest posiadanie polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego z ważnym badaniem technicznym. Zakres OC jest taki sam jak w Polsce, a zatem nasza krajowa polisa jest TAM WAŻNA i policja nie ma prawa żądać od nas dodatkowych dokumentów ubezpieczeniowych.

Zobacz też: Bagażniki samochodowe - podstawowe rodzaje

Tak samo jest "w drugą stronę" - czyli w momencie gdy to my na terenie danego kraju spowodujemy wypadek czy innego typu szkodę. Jeśli do szkody doszło w państwie EPG nasz ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy pojazdu poszkodowanego.

Jeśli nie polskie OC to... ZIELONA KARTA

Jeżeli planujemy wyjazd do kraju, gdzie polskie OC nie działa, czyli podróżować chcemy po  krajach europejskich spoza porozumienia (wykaz krajów objętych systemem znajduje się na przykład na stronie PBUK), niezbędna będzie Zielona Karta.

To rodzaj potwierdzenia, że nasz ubezpieczyciel nie będzie unikał wypłaty odszkodowania nawet jeśli warunki ubezpieczenia w danym państwie są nieco inne od standardów europejskich.

Zobacz też: Kompendium: wypożyczalnie aut. Jak wypożyczyć auto, jakie są formalności, na co uważać przy wyborze wypożyczalni?

Sprawa z zieloną kartą jest o tyle prosta, że najczęściej dostaniemy ją za darmo do naszego OC. Warto jednak pamiętać, że taki dokument wydawany jest zawsze "na żądanie" - czyli wtedy gdy zwrócimy się do ubezpieczyciela o wystawienie zielonej karty i najczęściej na konkretny czas (maksymalnie na rok).

Gdy zielona karta nie wystarczy - jedziemy na wschód

Jeśli szlak naszej wycieczki biegnie przez państwa, które nie należą ani do Porozumienia EPG ani systemu Zielonej Karty, potrzebujemy ubezpieczenia granicznego. Taką polisę możemy - a właściwie musimy - kupić w momencie przekraczania granicy danego kraju.

Problemy z polisą ubezpieczeniową to niestety jeden z podstawowych problemów w czasie wyjazdów na wschód, do Rosji i dalej na tereny Azji. Wykup polisy drogowej z wyprzedzeniem jest praktycznie niemożliwy, dlatego dobrym pomysłem jest transportowane auta przez granicę pociągiem i rozładowywane go dopiero w większym mieście, gdzie będziemy mieli odpowiednie zaplecze.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...