Jak bezpiecznie odbyć podróż samochodem?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
rozwiń więcej
Gdy wybieramy się w podróż, chcielibyśmy czuć się bezpiecznie. Często taka wyprawa to wyjazd w nieznane. fot. Automapa
Gdy wybieramy się w podróż, chcielibyśmy czuć się bezpiecznie. Często taka wyprawa to wyjazd w nieznane. Radzimy jak możemy zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa w takiej sytuacji.

Przed wyruszeniem w podróż warto dobrze zaplanować trasę przejazdu i czas. Zawsze załóżmy, że na drodze mogą być utrudnienia i podróż może się przedłużyć. Nie będziemy wtedy chcieli się spieszyć. Ponadto uważne przestudiowanie mapy przed wyjazdem uchroni nas przed uczuciem zagubienia i niepewności, które za kierownicą mogą obniżyć naszą koncentrację na drodze.

Zdecydowanie łatwiej podróżuje się w niedzielę w dzień, bo właśnie wtedy zakaz jazdy obowiązuje TIR’y. W porze nocnej warto tak zaplanować trasę, aby nie było konieczności zatrzymywania się. Unikniemy wtedy niebezpieczeństw ze strony przestępców. Jeśli już musimy się zatrzymać, wybierzmy jasno oświetlony uczęszczany parking, np. na stacji benzynowej lub przy restauracji.

Zobacz też: Couchsurfing - sposób na tanie podróżowanie

Dokumenty

Upewnijmy się, że mamy przy sobie wszystkie dokumenty, takie jak dowód osobisty, dowód rejestracyjny samochodu, prawo jazdy i dokument potwierdzający aktualne ubezpieczenie OC pojazdu. Gdybyśmy któregoś zapomnieli, w przypadku kontroli policyjnej moglibyśmy mieć poważne problemy. Nasze auto mogłoby nawet zostać odholowane na parking, co łączyłoby się z dodatkowymi kosztami. Jeśli wyjeżdżamy zagranicę pożyczonym autem, miejmy przy sobie dokument potwierdzający użyczenie (nawet jeśli jest to auto członka rodziny) w języku angielskim.

Stan techniczny samochodu

Przed wyjazdem warto dokonać choćby podstawowej inspekcji stanu technicznego samochodu. Powinniśmy sprawdzić poziom płynów, ciśnienie w oponach i wyposażenie. Skontrolujmy datę ważności na gaśnicy samochodowej – wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że jeździ z przeterminowaną gaśnicą, która w krytycznym momencie może zawieść. Nie każda przeterminowana gaśnica jest jednak do wyrzucenia: jeśli gaśnica ma 2-3 lata, możemy dokonać jej przeglądu i przedłużyć termin ważności.

Przestrzeganie przepisów o ruchu drogowym

Warto obserwować znaki drogowe nie tylko po to, aby uniknąć mandatu, który może skutecznie popsuć nam humor w podróży. Przepisy drogowe służą zachowaniu jak największego bezpieczeństwa na drodze. Pamiętajmy, że łamiąc je narażamy nie tylko siebie, ale też innych użytkowników dróg. Do tego starajmy się jechać tak, aby nie przeszkadzać. Nie popędzajmy i nie terroryzujmy innych dziwnymi zachowaniami. Pamiętajmy, aby zawsze mieć włączone światła mijania i zapięty pas.

Gdy podróżujemy w nocy, wyłączajmy światła drogowe nie tylko wtedy, gdy spostrzeżemy pojazd jadący z przeciwka ale też wtedy, gdy dostrzeżemy tylne światła samochodu będącego przed nami. Nawet z dużej odległości światła drogowe oślepiają kierowcę odbijając się w jego lusterku. Gdy podróżujemy do innego kraju, przestudiujmy przepisy o ruchu drogowym, które w nim panują. W ten sposób możemy uniknąć wielu nieprzyjemności i nieporozumień.

Zobacz również: Jak pokonywać długie trasy?

W Polsce przyjęło się, że światłami awaryjnymi dziękujemy za ustąpienie miejsca na drodze. Tymczasem np. w Niemczech, gdzie takie grzeczności są na porządku dziennym, światła awaryjne w czasie jazdy służą do ostrzegania innych kierowców o nieprzewidzianym korku lub innej drogowej przeszkodzie.

Numer ICE

Warto w swoim telefonie komórkowym oznaczyć jedną, dwie lub trzy osoby literami ICE (In Case of Emergency). Powinien być to numer do osoby, która nie podróżuje z nami, ale wie o nas niemal wszystko i zna numery telefonów do naszych bliskich. W ten sposób w razie jakiegokolwiek, zagrażającego naszemu życiu lub zdrowiu wydarzenia, odpowiednie służby będą mogły dowiedzieć się np. na jakie leki jesteśmy uczuleni, jaką mamy grupę krwi, a nasza rodzina szybko zostanie poinformowana o wypadku.

Dalsza podróż wymaga pewnych przygotowań. Zadbajmy też o nasz komfort. Podróż nie musi wcale nas zmęczyć i będzie przyjemna. Przede wszystkim zadbajmy jednak o nas samych, czyli wyśpijmy się porządnie, aby nie dopadła nas senność. Zmęczenie i obniżenie koncentracji z pewnością zagraża naszemu bezpieczeństwu.

Jeśli wyjeżdżamy w długą trasę, bądźmy świadomi naszych ograniczeń. Co godzinę-dwie róbmy kilkuminutową przerwę na rozprostowanie nóg. Jeśli potrzebujemy rozbudzenia, pamiętajmy, że środki o wysokiej zawartości kofeiny lub cukru zadziałają skutecznie, ale na krótko. Wkrótce zaczniemy znowu odczuwać zmęczenie i znużenie, nawet większe niż przed spożyciem stymulantów. Lepiej więc nie przesadzać z kawą i napojami w rodzaju „Red Bull”. Jeśli zaczynamy zasypiać za kierownicą, lepiej po prostu przerwać podróż i się przespać.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...