Jak oszczędzać żołądek w trakcie podróży?

Rafał Skwara
rozwiń więcej
Podróż, zwłaszcza daleka, to duże wyzwanie dla naszego organizmu. Zbyt wiele nowości może jednak odbić się na naszym żołądku.
Podróż, zwłaszcza daleka, to duże wyzwanie dla naszego organizmu. Inny klimat, inna woda, inne jedzenie. Zbyt wiele nowości może jednak odbić się na naszym żołądku. Jak uniknąć kłopotów żołądkowych, zatruć czy niestrawności w trakcie podróży?

Wszyscy mamy swoje przyzwyczajenia związane z odżywianiem. Mieszkając przez lata w tym samym miejscu jadamy swoje ulubione potrawy, a ponadto przyzwyczajamy żołądek do konkretnych produktów, a nawet wody. W trakcie podróży zmieniamy wszystko, a to nie wychodzi na zdrowie naszym brzuchom. Jak uniknąć żołądkowych rewolucji na urlopie?

W lokalach i na targu

Najprostsza porada w tym przypadku, to zachowanie ostrożności i podejrzliwe spoglądanie na każdą podawaną nam potrawę. To porada dość ogólna, ale warto o tym pamiętać. Wiemy bowiem wszyscy, że najlepsze lokalne produkty są w małych knajpkach i na targowiskach. Ale właśnie tam musimy patrzeć sprzedawcom na ręce oraz przyglądać się straganom. Małe kramy mogą być oczywiście czyste, ale w niektórych krajach lepiej ograniczyć się do restauracji hotelowej.

Zobacz też: Jak przygotować samochód do dłuższej trasy – co sprawdzić: olej, ciśnienie w oponach, wycieraczki, światła

Jeśli chcemy mieć pewność, że to co podają nam w lokalu, jest świeże, wybierajmy restauracje, które odwiedza dużo ludzi. Duży ruch nie tylko świadczy o popularności danego miejsca, ale jest również gwarancją, że właściciele muszą często zamawiać świeże produkty. Warto też jeść obiad wtedy, kiedy wszyscy, bowiem jedząc go później narażamy się na otrzymanie resztek ugotowanych dużo wcześniej.

Jeżeli zaś preferujemy kupowanie lokalnych przysmaków na targach, badajmy nie tylko świeżość samych produktów, ale również czystość stoisk, a nawet – schludność ubrań, które mają na sobie handlarze. Kiedy ich strój wygląda świeżo i czysto, możemy im zaufać, ale gdy tak nie jest, możemy mieć wątpliwości co do ich higieny, a więc również do sprzedawanych przez nich produktów należałoby podchodzić ostrożnie. Targowiska w krajach o ciepłym i gorącym klimacie odwiedzajmy wcześnie rano.

Nie tylko nieświeże produkty mogą powodować zatrucia czy niestrawności. Dany region geograficzny ma też właściwą sobie florę bakteryjną. Spożywając jedzenie, przyswajamy też lokalną florę bakteryjną, zupełnie dla nas niegroźną, do momentu, aż pojedziemy na dalekie wakacje np. do Egiptu. Flora bakteryjna jest tam już nieco inna i może wywołać problemy żołądkowe, co często zdarza się turystom udającym się do krajów arabskich. Aby uniknąć problemów warto jest do każdego posiłku spożyć nieco alkoholu.

Zobacz również: Bezpieczny bagaż na lotnisku.

Przydatne wskazówki.

W podróży pamiętajmy, że są produkty bardziej i mniej „bezpieczne”. Warzywa są bezpieczniejsze od mięs, mięsa są względnie bezpieczne wcześnie rano, zaś każda potrawa jest bezpieczniejsza, gdy zjadamy ją od razu po przygotowaniu.

W razie większych wątpliwości możemy kupować znane nam produkty w sklepach. Mowa tu zwłaszcza o wodzie, która może nam poważnie zaszkodzić, jeśli pochodzi z kranu. Należy uważać na "podróbki" - czasem zdarza się, że sprzedawca napełnia zużytą butelkę wodą z kranu. Korek zawsze musi być nienaruszony, a butelka nie powinna być pogięta.

Innym sposobem na uniknięcie problemów żołądkowych jest jedzenie potraw pikantnych lub zawierających cebulę, która może przeciwdziałać niektórym toksynom.

Zobacz również: Czy kierowca powinien jeść w czasie jazdy?

Uważne wybieranie potraw i miejsc, w których będziemy się w nie zaopatrywać, może pomóc nam w spędzeniu urlopu wolnego od problemów trawienno-żołądkowych. Im bardziej egzotyczny jest kraj, w którym przebywamy, tym większą należy zachować ostrożność. Nie jest wszak niczym przyjemnym wymarzone wakacje spędzić w toalecie...

Bakteriobójczym działaniem odznacza się alkohol. Pamiętajmy jednak, że nie należy z nim przesadzać, a jego dobroczynnego wpływu na nasz organizm – przeceniać.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...