Jak odblokować hamulec tarczowy i bębnowy?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
Zablokowanie hamulców w jednym z kół to bardzo niebezpieczna awaria, fot. Fotolia

Zablokowanie hamulców w jednym z kół podczas jazdy może doprowadzić do wypadku. Gdy nastąpi w czasie postoju, uniemożliwi dalszą jazdę. Awarię tę nie zawsze można łatwo i szybko usunąć.

Przyczyną blokowania się hamulców jest bardzo często korozja. W przypadku hamulca pomocniczego, postojowego jest to niemal w każdym przypadku korozja jego cięgła (linki), wynikająca z zaniedbania konieczności okresowego smarowania. Koroduje nie tylko sama linka, ale także jej pancerz. Dawniej nie używano teflonowych osłon wewnątrz pancerza i linka stykała się z nim bezpośrednio, co powodowało łatwe ścieranie się z niej powłoki antykorozyjnej.

Zobacz też: Jak i kiedy wymieniać łożyska w prądnicach i alternatorach?

Linkę, zakleszczającą się w wyniku korozji, można czasem rozruszać po wtłoczeniu w jej pancerz dużej porcji dobrego smaru lub specjalnego preparatu o właściwościach smarnych i antykorozyjnych. Może także pomóc zanurzenie jej razem z pancerzem na kilka godzin w oleju napędowym lub opałowym, co wymaga wymontowania jej z pojazdu.

Korozja jest także przyczyną zacinania się tłoczków hamulcowych w cylinderkach, jak również urządzeń regulacyjnych lub samoczynnych regulatorów hamulców w przypadku hamulców bębnowych. Korozja albo różnego rodzaju zanieczyszczenia blokują także klocki hamulców tarczowych w ich uchwytach i w prowadnicach. Walka z nią jest trudna, ponieważ preparaty antykorozyjne użyte w nadmiarze mogą natłuścić okładziny klocków hamulcowych, co osłabi znacznie skuteczność hamulców.

W przypadku tłoczków, zacinających się wewnątrz cylinderków czasem wystarczy solidne ich oczyszczenie drobnoziarnistym papierem ściernym po wyjęciu (wypchnięciu) z nich tłoczków. Następnie konieczne będzie staranne ich przepłukanie płynem hamulcowym, aby nie pozostały w nich nawet śladowe ilości ścierniwa i swobodne resztki startej rdzy.

Zobacz też: Jak podłączyć programator wycieraczek w pojeździe do tego niedostosowanym?

Zabieg ten prowadzi jednak do powiększania się średnicy cylinderka hamulcowego, co może doprowadzić do jego nieszczelności, dlatego powinien być traktowany jako ostateczność. Należy go przeprowadzać z dużym wyczuciem, aby nie spowodować porysowania ścianek cylinderka.

Przyczyną zablokowania się hamulców może być także odklejenie się okładziny szczęki hamulcowej lub klocka. W początkach rozwoju motoryzacji okładziny hamulcowe były nitowane do szczęk. Potem stwierdzono, że korzystniej jest je przyklejać, co miało wydłużać okres ich użytkowania i powiększać ich czynną powierzchnię o kilka procent.

Stosowane w tamtych latach kleje nie były doskonałe, wiec czasem zdarzało się, że okładzina odklejała się, np. w wyniku przegrzania hamulców. Jeżeli odkleiła się tylko z jednej strony, nadal pełniła swoje zadanie, choć o wiele gorzej, a na dodatek cały czas lekko ocierała się o bęben hamulcowy. Jeżeli odkleiła się na całej długości, zwykle blokowała bęben. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji jest wymiana szczęki na dobrą. Nie można ponownie przyklejać ani nitować zerwanej okładziny. 

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...